Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sterowanie lan kontrolerem
#11
U siebie mam LK z podpiętym DHT11 i pokazuje mi 35-38% (to mało fajnie, bo sucho) dlatego też mam możliwie dobry nawilżacz powietrza gdzie na wyświetlaczu mam praktycznie takie same wartości (nawilżacz pokazuje wilgotność panującą w pomieszczeniu) jak trochę popracuje to wartości rosną w obu miejscach pomiaru. Walczyłem kiedyś trochę z wilgotnością ale nie wierzę że można utrzymać w pomieszczeniu mieszkalnym wartości ponad 60% Wink - pamiętajmy że obecnie jest okres grzewczy.
<t></t>
Odpowiedz
#12
wilkxt napisał(a):Ten pracujacy jako serwer moze dostawac polecenia od wielu LK, wystarczy zeby hasło sie zgadzało


Ok, ale czy serwer może załączać różne wyjścia w zależności od którego LK dostanie polecenie,
Czy jedna operacja wykonywana na rozkaz różnych LK?

Tak sobie czytałem o mini komputerze raspberry PI.
Może ewentualnie coś takiego wykorzystać jako serwer dla wielu LK....
<t></t>
Odpowiedz
#13
woszu napisał(a):Ok, ale czy serwer może załączać różne wyjścia w zależności od którego LK dostanie polecenie,
Czy jedna operacja wykonywana na rozkaz różnych LK?
Po stronie LK klienta ustawiasz które wyjscia mają być załączone. Więć każdy LK moze wysłać inne polecenie(do dyspozycji 5 wyjsc)
woszu napisał(a):Tak sobie czytałem o mini komputerze raspberry PI.
Może ewentualnie coś takiego wykorzystać jako serwer dla wielu LK....

MOzna tylko trzeba na nim postawic serwer UDP i odpowiedni program reagujacy na polecenia
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#14
ZKTECH napisał(a):U siebie mam LK z podpiętym DHT11 i pokazuje mi 35-38% (to mało fajnie, bo sucho) dlatego też mam możliwie dobry nawilżacz powietrza gdzie na wyświetlaczu mam praktycznie takie same wartości (nawilżacz pokazuje wilgotność panującą w pomieszczeniu) jak trochę popracuje to wartości rosną w obu miejscach pomiaru. Walczyłem kiedyś trochę z wilgotnością ale nie wierzę że można utrzymać w pomieszczeniu mieszkalnym wartości ponad 60% Wink - pamiętajmy że obecnie jest okres grzewczy.

To masz szczęście że masz te same pomiaru na obu urządzeniach . Jak nie wierzysz że można mieć w pomieszczeniach mieszkalnych ponad 60% , to ja ci powiem że można . W tamtym roku jak kupiłem to mieszkanie (w starym budownictwie ) wilgotność była w nim na poziomie 83-87 % mimo grzania i wietrzenia . I nie pisz że to niemożliwe . Powycierana podłoga (panele) schła ok 3 godzin , ubrania , pościel były wilgotne . Dlatego zmuszony byłem do kupna osuszacza . Chodził dzień i noc (pobór 300 W) , a co 12 godzin wylewałem z niego 6 litrów wody . W tym roku zrobiłem dodatkową wentylację wumuszoną w mieszkaniu , ale do zadowolenia jeszcze daleko . Dzisiaj o godz 16.30 wilgotność 60 % na trzech stacjach pogodowych , natomiast na lan kontrolerze standartowo 41-42 % . Więc może sprawdz na jakiejś stacji pogodowej , jakoś nie chce się wierzyć że tylko u mnie zle pokazuje . Albo daj czujnik lan kontrolera gdzieś gdzie wiesz że jest 60-70% i zobacz jak on pokazuje .

art79 jeszcze do ciebie pytanie bo widzę że jesteś dobry w te klocki z adresami ip .
Poniewarz pomysł z drugim routerem mi nie wypalił (w piwnicy nie było zasięgu wi-fi ) to zakupiłem Adapter PowerLine (internet przez gniazdko 220v ) Wczoraj wszystko podłączyłem i znowu nie działało . Wszedłem więc w ustawienia routera i przekierowałem port . Czyli przekierowałem port wan na adres lan kontrolera - 192.168.17.17 (port 80 ) . Wszystko zaczęło fajnie kulać do czasu aż nie wyjąłem lan kontrolera z gniazdka . Po ponownym załączeniu już nie ma kontaktu z lan kontrolerem . Trzeba go zresetować do ustawień fabrycznych , znowu poustawiać na nowo i znowu chodzi , do czasu odłączenia zasilania . Czy może coś lub ktoś blokuje mi porty ? Czy dobrze to przekierowałem ? Co tu jest nie tak .
<t></t>
Odpowiedz
#15
maniolx napisał(a):art79 jeszcze do ciebie pytanie bo widzę że jesteś dobry w te klocki z adresami ip .
Poniewarz pomysł z drugim routerem mi nie wypalił (w piwnicy nie było zasięgu wi-fi ) to zakupiłem Adapter PowerLine (internet przez gniazdko 220v ) Wczoraj wszystko podłączyłem i znowu nie działało . Wszedłem więc w ustawienia routera i przekierowałem port . Czyli przekierowałem port wan na adres lan kontrolera - 192.168.17.17 (port 80 ) . Wszystko zaczęło fajnie kulać do czasu aż nie wyjąłem lan kontrolera z gniazdka . Po ponownym załączeniu już nie ma kontaktu z lan kontrolerem . Trzeba go zresetować do ustawień fabrycznych , znowu poustawiać na nowo i znowu chodzi , do czasu odłączenia zasilania . Czy może coś lub ktoś blokuje mi porty ? Czy dobrze to przekierowałem ? Co tu jest nie tak .
Może ja podpowiem, adapter Power Lina powinien pracować jako bridge, czyli mamy tą samą sieć na wejściu jak i na wyjściu. Podlączamy go do portu LAN (nie WAN- dlaczego w ogole było WAN?) routera i nadajmey mu adresy z puli routera (czyli 192.168.17.x, najlepiej spoza adresow przyznawanych przez DHCP (np 192.168.1.3) Na kolejnym adresie ustawiamy Lan kontroler i powinniśmy miec dostęp do niego ze wszystkich portów LAn oraz WiFi routera.Czyli mamy jedna klasę adresową LAN (192.168.17.0) i pojedynczy adres WAN łączący się z internetem. Router sam robi translację adresów z WAN do LAN, chyba że mamy na WAN-ie adres publiczny, to możemy zrobić przekierowanie na jakimś innym niż 80-ty porcie do dostępu do Lan kontrolera z zewnątrz. Ustawienie tego przekierowani niestety zależne jest od routera, niektóre proste tego nie mają.
<t></t>
Odpowiedz
#16
Potwierdzam, można mieć wysoką wilgotność w domu w szczególności w starszym budownictwie gdzie występują problemy z wentylacją grawitacyjną. Podczas termomodernizacji budynków trzeba zwrócić uwagę na poprawną wentylację i nie robić termosu z domu. Dobra i sprawna wentylacja to podstawa.
Ewentualnie kiedy nie da się za dużo poprawić w wentylacji grawitacyjnej ratunkiem jest rekuperacja - mocno wysusza.

@maniolx
Dokładnie jak napisał notek, urządzenia mają pracować w jednej sieci, wtedy dostęp do LK będziesz miał z urządzeń w Twojej sieci LAN.
Jeśli chcesz mieć dostęp do LK z zewnątrz to wtedy przekierowujesz porty na routerze.
Poustawiaj urządzeniom stałe adresy IP i sprawdź czy działa Ci wszystko w ramach Twojej sieci domowej. Dopiero później przekierowuj porty na routerze.
<t></t>
Odpowiedz
#17
notek napisał(a):
maniolx napisał(a):art79 jeszcze do ciebie pytanie bo widzę że jesteś dobry w te klocki z adresami ip .
Poniewarz pomysł z drugim routerem mi nie wypalił (w piwnicy nie było zasięgu wi-fi ) to zakupiłem Adapter PowerLine (internet przez gniazdko 220v ) Wczoraj wszystko podłączyłem i znowu nie działało . Wszedłem więc w ustawienia routera i przekierowałem port . Czyli przekierowałem port wan na adres lan kontrolera - 192.168.17.17 (port 80 ) . Wszystko zaczęło fajnie kulać do czasu aż nie wyjąłem lan kontrolera z gniazdka . Po ponownym załączeniu już nie ma kontaktu z lan kontrolerem . Trzeba go zresetować do ustawień fabrycznych , znowu poustawiać na nowo i znowu chodzi , do czasu odłączenia zasilania . Czy może coś lub ktoś blokuje mi porty ? Czy dobrze to przekierowałem ? Co tu jest nie tak .
Może ja podpowiem, adapter Power Lina powinien pracować jako bridge, czyli mamy tą samą sieć na wejściu jak i na wyjściu. Podlączamy go do portu LAN (nie WAN- dlaczego w ogole było WAN?) routera i nadajmey mu adresy z puli routera (czyli 192.168.17.x, najlepiej spoza adresow przyznawanych przez DHCP (np 192.168.1.3) Na kolejnym adresie ustawiamy Lan kontroler i powinniśmy miec dostęp do niego ze wszystkich portów LAn oraz WiFi routera.Czyli mamy jedna klasę adresową LAN (192.168.17.0) i pojedynczy adres WAN łączący się z internetem. Router sam robi translację adresów z WAN do LAN, chyba że mamy na WAN-ie adres publiczny, to możemy zrobić przekierowanie na jakimś innym niż 80-ty porcie do dostępu do Lan kontrolera z zewnątrz. Ustawienie tego przekierowani niestety zależne jest od routera, niektóre proste tego nie mają.

Nie pisałem nigdzie że podłączam LK do portu wan . Jedynie w routerze jest opcja przekierowanie portów (z wan do lan ) tak pisze w opcjach i tak to ustawiałem . I przypominam że nie podłączam LK bezpośrednio do lanu , tylko przez Adapter powerline , w którym ustawiać nic nie można . A tak jeszcze dodam że mój router to TP-Link TL-WR1043N/ND v1 z wersją Gargoyle 1.5.11.1 (r38462), by obsy . Czy na tym routerze dostanę się do LK z zewnątrz ?
<t></t>
Odpowiedz
#18
napisz cos wiecej o tym adapterze, model?
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#19
wilkxt napisał(a):napisz cos wiecej o tym adapterze, model?

Mogę jedynie podać model bo instrukcja po angielsku . Ale powiem że testowałem i chodzi bardzo fajnie . Nawet w piwnicy oddalonej ok 20 metrów w lini prostej . wideo chodzi płynnie .
Phicomm FPA-501 (komplet 2szt)
Są na Allegro . więc można poczytać .
<t></t>
Odpowiedz
#20
co do DHT11 to mam taka sztukę, który chyba "zepsułem" mozę przez zbyt dużą wilgoć (testy nad parującym czajnikiem), że teraz reaguje na zmiany wilgotnosci ale tylko w granicach 15-40%
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości