Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Automatyka domowa/inteligentny dom - LK i aplikacje
#1
Witam,
Szukam jakieś ciekawej, opensourcowej aplikacji do zarządzania domem (Przyzwoity interfejs graficzny). I bede chciał to zintegrować z LK. Znalazłem coś takiego http://www.openremote.org/. Wydaje się dość proste bo można dodać shellowe komendy do zarządzania urządzeniami. Może znacie jeszcze jakieś ciekawe projekty ?
<t></t>
Odpowiedz
#2
Też szukam aplikacji pod IOS samemu napisać coś takiego nie jest proste.
Będę wdzięczny za informacje
<t></t>
Odpowiedz
#3
Sprecyzuj co chciałbyś automatyzować i gdzie widzisz miejsce dla LK bo pytasz trochę zbyt ogólnie.Temat jest bardzo obszerny.
<t></t>
Odpowiedz
#4
Na samym LK masz namiastki automatyki budynkowej - tylko w małym zakresie bo masz 5 wyjść "przekaźnikowych" + 1 PWM, ale za to bardzo dużą liczbę wejść.
Możesz np sterować oświetleniem wybranych punktów
Możesz sterować otwieraniem i zamykaniem bramy wjazdowej - jeden impuls zamyka, drugi otwiera - a podgląd czy zamknięta czy otwarta możesz zrobić na wejściach cyfrowych lub na kamerze IP.
Możesz sterować ogrzewaniem poprzez dowolny czujnik temperatury i potem w Events Config ustawiasz sobie i zmieniasz przez internet - większość pieców włącza się poprzez zwarcie 2 przewodów i wyłącza po rozwarciu.
Możesz sterować temperaturą wody w zasobniku.
Możesz sterować jasnością żarówki poprzez PWM i prosty układ sterowania dużej mocy.

Co jeszcze potrzebujesz?
<t></t>
Odpowiedz
#5
np Tanie inteligentne mieszkanie, głównie załączanie świateł/ ściemnianie w pokojach, wyświetlanie temperatur
w sumie zmieściłbym się w 3 sztukach lan kontrolerów

Problemem jest brak softu pod iphone, Ipad
<t></t>
Odpowiedz
#6
sorki za zgryźliwość, ale czy urządzenia spod znaku "I" nie mają przeglądarki internetowej?
W takim razie pora zmienić na Androida czy Windows Phone Smile
Ja w każdym razie na wszystkich urządzeniach co mam łącznie ze starym PDA z Windows Mobile obsługuję LK (co prawda źle skaluje stronę, ale obsługa jest możliwa)

Ale co masz na myśli "Tanie inteligentne mieszkanie"
Jeśli chcesz zrobić, żeby po wejściu do domu zapalało się światło i tam gdzie Ty chodzisz to tam się światło zapalało to od tego są czujniki ruchu i wpięte w centralę alarmową mogą dodatkowo sterować wyjściami. Centrala Integra polskiej firmy SATEL ma takie możliwości - łącznie ze sterowaniem żaluzjami. Ma też moduł WWW.
Na LK załączanie świateł zrobisz, ale ściemnianie w pokojach - musi być oświetlenie LED - możesz zrobić tylko na PWMie
1 LK = 1 punkt świetlny

W ogóle to zawsze śmieję się z tej inteligencji budynków (jako że znam dobrze systemy alarmowe i byłem na szkoleniu z inteligentnych budynków). Budynek jest tak inteligentny jak inteligentnie zaprogramował go instalator. Ogólnie to buzer, który niczemu nie służy a sterowniki kosztują krocie.
Oszczędności żadne - bo to co włożysz w sprzęt zanim się zwróci to się zepsuje a nie mówiąc już że to pożera jakąś część prądu.
Natomiast sterowanie LK w połączeniu z obsługą z centrali alarmowej ma sens. Przystawka do WWW do Satela jest kilkukrotnie droższa od LK, ale jak masz kupować kilka LK to lepiej jednak tą przystawkę kupić.
Ogólnie temat rzeka, ale zapamiętaj tylko, że inteligentne mieszkanie nie będzie wiedziało o której zaparzyć kawę, nie będzie wiedziało jakiej temperatury oczekujesz i jakie oświetlenie potrzebujesz - jedynie wykona wszystkie zaprogramowane przez Ciebie (instalatora) rzeczy.

Natomiast jeśli lubisz bajery to są sterowniki do budynków, gdzie rysujesz sobie mieszkanie w Cadzie i tam rysujesz sobie wszystkie punkty świetlne, wstawiasz czujniki temperatur, rysujesz połączenia itp i potem wchodząc na stronę WWW tego sterownika widzisz cały rozkład mieszkania z odczytami ze sterowników (temperatur, wilgotności, nasłonecznienia i co jeszcze chcesz) i możesz sterować piecem, oświetleniem itp.
Koszt takiej instalacji kilkadziesiąt razy większy od ceny LK, ale za to jaki efekt Smile
Trochę się rozpisałem więc myślę że jeszcze jedno zdanie i kończę:
Ipad, Ifon (czy jak to się pisze), Itablet, Ibook, I wszystko inne co ma I z przodu i ma przeglądarkę internetową będzie obsługiwało LK
<t></t>
Odpowiedz
#7
@arkomp
Wkrótce ma się ukazać aplikacja na iOS pod nazwą Unfied Remote
Dla androida i windowsa już jest i ma spore możliwości-poczytaj.
Myślę ,że również twórcy LK opracują z czasem inny interfejs graficzny
do obsługi automatyki domowej.
@iwi
Muszę się niestety zgodzić z Tobą ale zwrot "inteligentny dom" i podobne
to w 90% marketingowy bełkot aby sprzedać z gorszym lub lepszym skutkiem
urządzenia posiadające podobne możliwości co LK za kwoty 10,100 x większe.
Właśnie żeby nie kupować Integry za spore pieniądze będę dokupował kolejne
LK licząc ,że ten produkt będzie się dynamicznie rozwijał.
<t></t>
Odpowiedz
#8
andre napisał(a):pod nazwą Unfied Remote
Czy chodzi o tą aplikację?
http://www.unifiedremote.com/

Co do Integry to w domu przeważnie jest zainstalowany system alarmowy. Zamiast byle czego można zaplanować Satela. Integra ma olbrzymie możliwości, ale Versa za małe pieniądze też podejdzie. A zmuszenie potem do sterowania budynkiem nie jest skomplikowany - ale na poziomie instalacji okablowania. Jeśli w tej fazie nie zrobimy tego to potem znacznie podraża koszty i dlatego firmy produkujące urządzenia pracujące w szkielecie sieci 230V robią biznes.
<t></t>
Odpowiedz
#9
Tak , dokładnie ta strona.
<t></t>
Odpowiedz
#10
andre napisał(a):Myślę ,że również twórcy LK opracują z czasem inny interfejs graficzny
do obsługi automatyki domowej.
Jak będzie na to czas to tak, ale moze jakis hobbysta-programista androida napisze taka aplikację, wszytsie wartosci z LK mozna odczytać przez XML,wyjscia załczyć przez GET z klienta HTTP, lub załaczać i odczytac przez SNMP.
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości