Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sztuczne Rozszerzenie szyny INxD
#1
Czy jest jakiś układ cyfrowy lub układ elektroniczny a nawet schemat elektryczny, który byłby sterowany wyjściami na RELAYs (IDC10-1). Odpowiednia kombinacja z IDC10-1 pozwoliłaby odebrać poprzez ekspander konkretną czwórkę sygnałów cyfrowych 0/1 z dołączonych czujników. Ekspander taką czwórkę wyprowadzałby na we INP1..4D Lan kontrolera.
Mogę napisać stronkę na zewnętrzny serwer, przy pomocy której te dane byłyby obrabiane na potrzeby użytkownika przy współudziale LK. Bardzo mi brakuje dużo większej ilości we cyfrowych 0/1. Budowanie systemu z wielu LK nie wchodzi w rachubę.
Tak to sobie wyobrażam:[Obrazek: expander1.png]
Ustawiając kombinację załączeń na wyjściach IDC10-1 odczytuję czwórke stanów na INP1..4D z danej czwórki sygnałów pochodzących z czujek cyfrowych.
<t></t>
Odpowiedz
#2
4 multiplexery 16-to wejściowe np. SN74150 - każdy obsłuży 1 linię danych binarnych podpiętych do INPDx, adresowo wszystkie sterowane równolegle w zaproponowany przez Ciebie sposób. Dla takiego układu wejście strobujące zepnij na stałe - w przypadku tej kości do stanu niskiego.
Teorię i praktykę wygooglasz bez problemu. Smile
<t></t>
Odpowiedz
#3
Dzięki, myslałem, że da się to zrobić przy pomocy encondera cd4514. Ale do tego potrzebowałbym aż 16 układów z 4 ma bramkami AND 74hc08.
Taki układ to monstrum. Podoba mi sie Twoje rozwiązanie. Spróbuję 4 multiplexery SN 7450 rozrysować. Schemat wrzucę na forum przy tym temacie. Jeśli będzie coś nie tak, to proszę o korektę.
<t></t>
Odpowiedz
#4
Kończę rysować schemat połączeń 4 muliplexerów. Może ktoś pamięta jakim napięciem są sterowane przekaźniki. Czy napięciem zasilania LK czy napięciem niższym niż Vcc. Muszę dobrać dzielniki napięć na rezystorach do cyfrowych wejść ABCD multiplexera.
<t></t>
Odpowiedz
#5
Przekaźniki (firmowe) na nap. 5V, na wyjściach (złącze IDC) masz ok. 3,5V/20mA.
<t></t>
Odpowiedz
#6
Dołączam schemat. Jest to ekspander rozszerzający możliwości LK z 4 do 16 wejść cyfrowych . Powielając ten układ 4x można w pełni wykorzystać We INPxD. Uzyskamy wówczas 64 wejścia cyfrowe.
Do prawidłowej pracy LK z Ekspanderem wymagane jest dodatkowe oprogramowanie na zewnętrznym serwerze LAMPP!
Tym zajme sie później.
[Obrazek: expander01.png]
Opis:
J1 - szyna do podłączenia czujek on/off
J2 - gniazdo z danymi przekazanymi ze stanów pracy OUT1-4 napięcie 3.6 V lub OV
J3 - przekazanie informacji do INPxD LK. Napięcie TTL.
J4 - masa dla obwodu J1 - czujka - J4 zwieranie do masy obwód zamknięty.
U1 układ 74150 przekazuje na wyjście Q informację o stanie D0-D15. Stan D0-D15 wybierany jest przez kombinację wartości na wejściach ABCD.
Wartości na ABCD pochodzą od wejść 10,8,6,4 z IDC10-1
U2 zasilacz 5V dla układu U1. Uwe z pin 9 IDC10-1. Nie wiem czy dobrze pomyslałem. W opisie instrukcji do LK odpowiada to napięciu zasilania LK??
R1-R16 - służą do utrzymania Uh (5V) TTL dla 74150. Po zwarciu czujki mamy Ul TTL (0V). Nie wiem czy 10kom wystarczy.
Proszę elektroników o uwagi do schematu.

Próbuję bez skutku wygenerować materiał do wydrukowania dwóch stron płytki w KiCAD-zie i TurboPCB. Ciągle programy zgłaszają błędy wewnętrzne (bez ich opisu!). Nie mam możliwości ich korygowania.
Licze na pomysły ze strony forumowiczów.
<t></t>
Odpowiedz
#7
Jeśli już mamy rozwiązany problem odbierania 64 sygnałów z czujek cyfrowych, możemy spróbować to samo zrobić dla sygnałów analogowych otrzymywanych z pomiarów na dzielnikach napięcia czy czujkach temperatury, wilgotności, poziomu cieczy, stężenia gazu, natężenie oświetlenia, etc

Oto spróbowałem nakreślić taki oto schemat:.

[Obrazek: CD5414toLK.png]

W poprzednim rozwiązaniu wykorzystałem układ 74150 zaproponowany przez Pata (wielkie dzięki!), zadaniem którego było rozdzielanie danych z czujek cyfrowych i przekazywanie ich dalej za pomocą ustawień wyjść przekaźników OUT1-4 do złącz cyfrowych INPxD.

Na załączonym schemacie przedstawiłem połączenia pomiędzy LK i ekspanderem.
Wyjaśniam o co chodzi:
Za pomocą stanów na wyjściu OUT1-4 ("conn02x05" czyli IDC10-1) załączamy w układzie 4514 linie od 1-16. Linie te uaktywniają "przekaźniki półprzewodnikowe" zbudowane na złączu optoelektronicznym (np. FDD420) i triaka "TRIAC". Narysowałem jeden tor zamiast 16 dla bardziej czytelnego zrozumienia rozwiązania.
Teraz do wyjścia z "przekaźnika półprzewodnikowego" należałoby w odpowiedni sposób podłączyć czujkę analogową sprzężoną z właściwym wejściem LK. Ale tego za bardzo nie potrafię zrobić. Proszę forumowiczów - elektroników aby podpowiedzieli jak to wykonać.

Odrzuciłem rozwiązanie z klasycznymi przekaźnikami ponieważ w tym jak i poprzednim przypadku możliwe jest sterowanie aż 64 liniami!. Układ zbudowany na 64 elektromechanicznych przekaźnikach wyglądałby śmiesznie. Pojawiłyby się też problemy z komunikacją (zwłaszcza czasowe) w trakcie przesyłania danych między serwerem zewnętrznym LAMPP a LK.
<t></t>
Odpowiedz
#8
Szczerze mówiąc - tego ostatniego pomysłu nie czuję. Jakie wejścia miałoby to obsłużyć?
Właściwie nie widzę innych zastosowań poza obsłużeniem dość kosmicznej liczby ds18b20 lub DHT11/22 i to (na ogół) bez użycia tabeli zdarzeń.
Rozjaśnij proszę nieco koncepcję i zastosowanie.

IMO:
- Wejścia analogowe mają w miarę dokładnie mierzyć podane na nie wartości. Tu będzie nieco trudno to zrealizować, liniowość pomiaru jest zakłócona, triak też nie jest przezroczysty, przy małych napięciach nie będzie to wcale działać. Do pomiaru sygnałów analogowych to się słabo nadaje.
- Wejścia cyfrowe (takie jak do ds18b20) - da się, ale jeśli potrzeba obsługi większej ilości czujek niż daje LK to chyba lepiej dać 2xLK lub zrobić specjalizowane rozwiązanie na jakimś tanim komputerku lub routerku.
- Przy tej koncepcji traci sens tablica zdarzeń. Właściwie to rozwiązanie ma sens wtedy, gdy LK pracuje jako "odczytywacz" wejść a same wartości ściągamy do zewnętrznej logiki (oprzez get, snmp lub xml). Synchronizacja odczytu między dwiema jednostkami (aby zewnętrzna logika "wiedziała" z których czujników LK podaje dane w obecnej chwili) wymaga nieco gimnastyki - wątpię czy skórka warta wyprawki gdy np. podstawowa malinka jest w cenie LK a wiele routerów jeszcze tańsze.

Schematu nie kumam ni w ząb. Co ma być na tych zaciskach z prawej? Sygnał z czujnika i wejście LK?
Nie rozumiem spięcia bramki triaka z anodą w jeden obwód (bo na A1 jest zapewne sygnał z czujnika a na A2 wejście LK). Ten pomysł pochodzi chyba z obwodów zasilania. Wink Bramka powinna być raczej na stałe podciągnięta do zasilania poprzez transoptor.
Osobnym tematem jest wyłączenie triaka - samo odpięcie zasilania na bramce może nie wystarczyć ... Wink
<t></t>
Odpowiedz
#9
Właśnie chodzi o monitoring danych. Cyfrowe dane pomogłeś rozwiązać przy pomocy 74150, za co duże dzięki!. Teraz szukam rozwiązania na układzie 5414 (bo będzie miał możliwość wysterowania za pomocą wejść ABCD) linii DATA z czujników podpiętych do wejść INPx. Aktywne wyjście z 5414 powinno zamykać obwód pomiarowy. Nie chcę podpinać w to miejsce mechanicznego włącznika (RELAY), który spełni tę funkcję bez zastrzeżeń.Chcę zastosować włącznik elektroniczny (ze względu na mniejszą masę, wymiary etc). Triak w tym przypadku, jak zasygnalizowałeś nie jest najlepszym pomysłem. Dlatego proszę o pomoc jak to zrealizować by nie zakłócić pracy linii DATA.
Oczywiście tablica zdarzeń traci sens. Możliwa jest tylko reakcja na przekroczone wartości z poziomu aplikacji (strona WWW) na Serwerze zewnętrznym LAMPP. Ta reakcja to wysłanie maila czy SMS z GSM Kontrolera.
Mój serwer LAMPP pracuje na malince. Zobacz wątek na forum (trzy pozycje niżej) "Kolejny sposób komunikacji z LK02 -POPRAWIONY ADRES!". Tam podałem linki do mojej malinki.
Malinka to osobny temat, o którym coraz poważniej myślę. Ale to nie miejsce na tym forum. Jestem na razie na etapie LK - Serwer zewnętrzny, i mam do rozwiązania na cito obsługę dużej ilości wejść cyfrowych i analogowych.
<t></t>
Odpowiedz
#10
Nie wiem co chcesz mierzyć.
Do wejść analogowych (INP1-3)zastosowałbym jednak przekaźniki - nie wprowadzają nieliniowości do pomiaru i dają pełny zakres LK. Ze względu na zachowanie zakresów pomiarowych tych wejść trudno jednoznacznie wskazać rozwiązanie na kościach - są tam zarówno b. małe jak i całkiem spore wartości napięcia.
Do wejścia RJ11 nie podchodziłbym w ogóle bo podłączenie czujki ds18b20 wymaga inicjalizacji LK, w trakcie której zapewne jest zbierane jej ID i LK jest do tego potem bardzo przywiązany. Smile Przełączanie w locie raczej się nie sprawdzi.
Pozostaje dht11/22 - z tym powinno się udać, zapewne wystarczy zwykły multiplekser 74hc4067. Jego wyjście wpinasz do LK, do wejść podłączasz czujniki (data), adresowanie robisz jak poprzednio, zasilanie czujek robisz normalnie. Tyle, że tu szybkość będzie żadna, bo te czujki wysyłają pomiary co 2 sek więc odpytanie wszystkich może zająć ponad pół minuty. Confusedhock:
<t></t>
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości