Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
WatchDog
#11
picom napisał(a):Wiesz jeżeli nie jest ważny to poco rozwijać interfejs Wink
Ja osobiście patrzę z punktu widzenia operatora sieci i jeżeli mam tego używać dość dużo i produkcyjnie to chciałbym żeby jednak było to dopracowane, a jako że mam dość dobre pole testowe na pewno będę pisał uwagi Smile

Będzie w nowym sofcie opcja "Reverse out state", czyli będzie można odwrócić wyświetlanie stanu kontrolek i wtedy przy wyłączonym przekaźniku (podpięcie jak na schemacie który podałem,urządzenie docelowe zasilane) będzie "zeolono -on", a przy załączonym przekaźniku (urządzenie docelowe bez zasilania) będzie "czerwono off"

picom napisał(a):Odnośnie następnej ciekawostki jaka mogłaby być to: teraz jest z góry ustalona nazwa wyjścia (przekaźnika) Out0, Out1 itd. fajnie by było żeby można dopisywać sobie coś ala komentarz np. Out0 - Nadajnik1, Out1 - Switch1 itd.
Może będzie taka opcja.

pozdrawiam
Odpowiedz
#12
Witam,
Moje spostrzeżenia po krótkich testach LAN kontrolera jako watchdog. Dobrze by było nazywać wyjścia OUT0 ..OUT5 tak jak zauważyli koledzy wcześniej. Niby gadżet ale bardzo potrzebny zwłaszcza w większych sieciach aby utrzymać porządek i się nie pogubić co jest co. Co do stanów ON/OFF przekaźników można się przyzwyczaić.
Mi zabrakło jeszcze funkcji do notyfikowaniu wystąpienia zdarzenia na wyjściach OUT0..OUT5 przekaźników (ON/OFF/RESET) tak jak to jest zrealizowane dla wejść. Funkcja tak jest bardzo potrzebna np. w sytuacji gdy kilka restartów AP czy innego urządzenia nie przynosi rezultatu i dobrze by było wiedzieć że urządzeni pomimo kilku lub kilkunastu resetów zasilania nie wstaje. Obecnie nie znalazłem takiej możliwości, chyba że coś przeoczyłem.

Ogólnie gratuluje Autorowi pomysłu i życzę szybkiego rozwoju modułu Big Grin
<t></t>
Odpowiedz
#13
vaxcom.pl napisał(a):Witam,
Mi zabrakło jeszcze funkcji do notyfikowaniu wystąpienia zdarzenia na wyjściach OUT0..OUT5 przekaźników (ON/OFF/RESET) tak jak to jest zrealizowane dla wejść. Funkcja tak jest bardzo potrzebna np. w sytuacji gdy kilka restartów AP czy innego urządzenia nie przynosi rezultatu i dobrze by było wiedzieć że urządzeni pomimo kilku lub kilkunastu resetów zasilania nie wstaje. Obecnie nie znalazłem takiej możliwości, chyba że coś przeoczyłem.
Ale jak by to miało wyglądać, że np. wysyła maila lub snmp trap po zadziałaniu (rest/on/off) watchdooga?
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#14
Dokładnie tak.
<t></t>
Odpowiedz
#15
Mam pytanko, co ile są wysyłane pingi do określonych adresów IP w watchdog ? Jeśli są wysyłane cały czas to może dobrze by było dodać parametr typu "Watch Interval" gdzie podawana byłby czas pauzy w minutach pomiędzy kolejnym sprawdzaniem czy dany adres IP odpowiada na pinga. Byłby to kolejny parametr taki jak "PING Failures" dla każdego wyjścia OUT0...4.
Takie rozwiązanie jest bardzo popularne na watchdog'ach wbudowanych w AP i znacznie ogranicza niepotrzebny ruch w sieci Smile
<t></t>
Odpowiedz
#16
Witaj Tomku,
Ściągnąłem nowe oprogramowanie wersję 1.27 i niestety jest tam bloker dla funkcjonalności watchdog:
Przypadek testowy 1:
1. upgrade oprogramowania z wersji 26 do 27
2. watchdog skonfigurowany i włączony na adres IP dla wyjścia OUT2 na działające urządzenie IP 192.168.0.2, zdarzenie RESET=10s, PING Failures=6
3. zaznaczam checkbox - "Reverse out state" aby widzieć rzeczywisty stan urządzeń
4. klikam na zieloną kontrolkę dla wyjścia out2 aby wyłączyć zasilanie na urządzeniu out2 (IP 192.168.0.2), żeby sprawdzić czy zadziała watchdog bo odciąłem zasilenie

Rezultat: Nic się nie dzieje przez okres nawet 30s, a przekaźnik pozostaje w takim stanie jak był po wykonaniu pkt. 4

Przypadek testowy 1:
1. upgrade oprogramowania z wersji 26 do 27
2. watchdog skonfigurowany i włączony na adres IP dla wyjścia OUT2 na działające urządzenie IP 192.168.0.2, zdarzenie RESET=10s, PING Failures=6
3. zaznaczam checkbox - "Reverse out state" aby widzieć rzeczywisty stan urządzeń
4. odłączam zasilanie od urządzenia na IP 192.168.0.2

Rezultat: Przekaźnik przełącza się w stan przeciwny i zostaje w nim, pomimo że powinien po 10s wrócić do stanu poprzedniego bo działa w funkcji resetu.

Jeśli możesz udostępnić mi swój email to będę Ci podsyłał takie ewentualne rzeczy na email.
Pozdrawiam
AK VAXCOM
<t></t>
Odpowiedz
#17
Pingi wysyłane są co 4 sekundy i tak jak piszesz myślę o wprowadzeniu regulacji tym czasem.

Co do problemów z wyjściem OUT2 w wersji 1.27 to był w niej błąd, prawidłowo działało tylko OUT0 i OUT1. Jest już wersja 1.28, w której ten błąd jest poprawiony, dodatkowo jest dodana opcja możliwości opisu wyjść, oraz wykonaniu resetu przyciskiem (wcześniej tylko ON/OFF).

Co do mojego maila to problemy lepiej opisywać na forum, zawsze ktoś może poczytać, ewentualnie można założyć nowy wątek na temat wykrytych błędów i różnych problemów.
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#18
Witam.
Zabrałem się za testy pod wykorzystanie kontrolera do nadzoru ciężko dostępnej stacji WIFI i z tego powodu mam kilka pytań.
i spostrzeżeń:
Przydała by się w panelu kontrolnym, kontrolka wskazująca w jakim stanie aktualnie jest Watch Dog.
Weźmy taką sytuację:
Soft 1.28
-Reverse state nie zaznaczone
-Relay after start OUT0 na on
-watchdog enable IP0 ustawione i wybrany IP głównego rutera do, którego dostęp jest przez urządzenie nadzorowane lankontrolerem. Reset ustawiony na 120s Ping Failures=5
(W momencie zadziałania watchdoga nie mam dostępu do lankontrolera)
I teraz sytuacja następująca: przez przypadek w panelu kontrolnym nacisnąłem zieloną kontrolkę i przekaźnik zmienia stan na wyłączony. Tracę kontakt z kontrolerem. Watchdog zaczyna odliczać ..... następuje reset i w tym momencie przez czas resetu minus czas potrzebny na "podniesienie urządzeń" mam dostęp do kontrolera. Jeżeli nic nie zrobię to nastąpi ponowne wyłączenie przekaźnika aż do ponownego resetu itd....
Czy jeżeli w czasie resetu kiedy mam dostęp do kontrolera, ponownie wyłączę zieloną kontrolkę to stan ten po powrocie z resetu spowoduje normalne załączenie przekaźnika ?
Jeżeli tak to w tym momencie właśnie przydała by się sygnalizacja stanu watchdoga bo nie wiadomo tak naprawdę w jakim stanie jest przekaźnik i z jakiego powodu.
Druga sprawa testuję dostęp do kontrolera specjalnie na słabym połączeniu radiowym i widzę że jest problem z dostępem do niego chociaż pingi są poprawne i inne strony otwierają się w "miarę" normalnie. Strona kontrolera ładuje się częściowo albo w ogóle.
Czy tu komunikacja idzie po udp ? czy normalne tcp z potwierdzeniami ?

Pozdrawiam
Piotr Grzesiak
Odpowiedz
#19
gejzer napisał(a):I teraz sytuacja następująca: przez przypadek w panelu kontrolnym nacisnąłem zieloną kontrolkę i przekaźnik zmienia stan na wyłączony. Tracę kontakt z kontrolerem. Watchdog zaczyna odliczać ..... następuje reset i w tym momencie przez czas resetu minus czas potrzebny na "podniesienie urządzeń" mam dostęp do kontrolera. Jeżeli nic nie zrobię to nastąpi ponowne wyłączenie przekaźnika aż do ponownego resetu itd....
Czy jeżeli w czasie resetu kiedy mam dostęp do kontrolera, ponownie wyłączę zieloną kontrolkę to stan ten po powrocie z resetu spowoduje normalne załączenie przekaźnika ?
Najlepiej przetestować, ale zasada jest taka, że jak watchdoog zadziała(opcja reset) to on zawsze przełącza stan przekaźnika na przeciwny.
Czyli w Twoim przypadku, gdy w czasie resetu masz dostęp do kontrolera i przełączysz przekaźnik (odetniesz znowu komunikację z kontrolerem) to w momencie końca (upłynęło 120s) resetu przekaźnik zostanie ponownie przełaczony i odzyskasz komunikację, a dalej podłączone urządzenie chyba powinno odpowiadać na pingi i kolejnego resetu nie będzie.
gejzer napisał(a):Jeżeli tak to w tym momencie właśnie przydała by się sygnalizacja stanu watchdoga bo nie wiadomo tak naprawdę w jakim stanie jest przekaźnik i z jakiego powodu.
Możliwe że w następnych wersjach softu pojawi się taka informacja.

gejzer napisał(a):Czy tu komunikacja idzie po udp ? czy normalne tcp z potwierdzeniami ?
TCP , dla strony "Control Panel" i "Scheduler" jest utrzymywana ciągła komunikacja (automatyczny odczyt danych z czujników i aktualizacja czasu), dla pozostałych stron jest tylko transfer związany z załadowaniem strony.
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#20
Jest szansa by w niedalekiej przyszlosci dodac w sofcie jakis interwal dla pingowania ? Bez sensu by ten kontroler napierdzielal pingami co 4 sek.
<t></t>
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości