Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
WatchDog
#1
Witam,

Nie dokońca rozumiem funkcjonowanie funkcji WatchDog w LAN Kontroler tzn. z opisu:

Ilość nieodebranych pingów po, których nastąpi jedno ze zdarzeń, w zależności od ustawień będzie to: włączenie (ON) danego
wyjścia, wyłącznie (OFF) lub reset (ON/OFF) na określony czas w sekundach (max 65535s).


I teraz tak bardzo przydatną funkcją jest oczywiście reset i działać to powinno tak że jak urządzenie przestanie odpowiadać to wykonywana jest operacja wyłączenia napięcia i ponownego załączenia. Teraz to działa tak że urządzenie jest wyłączane na określony czas i załączane ale też tylko na określony czas (przez co urządzenie włącza się i wyłącza co np. 10s). Ja to rozumiem tak że to urządzenie powinno zostać wyłączone na czas określony w polu reset i załączone (do następnej awarii).

Dodatkowo inna sprawa dla przykładu mamy przekaźnik np. Out0 który ustawiamy sobie na On i urządzenia ładnie uruchamia się (obojętnie jakie urządzenie sieciowe), jednak jak wyłączymy kontroler z prądu to przekaźnik jest w stanie Off czyli trzeba się zalogować i uruchomić ręcznie lub WatchDog na On jeżeli urządzenie ma adres IP. Fajnie by było żeby pokazało się w nowszych wersjach pole określające domyślny stan wyjścia on/off Smile

To tak na szybko, ale generalnie super urządzenie Smile gratuluje pomysłu.


Piotr Lewandowski
<t></t>
Odpowiedz
#2
są 3 przyciski radiowe w każdej linijce (ON) (OFF) i (RESET), który sie zaznaczy to to jest realizowane.
styki od przekaźnika sa 3 środkowy to kotwice (styk który jest przełączany nalew lub prawo( sprawdzic miernikiem).
Jak sie ustawi reset to działa to tak:
na ile sekund ma byc przełączony przekaźnik po nie odebrabnych (ilu pingach)
w nowym sofcie (v1.26) jest dodatkowo na dole (dotyczy wszystkich wyjść) czas jaki trzeba dac urządzeniu na wstanie.
BO: jeśli ustawimy 3 pingi ( a rbi do wersji 1.25 co 4 sekundy)to reset , jeśli urządzeniue nie zdąży wstać to znowu reset i tak w kółko.
dlatego dodano parametr "Wait time - before again ping, after event " po jakim czasi ma zacząć pingować.
tomek
Odpowiedz
#3
Witam,

Czyli rozumiem to tak:

Mamy wyłączony kontroler i robimy następujące operacje:

1) Włączamy kontroler, Out0 jest w stanie off (chociaż zostawiliśmy go na on),
2) Jest ustawiony reset 10 i ping na urządzenie 1.1.1.1
3) Następnie 1.1.1.1 nie odpowiada to przekaźnik przełącza się na 10s na on, a następnie na off i dlatego mamy tego typu anomalię że urządzenie się włącza i wyłącza. Problemem jest że przekaźnik nie zachowuje swojego stany sprzed wyłączenia, ewentualnie idealnie by była funkcja jak pisałem wyżej (domyślny stan przekaźnika).

Chyba że coś źle podłączam, schemat w załączniku.


Załączone pliki
.jpg   IMAG0227.jpg (Rozmiar: 21.57 KB / Pobrań: 5,562)
<t></t>
Odpowiedz
#4
Brak pamięci stanu przekaźnika po wyłączeniu Lan-K nie stanowi problemu w zastosowaniu jako IPWatchDog.
Po prostu podłączamy jak wg rysunku przez przekaźnik w stanie wyłączonym poprzez styki które są zwarte i ustawiamy na reset min 10s.
Po stwierdzeniu braku odp. pinga urządzenie podłączone jak wg rysunku będzie miało odłączone na 10s zasilanie i po powrocie powinno już normalnie działać. Ew. wyłączenie zasilania na LAN-K nie zmieni tych ustawień. Ustawienie ON/OFF może służyć do przełączania urządzeń (jedno po ustaniu pinga się wyłącza, drugie włącza) a ew. przerwa w zasilaniu LAN-K co prawda zresetuje przekaźnik, ale wróci on do zaprogramowanego położenia po chwili gdy tylko sprawdzi pingi do urządzenia.
<t></t>
Odpowiedz
#5
Witam,

Według mnie stanowi to problem, dla przykładu tak jak piszesz:

Po prostu podłączamy jak wg rysunku przez przekaźnik w stanie wyłączonym poprzez styki które są zwarte i ustawiamy na reset min 10s.

1) Podłączyłem na zwarte styki, urządzenie się uruchomi,
2) Loguje się przez przeglądarkę i patrze Out0 na OFF - jak ktoś nie wie jak to jest ustawione to pomyśli że urządzenie nie działa,

Teraz mam to zrobione w ten sposób że na stanie rozwartym podłączone jest urządzenie pod przekaźnik, LAN kontroler się uruchamia ale urządzenie podłączenie pod przekaźnik dalej nie działa, więc w watchdog ustawiłem pinga na nie z opcją ON i wstaje bez problemu. To jest logiczne ominięcie problemu uruchamiania po wyłączenie z zasilania LAN kontrolera, jednak już trybu reset nie zrobię to nie ma fizycznie takiej możliwości...
<t></t>
Odpowiedz
#6
Cytat:2) Loguje się przez przeglądarkę i patrze Out0 na OFF - jak ktoś nie wie jak to jest ustawione to pomyśli że urządzenie nie działa,
Przekaźnik ma jeden styk normalnie zamknięty i drugi otwarty, zawsze więc tylko jedno wyjście przekaźnika jest zgodne z tym co pokazuje strona a drugie nie.
Jeśli w wielu urządzeniach zrobimy tak samo to nie powinno stanowić problemu pamiętanie w jakim stanie jest faktycznie nasze urządzenie (włączone/wył). Reset jest najprostszym sposobem realizacji Watchdoga, ale tak jak zrobił kolega też jest bardzo dobrze. Jedyna wada, że trzeba trochę dłużej poczekać na działanie po podłączeniu.
<t></t>
Odpowiedz
#7
witam

Niech Pan podłączy pod styki, które są zwarte przy stanie OFF, tak jak na rysunku poniżej. Stan OFF określa stan przekaźnika nie stan urządzenia, które jest podpięte pod przekaźnik. Przy takim podłączeniu nawet jak LANkontroler nie będzie włączony to urządzenie podłączone przez przekaźnik będzie miało zasilanie. W watchdoog ustawia Pan reset na np. 10 sekund i w przypadku barku odpowiedzi na pingi LAN kontroler załączy przekaźnik (będzie stan ON) ale tym samym odłączy zasilanie od urządzenia na 10 sekund. Po 10 sekundach przekaźnik się wyłączy na OFF a zasilanie do urządzenie powróci.

pozdrawiam


Załączone pliki
.jpg   przekaźnik.JPG (Rozmiar: 18.24 KB / Pobrań: 5,557)
Odpowiedz
#8
Witam,

Doskonale o tym wiem, ale przy takim układnie w panelu zarządzającym przez przeglądarkę nie będę miał na Out0 takiego stanu jak na screenie, tylko będzie na OFF - jak stan zwarty, i ON - rozwarty (np. przez 10s).


Załączone pliki
.jpg   Clipboard02.jpg (Rozmiar: 23.84 KB / Pobrań: 5,588)
<t></t>
Odpowiedz
#9
A to ten stan na podglądzie jest taki ważny?
W kolejnej wersji softu będzie możliwość ustalenia stanu wyjść po włączeniu LANkontrolera, oraz reset watchdooga będzie zmieniał stan wyjścia na przeciwny w stosunku do aktualnego.

pozdrawiam
Odpowiedz
#10
Wiesz jeżeli nie jest ważny to poco rozwijać interfejs Wink
Ja osobiście patrzę z punktu widzenia operatora sieci i jeżeli mam tego używać dość dużo i produkcyjnie to chciałbym żeby jednak było to dopracowane, a jako że mam dość dobre pole testowe na pewno będę pisał uwagi Smile

Odnośnie następnej ciekawostki jaka mogłaby być to: teraz jest z góry ustalona nazwa wyjścia (przekaźnika) Out0, Out1 itd. fajnie by było żeby można dopisywać sobie coś ala komentarz np. Out0 - Nadajnik1, Out1 - Switch1 itd.
<t></t>
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości