Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nakładka PWM odczyt VCC, uszkodzenie
#1
Dwa drobne problemy z tymi nakładkami (LANKON-088):
1. LK3 HW3.8 SW1.57a pokazuje niską wartość VCC (około 1,5-2V zmieniające się) przy zasilaniu przez nakładkę - to normalne (tak zaprojektowane) czy trafił mi się wadliwy egzemplarz (akurat zamontowany w trudno dostępnym miejscu by podmienić, a poza tym wszystko działa normalnie)?
2. Nakładka łatwo się uszkadza przy zasilaniu napięciem o dużych tętnieniach (akurat był pod ręką stary ciężki zasilacz transformatorowy niestabilizowany "12V 1A" dający bez obciążenia około 18-19V), testowo do wyjść PWM był podłączony pasek LED RGB (obciążenie może z 200mA, na pewno dalekie od dopuszczalnego) i jedno z wyjść po krótkim czasie trwale się uszkodziło w ten sposób, że nie wyłącza całkowicie tylko płynie jakiś prąd stały nawet przy 0% PWM.  Oglądając napięcia wyjściowe oscyloskopem widać że w "dołkach" napięcia zasilania tranzystory wyjściowe chwilowo wychodzą z nasycenia (pracują w zakresie liniowym) przez co się przegrzewają.
<t></t>
Odpowiedz
#2
czy na out5 podczas zasilania wyłącznie z nakładki wychodzi napięcie po jego aktywowaniu?
jak masz dodatkowo wpięte zasilanie z poe lub z gniazda zasilania to odczyt jest ok?
jeśli tak na oba pytania to taka wersja... trafiają się - jak koniecznie chcesz ten odczyt dodaj kawałek kabelka z wtyczka gniazda do złącza zasilania nakładki i odczyt powróci.
Cytat:Zasilanie nakładki oraz Lan Kontrolera podane jest osobnym wejściem. Napięcie jakim zasilamy nakładkę pojawi się na wyjściu. Należy więc dopasować w możliwych granicach napięcie zasilania do używanych odbiorników! Nie jest możliwe zasilanie nakładki z Lan Kontrolera, a zwłaszcza z PoE.

czy problemy z tętnieniami pojawiają się podczas dodatkowego zasilania LK przez gniazdo lub poe? jeśli tak to uszkodzona nakładka
e-chata.hyzne.com | LK1 - sterowniki akwarystyki | LK2 - sterowniki ihome | LK3 - niezliczone ilości wersji/nakładek na farmach PV i nie tylko | LK4 - testy bezprzewodowe
Odpowiedz
#3
OUT5 działa normalnie.  Zasilanie tylko przez nakładkę zgodnie z instrukcją.
Przy zasilaniu PoE lub z gniazda odczyt VCC prawidłowy.

Uszkodzenie powstało przy zasilaniu tylko przez nakładkę, nie chcę uszkodzić kolejnej więc używam już tylko zasilaczy impulsowych DC, ten transformatorowy "był pod ręką" ale jak widać nie był dobrym pomysłem.  Jak tam są MOSFET-y to prawdopodobnie przy zbyt niskim chwilowym napięciu zasilania nakładki dostają zbyt niskie napięcie na bramkę i nie włączają się do końca (a to napięcie jest jeszcze wystarczające do działania procesora w LK - zakładam że jest tam jakiś brown-out reset, ale pewnie próg ustawiony na poprawną pracę samego procesora a niekoniecznie I/O).

Ten LK z nakładką steruje instalacją ogrzewania podłogowego: 5 siłowników termicznych 24V (zawory zamykane po podaniu napięcia) na 4 wyjściach PWM nakładki (tryb ON/OFF) oraz OUT5, pompka obiegowa na 230V AC przez przekaźnik OUT0.  Na razie ręcznie, bez zdarzeń - przed sezonem grzewczym muszę jeszcze napisać program zbierający dane z czujników podłączonych do innych LK i sterujący tymi wyjściami, trzema innymi LK robiącymi za termostaty przy grzejnikach, oraz piecem gazowym (OUT0 na innym LK, styki przekaźnika podłączone jako termostat pokojowy).

Tak przy okazji, pomimo aktywacji trybu ON/OFF i Active Low (ON = stan niski wyjścia = załączenie podgrzewania siłownika którego drugi koniec jest do +24V DC) trzeba dodatkowo ustawić PWM na 0 - inaczej na początku po starcie LK jest na wyjściu PWM (domyślnie było 50% i zawory były częściowo zamknięte).
<t></t>
Odpowiedz
#4
czy dobrze rozumiem ze masz bezpośrednio do nakładki pwm podpięte siłowniki z pominięciem separacji choćby na przekaźniku? jeśli tak to masz zbyt duże długotrwale obciążenie wyjściowe.
e-chata.hyzne.com | LK1 - sterowniki akwarystyki | LK2 - sterowniki ihome | LK3 - niezliczone ilości wersji/nakładek na farmach PV i nie tylko | LK4 - testy bezprzewodowe
Odpowiedz
#5
(09-17-2023, 03:46 PM)stAch napisał(a): czy dobrze rozumiem ze masz bezpośrednio do nakładki pwm podpięte siłowniki z pominięciem separacji choćby na przekaźniku? jeśli tak to masz zbyt duże długotrwale obciążenie wyjściowe.

Siłownik przy 24V DC pobiera około 200mA, a wyjścia nakładki przecież są max 1A (co innego gdybym użył wyjść OUT1-OUT4 bezpośrednio z IDC, PWM nie potrzebuję tylko używam nakładki jako 4 wyjść o większej obciążalności).  Całość zasilam z zasilacza 24V 1,5A na szynę, bez problemu LK + aktywne wszystkie 5 siłowników.  Tylko jedną nakładkę uszkodziłem zasilając zasilaczem transformatorowym.
<t></t>
Odpowiedz
#6
no właśnie to jest dziwne... bo transformator nie powinien uwalić nakładki, co do obciążenia to jeśli tak jest faktycznie to ok
fajne siłowniki można prosić o model. Te które ja zamontowałem na rozdzielaczu podłogówki 12v rżną po przy dłuższej pracy powyżej 1A ale ja steruje nimi przez pełne pwm

naprawa tam zaraz za złączem zasilania masz bezpiecznik zalutowany sprawdź sobie na tej sprawnej miernikiem wystarczy go wymienić koszt naprawy znikomy. triaki jak by poszły to by je rozerwało.
regulator niskonapięciowy tez tam jest ale nie zdążyło mi się by on się uszkodził.
Jeśli nie masz wiedzy i lutownicy to do byle serwisu rtv i groszowe sprawy na poczekaniu ci zrobią
e-chata.hyzne.com | LK1 - sterowniki akwarystyki | LK2 - sterowniki ihome | LK3 - niezliczone ilości wersji/nakładek na farmach PV i nie tylko | LK4 - testy bezprzewodowe
Odpowiedz
#7
(09-17-2023, 07:32 PM)stAch napisał(a): no właśnie to jest dziwne... bo transformator nie powinien uwalić nakładki, co do obciążenia to jeśli tak jest faktycznie to ok
fajne siłowniki można prosić o model. Te które ja zamontowałem na rozdzielaczu podłogówki 12v rżną po przy dłuższej pracy powyżej 1A ale ja steruje nimi przez pełne pwm

naprawa tam zaraz za złączem zasilania masz bezpiecznik zalutowany sprawdź sobie na tej sprawnej miernikiem wystarczy go wymienić koszt naprawy znikomy.  triaki jak by poszły to by je rozerwało.
regulator niskonapięciowy tez tam jest ale nie zdążyło mi się by on się uszkodził.
Jeśli nie masz wiedzy i lutownicy to do byle serwisu rtv i groszowe sprawy na poczekaniu ci zrobią
Siłowniki SALUS T30NO M30x1,5 24V - kupione u innego sprzedawcy ponad 2 lata temu, przykładowa aktualna oferta - https://allegro.pl/oferta/silownik-salus...9845203794

Są dość wolne, trzeba kilku minut na zmianę stanu, co przy ogrzewaniu nie jest problemem (a może zaletą - można zrobić regulację proporcjonalną bardzo wolnym PWM czysto programowo np. co minutę).

Uszkodził się nie bezpiecznik tylko tranzystor na jednym z 4 wyjść (pozostałe działają normalnie) - nie wyłącza się całkiem, nawet bez zasilania ma rezystancję kanału kilkadziesiąt omów, myślę że się przegrzał bo przy spadku napięcia zasilania nie miał wystarczającego napięcia na bramce do pełnego włączenia (okresowo co 10ms przy przejściach napięcia sieci przez zero, a zasilacz był jakiś stary z odzysku od muzealnego routera WiFi 802.11b i może kondensator w nim też już stracił część pojemności).
<t></t>
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości