Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sterowanie lan kontrolerem
#1
Witam wszystkich
Kupiłem lan kontroler i między innymi Czujnik wilgotności i temperatury DHT11 . Jak można skalibrować czujnik wilgotności , bo wilogotność w domu cały czas pokazuje 41-42 % , a trzy stacje pogodowe jakie mam pokazują 60-70 %
I jeszcze jedno pytanie . W domu mam router AP który rozdziela mi sieć po lanie i po wi-fi . Mam także drugi router z trybem wisp . Czyli odbiera sieć po wi-fi i rozdziela go po lanie . I właśnie do tego drugiego routera chciałbym podpiąć lan kontroler i aby ten komunikował się z routerem pierwszym bezprzewodowo . Jakie adresy trzeba by poustawiać aby to wszystko chodziło .Chciałbym się też dowiedzieć czy można by sterować lan kontrolerem podłączając go do adaptera PowerLine .
<t></t>
Odpowiedz
#2
Witaj,

Jeśli czujnik DHT11 pokazuje Ci 41-42% wilgotności to całkiem OK. Skłaniał bym się raczej żeby ufać DHT11 niż "domowym stacjom pogodowym" (nachuchaj na czujnik i zobacz czy wartość wzrośnie, umiejscowienie czujnika jest też bardzo istotne)

Co do sieci LAN rozumiem że masz router w siecią WiFi i chcesz postawić LK w miejscu gdzie nie masz LAN? Ten drugi AP w trybie WISP odbiera klasę jaką masz w LAN, więc LK będzie normalnym urządzeniem w sieci i nie będziesz miał żadnego problemu (jesli nie masz np. innej klasy dla WiFi i dla eth.)

jakoś to zagmatwanie opisałem Smile

Np.
Twój router to 192.168.1.1 więc jak LK będzie (standardowo) 192.168.1.100 to dostęp będziesz miał i z LAN i przez WiFi. Z zewnątrz dostaniesz się jak przekierujesz port 80 na adres LK (w LK możesz definiować port, ale mi z zewnątrz działa tylko po 80 ... )
<t></t>
Odpowiedz
#3
Dzięki że tak szybko . A więc tak bardzo , bardzo chciałbym ufać czujnikowi wilgoci lan kontrolera ale od tamtego roku walczę z wilgocią w domu i nie chce mi się wierzyć aby wszystkie trzy stacje pogodowe pokazywały wilgotność zawyżoną aż o 20 % . A zaznaczę że mają błąd pomiaru 5 % . Czujnik wilgoci lan kontrolera działa , bo jak się na niego dmuchnie to wilgotność wzrasta do ok 80% . Co do routera to podstawowy jest tak ustawiony że adresy lanu zaczynają się od 192.168.17.1 Jak musiałbym ustawić drugi router aby komunikował się z pierwszum routerem bezprzewodowo , a jak ustawić drugi router i lan kontroler ,aby komunikowali się po lanie . Trochę pogmatwałem ale ustawiałem to już kilkanaście godzin i się nie łączą . Po krótce - wpisuję na laptopie adres lan kontrolera i chcę aby router nr. 1 przekazał to bezprzewodowo do routera drugiego , a ten do lan kontrolera . A odpowiedz z lan kontrolera pójdzie w odwrotnej kolejności .
<t></t>
Odpowiedz
#4
Drugie urządzenie najlepiej aby pracowało w trybie AP Client (będzie w tej samej podsieci przez co będzie łatwy dostęp do Lan Kontrolera)

Jeśli router główny w Twojej sieci ma adres 192.168.17.1
to ustawiasz adres AP Clienta (najlepiej spoza puli DHCP) np. 192.168.17.200
Adres LAN kontrolera 192.168.17.201

Wtedy LAN Kontroler będziesz miał widoczny w przeglądarce pod adresem http://192.168.17.201

Jeśli użyjesz trybu WISP zrobi Ci się drugi NAT i będziesz musiał na 2 routerze przekierowywać porty na adres LAN Kontrolera. Nie polecam tego rozwiązania.

Mały i godny polecenia AP client to TP Link TL-WR702N: http://www.tp-link.com.pl/products/detai...=TL-WR702N

Co do wilgotności, osobiście jeszcze nie mam Lan Kontrolera (w planach do pomiaru temp. CO) ale używam niedrogiego wilgotnościomierza z alle..o, który ma błąd 5%.
Aby go sprawdzić zwilżyłem bibułę i owinąłem nią czujnik , po czasie wilgotność wynosiła 95%. Przyjąłem więc, że czujnik zaniża wilgotność w pomieszczeniu o 5%.

Pzdr.
<t></t>
Odpowiedz
#5
Nie do końca poprawne założenie:-)
Nie wiadomo czy błąd jest liniowy. Powinieneś przynajmniej jeszcze sprawdzić czujnik w zerowej wilgotności, a najlepiej w kilku punktach charakterystyki.
No ale jak to chińszczyzna, to w sumie nie ma co przesadzać:-)
<t></t>
Odpowiedz
#6
A skorzystam z tego wątku bo temat mi pasuje:-)

Czy jest możliwość współpracy dwóch lub więcej kontrolerów bez dodatkowych urządzeń? W taki sposób żeby np jeden czytał temp i wysłał ingo do drugiego. Drugi odczytuje info i załącza wyjście.
Fajna by była taka opcja
<t></t>
Odpowiedz
#7
woszu napisał(a):A skorzystam z tego wątku bo temat mi pasuje:-)

Czy jest możliwość współpracy dwóch lub więcej kontrolerów bez dodatkowych urządzeń? W taki sposób żeby np jeden czytał temp i wysłał ingo do drugiego. Drugi odczytuje info i załącza wyjście.
Fajna by była taka opcja
Aż takie inteligencji Lan kontroler nie ma, ale można to zrobić prościej:
- ustawić warunek załączenia na tym kontrolerze, który ma sensor tempeartury
- podłączyć wyjście załączanego tym warunkiem przekaźnika do wejscia cyfrowego INP1 lub INP2
- ustawić funkcje klienta Remote Control z tego wejscia cyforowego
- ustawić funkcję serwera Remote Control na drugim Lan kontrolerze
Wtedy jesli warunek temperatury zostanie spełniony i przekaźnik zewrze wejscie cyfrowe do zera, zostanie wysterowany przekaźnik na drugim Lan kontrolerze.
Ja mam tak zrobione na 2 Lan kontrolery funkcję czujnika zmierzchowego, jeden bezposrednio z czujnika, drugi po LAN-nie.
<t></t>
Odpowiedz
#8
Co do DHT11, to jego dokladnosc faktycznie nie powala, dlatego lada dzien wyjdzie soft z obsługa DHT22(DHT11- nie bedzie obslugiwane), który oferuje lepsza dokladność.
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#9
Cytat:Aż takie inteligencji Lan kontroler nie ma, ale można to zrobić prościej:
- ustawić warunek załączenia na tym kontrolerze, który ma sensor tempeartury
- podłączyć wyjście załączanego tym warunkiem przekaźnika do wejscia cyfrowego INP1 lub INP2
- ustawić funkcje klienta Remote Control z tego wejscia cyforowego
- ustawić funkcję serwera Remote Control na drugim Lan kontrolerze
Wtedy jesli warunek temperatury zostanie spełniony i przekaźnik zewrze wejscie cyfrowe do zera, zostanie wysterowany przekaźnik na drugim Lan kontrolerze.
Ja mam tak zrobione na 2 Lan kontrolery funkcję czujnika zmierzchowego, jeden bezposrednio z czujnika, drugi po LAN-nie.

Rozumiem, że to jest możliwe tylko dla 2 kontrolerów?
Większej liczby w taką bezpośrednią sieć raczej nie połącze?
<t></t>
Odpowiedz
#10
woszu napisał(a):
Cytat:Aż takie inteligencji Lan kontroler nie ma, ale można to zrobić prościej:
- ustawić warunek załączenia na tym kontrolerze, który ma sensor tempeartury
- podłączyć wyjście załączanego tym warunkiem przekaźnika do wejscia cyfrowego INP1 lub INP2
- ustawić funkcje klienta Remote Control z tego wejscia cyforowego
- ustawić funkcję serwera Remote Control na drugim Lan kontrolerze
Wtedy jesli warunek temperatury zostanie spełniony i przekaźnik zewrze wejscie cyfrowe do zera, zostanie wysterowany przekaźnik na drugim Lan kontrolerze.
Ja mam tak zrobione na 2 Lan kontrolery funkcję czujnika zmierzchowego, jeden bezposrednio z czujnika, drugi po LAN-nie.

Rozumiem, że to jest możliwe tylko dla 2 kontrolerów?
Większej liczby w taką bezpośrednią sieć raczej nie połącze?

Ten pracujacy jako serwer moze dostawac polecenia od wielu LK, wystarczy zeby hasło sie zgadzało
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości