Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
LK jako sterowanie temperatury i piec dwufunkcyjny
#1
Witam,
Chcialbym z LK zrobic cos ala termostat pokojowy.
Potrzebuje zeby zalaczal sie przekaznik w zaleznosci od czasu i temperatury.
Czy jest mozliwosc takiego ustawienia:
Np od pon do pt w godzinach 5-8 i 15-20 jesli temperatura bedzie ponizej np.19 stopni to zalaczy sie przekaznik, jak bedzie powyzej 20 to sie wylaczy.
w soboty i niedziele czas bedzie inny (np 8-10 i 18-20) ale zakres temperatur pozostaje.
Druga sprawa, chcialem podlaczyc 4 czujniki temperatury na 1-wire i np chcialbym ustawic taki czas jak wyzej jesli na czujniku temp1 bedzie taka temperatura, ale np ustawic tez np inne wartosci czasu i temperatury na innym czujniku.

Pozdrawiam
<t></t>
Odpowiedz
#2
Da się to mniej wiecej ustawić, wykorzystując Scheduler z blokowaniem działania poprzezwejscie logiczne INP1D. Z kolei to wejscie może być wysterowane przez przekaźniki na wyjsciu warunków temperatury.
Poniewaz to już nie pierwsze takie pytanie, w ciągu paru dni postaram się rozrysować podłączenia i ustawienia w zakładce Pomoc na www.tinycontrol.pl i założymy dyskusje na forum do przedyskutowania tej aplikacji.
<t></t>
Odpowiedz
#3
notek napisał(a):Da się to mniej wiecej ustawić, wykorzystując Scheduler z blokowaniem działania poprzezwejscie logiczne INP1D. Z kolei to wejscie może być wysterowane przez przekaźniki na wyjsciu warunków temperatury.
Poniewaz to już nie pierwsze takie pytanie, w ciągu paru dni postaram się rozrysować podłączenia i ustawienia w zakładce Pomoc na http://www.tinycontrol.pl i założymy dyskusje na forum do przedyskutowania tej aplikacji.
Temat który mnie też interesuje - jednak nie podoba mi się proponowane jego rozwiązanie i uważam, że nie tędy droga.
Powinno to być rozwiązane programowo w firmware samego lankontrolera - bez konieczności takich kombinacji.
To jest furtka do naprawdę sporego kręgu odbiorców: nie tylko specjalizowane pudełko dla napaleńców budujących elektrownie fotowoltaiczne (wg. mnie zliczanie impulsów i wyliczanie zużycia energii jest totalnie marginalnym zastosowaniem) - ale urządzenie dla tysięcy kowalskich do sterowania popularnymi kotłami CO, grzejnikami, kolektorami itp. Ot tani, solidny "internetowy" regulator i sterownik z zapisem odczytów i swobodą sterowania. Myślę, że tego typu dedykowany firmware powinien być priorytetem.
<t></t>
Odpowiedz
#4
notek napisał(a):Poniewaz to już nie pierwsze takie pytanie, w ciągu paru dni postaram się rozrysować podłączenia i ustawienia w zakładce Pomoc na http://www.tinycontrol.pl i założymy dyskusje na forum do przedyskutowania tej aplikacji.

Witam, właśnie poszukuje takiego rozwiązania do sterowania piecem gazowym. Czy mógł bym prosić o rozrysowanie tego schematu.
Chce podłączyć LK do pieca za pomocą (NC,NO,COM) tutaj właśnie nie wiem jak to ma wyglądać ?
Plus trzy czujniki temperatury. Jeden na zewnątrz i dwa w pomieszczeniach.

Oraz dodatkowo czy jest (jaki?) możliwość zastosowania czujnika gazu.
<t></t>
Odpowiedz
#5
notek napisał(a):Da się to mniej wiecej ustawić, wykorzystując Scheduler z blokowaniem działania poprzezwejscie logiczne INP1D. Z kolei to wejscie może być wysterowane przez przekaźniki na wyjsciu warunków temperatury.
Poniewaz to już nie pierwsze takie pytanie, w ciągu paru dni postaram się rozrysować podłączenia i ustawienia w zakładce Pomoc na http://www.tinycontrol.pl i założymy dyskusje na forum do przedyskutowania tej aplikacji.

hej,

jestem zainteresowany jest już może gdzieś ten opis?

pozdrawiam
<t></t>
Odpowiedz
#6
witam,

kiedy można spodziewać się tego opisu ??
<t></t>
Odpowiedz
#7
Jeśli ktoś byłby zainteresowany to udało mi się zrobić sterowanie na 5 przekaźnikach. W sumie na 3 się da standardowo a dwa są dodatkowo na wymuszenie grzania i otwarte okno. Do tego mam też aplikację na androida ale działa tylko jeśli LK nie ma włączonego logowania.
Pozdrawiam
<t></t>
Odpowiedz
#8
@kolorek podzielisz się tym jak masz to zrobione ?
<t></t>
Odpowiedz
#9
Może nie jest to profesjonalnie narysowane ale mniej wiecej u mnie tak to działa.

Out0 robi za wymuszenie grzania niezaleznie od temperatur, włączany ręcznie
Out1 robi za temperature dzienna, jesli temperatura spadnie poniżej zadanego poziomu w Event Config załącza sie ten przekaźnik
Out2 załącza sie w określonych godzinach i wyłącza także w określonych w Schedulerze. Ma to za zadanie grzenie do temperatury dziennej (jeśli ten przekaźnik i Out1 jest załączony to grzeje).
Out3 temperatura nocna, ten przekaźnik załącza sie zgodnie z ustawieniami w Event Config, jeśli Out2 jest wyłączony (czyli w okresach innych niż temperatura dzienna) a ten jest załączony to grzeje.
Out4 otwarte okno. Załączam go ręcznie jak otworze okno aby niepotrzebnie nie grzał mi mieszkania

Do tego napisałem sobie aplikacje na telefon w której widze stan przekaźników i moge wymusić włączenie któregokolwiek.
Jednocześnie mogę ustawić czas na jaki ma być włączony przekaźnik Grzanie i Okno.
Na moje potrzeby jest wystarczający więc narazie go nie rozwijałem bardziej.


Załączone pliki
.png   LanKontroler-piec.png (Rozmiar: 3.11 KB / Pobrań: 7,950)
.png   app-android.PNG (Rozmiar: 28.5 KB / Pobrań: 7,949)
Odpowiedz
#10
No to ja zdubluję posta. Jeżeli można proszę o podpowiedź . Temperatura powyżej 27 C zalącza przekaznik poniżej 27 C wyłącza . Pozwyżej 30 C zalącza drugi przekaźni poniżej 30 C odłącza drugi . Sterowanie wentylatorami chcę na tym zrobić.
Manualnie działa. Ale jak to zautomatyzować.

Czyli:
INP3 poniżej 27 C OUT 1 off
INP3 27 c Out 0n
DTH22 30 C OUT 2 on
<t></t>
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości