Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sztuczne Rozszerzenie szyny INxD
#11
Poprawiłem rysunek. Nie wiem czy zamiast optotriaka może zastosować optozłącze z fototranzystorem, a może z samymi tranzystorami. Ustosunkuj się do tego wariantu. Będę Ci bardzo wdzięczny.
Odnośnie przekaźników nie wyobrażam sobie ich kilkudziesięciu tykających bez przerwy z dużymi zwłokami czasowymi.
Pomiarowe dzielniki napięcia, tyle co zrozumiałem z instrukcji, na wejścia INP1-3 podają napięcia z zakresu 0-3.6V. Napięcia pomiarowe są znacznie wyższe, i to nie przeszkadza, Zawsze można dobrać dzielnik.
Odnośnie czujek temperaturowych rozważam jedynie dht22. Pozwolą mi na pomiar dwóch wielkości naraz. Nawet czasy pomiaru co dwie sekundy nie są niebezpieczne dla mojego monitoringu. Największe zagrożenie mam przy zaniku napięcia sieci, jak UPS skończą swój czas pracy i trzeba będzie przejść na zasilanie z agregatu. Na szczęście czujki cyfrowe będą za to odpowiedzialne i wewnętrzna automatyka.
A tak ogólnie dzięki, że odpowiadasz na moje wpisy.
A jeśli chodzi o malinkę zainteresował mnie dedykowany dla niej układ ARPI600.
<t></t>
Odpowiedz
#12
Inp2 ma Umax 36V - to trochę sporo jak dla cyfrówki. Ale istotnie można przez dzielnik. Jeśli konstrukcyjnie ograniczasz mierzone napięcie, to OK.
Pominąłbym tą "optoizolację" bo to nic nie wnosi - jak pójdzie przepięcie w mierzonym obwodzie to LK i tak dostanie w d... . Lepiej użyć multipleksera 4067 on daje prawie liniowy opór (koło 70 ohmów) i masz problem przełączania z głowy. Jedyny warunek - nie potraktować go za dużym napięciem. Ale to tak samo jak z LK.
Można też na tranzystorach, ale tu dochodzi rozrzut parametrów poszczególnych egzemplarzy - nie wiem jak duża dokładność jest potrzebna.
Nie rozpoznaję tego "optoelementu" na Twoim schemacie. Jakiś symbol?
Tego manewru z podmianą DHT22 nie ćwiczyłem - sprawdź zanim pójdziesz dalej, bo ja nie jestem pewny jak LK to odbierze.
Zasilanie awaryjne - do LK nie jest potrzebny UPS - daj mu prosto z aqu. UPS to zbędna konwersja napięcia do automatyki. Chyba, że Ci się nie chce ciągnąć dodatkowych drutów i wykorzystujesz instalację 230V - wtedy trudno. Można łatwo zrobić zasilanie bezprzerwowe do automatyki, ale wymaga to instalacji 12V. Agregat (domowy) to IMO urządzenie dla odbiorników średniej mocy.
<t></t>
Odpowiedz
#13
Znowu masz absolutna rację. Poszperałem w okolicach arduino
http://3.bp.blogspot.com/-JNF-CS_1B08/Vi...750_bb.jpg
i znalazłem gotowce oparte na Twoim pomyśle z HC4067. Genialne!
Oto schemat:
[Obrazek: 74hc4067LKczujnik.png]

Można nawet kupić płytki za niecałe 3$ z tym układem gotowym do podłączenia. Potrzebne jest jedynie zasilanie 5V dla układu, a to można zrobić na 7805

Odnośnie UPS, to może źle sie wypowiedziałem. Chodzi o kilkanaście sztuk ustawionych na różnych piętrach biurowca. Obsługuja sieć 3fazową. I nie są przeznaczone do LK!. A agregat to niemalże mała elektrownia Smile
Dzięki, od dzisiaj jesteś BIg Pat Smile
<t></t>
Odpowiedz
#14
Reasumując I etap projektu: "Dobór elektroniki dla expandera LK"
- Expander LK przeznaczony jest wyłącznie do monitorowania bardzo rozbudowanych systemów automatyki cyfrowej i analogowej
- Zaproponowany Expander obsługuje dane cyfrowe i analogowe na układzie 74HC4067. Można zrezygnować z układu 74HC150 przeznaczonego do obsługi danych cyfrowych. W przypadku zastosowania 74HC4067 do obsługi ww. danych należy pamiętać o właściwym podłączeniu układu. Inna jest numeracja wyprowadzeń w przedstawionych układach na pierwszym jak i drugim schemacie.
- Cena jednej linii expandera (samego multiplexera zamontowanego na gotowej płytce) to cena ok. 3$.
- Do obsługi odczytu danych cyfrowych można wykorzystać maksymalnie 4 multiplexery - obsługa 64 czujek cyfrowych.
- Do obsługi odczytu danych analogowych można wykorzystać 3 multiplexery - obsługa 48 czujek analogowych/dzielników napięcia.
Cena expandera nie powinna przekroczyć 30$.
- Napięcie max na linii DATA analogowej nie może przekroczyć 3.3V!, ze względu na dużą wrażliwość LK na przepięcia. Uwaga na zniszczenie LK!.
- Wyjścia OUT1-4 na IDC10-1 w zaproponowanym rozwiązaniu przestają pełnić podstawową funkcję, do jakiej zostały przygotowane, tj do obsługi
przekaźników. W zaproponowanym projekcie sterują wejściami ABCD (Q1,Q2,Q3,Q4) multiplexera 74HC4067.
- Do prawidłowej pracy Expandera LK wymagany jest zewnętrzny serwer LAMPP.
Śmiało można wykorzystać na serwer WWW mikrokomputer Raspberry.
Obsługa expandera jest możliwa poprzez stronę WWW z wykorzystaniem (np. HTML5, PHP, MySQL, JS, JQUERY).
- obsługa strony WWW może odbywać się bez dostępu do Internetu w przypadku komunikacji z LK w wewnętrznej sieci LAN.

II etap: Praktyczne podłączenie elektroniki i przeprowadzenie prób sterowania expanderem. (Aktualnie czekam na odbiór przesyłki zawierającej płytki z ww. multiplexerem).

III etap: Napisanie aplikacji do obsługi expandera LK i przeprowadzenie testów.

Wyniki II i III etapu projektu zostaną podane w późniejszym terminie.

Dzięki BIG PAT za pomoc udzieloną mi przy doborze elektroniki i za cenne uwagi-wskazówki. Bez Ciebie projekt nie wystartowałby.
<t></t>
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości