Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
konfiguracja cacti na potrzeby monitorowania LK
#1
Jako nowicjusz w tym temacie miałbym nieśmiałe pytanie do tych, którzy korzystają z tej funkcjonalności. Czy nie zachciał by ktoś przygotować ściągawki krok po kroku jak należy skonfigurować cacti, ewentualnie udostępnić swoje templatki i skrypty.
Z forum wiem że niektórzy z powodzeniem uruchomili sobie wykresy, oraż że zbieranie danych można wykonać w dwojaki sposób
1. przez odpytywanie z cacti Lan Kontrolera
2. przez automatyczne wysyłanie danych z Lan Kontrolera i "łapanie ich" do bazy rrd
jak do tej pory ani jednej z tych możliwości nie udało mi się uruchomić, pewno umiejętności za małe i wiedza w tym zakresie.
Mam działające cacti, rrd działa, wykresy działają, ale nie są przekazywane dane do bazy rrd. Nawet udało mi się dotrzeć do źródła OID w samym LK, bo te w instrukcji są nieprawidłowe.
w pierwszym kroku utworzyłem "device": jak na obrazku cacti_dev.png:

.png   cacti_data_sources.png (Rozmiar: 134.26 KB / Pobrań: 7,070)
w kolejnym utworzyłem nowye "data sources"

.png   cacti_dev.png (Rozmiar: 163.29 KB / Pobrań: 7,059)

dalej sobie nie radzę. ;-/
<r><SIZE size="85"><s></s>Czyś mędrcem, czy głupcem, natura nad tobą przewagę ma, a po piętach depcze czas. <br/>
Więc nic to, że twe ambicje sięgają gwiazd, gdy zapominasz się cieszyć tym co już masz.<e>
</e></SIZE></r>
Odpowiedz
#2
Ja mam tak jak na załącznikach. I działa bez problemu


Załączone pliki
.jpg   Bez nazwy-1.jpg (Rozmiar: 627.64 KB / Pobrań: 7,036)
.jpg   Bez nazwy-2.jpg (Rozmiar: 317.2 KB / Pobrań: 7,012)
<t></t>
Odpowiedz
#3
W Devices opcję, Host Template miałem na none nastawione, poprawiłem wg Twojego obrazka i zobaczę jak będzie teraz.

Czy nastawiałeś jeszcze coś w innych opcjach?

@wcg mógłbyś pokazać jeszcze konfigurację dla:
Collection Methods
Data Queries
oraz
Templates
Graph Templates
Host Templates
Data Templates

oraz ewentualnie gdybyś zechciał wkleić wynik Debugging (Verbose Query) na dole w "dewajsie"
<r><SIZE size="85"><s></s>Czyś mędrcem, czy głupcem, natura nad tobą przewagę ma, a po piętach depcze czas. <br/>
Więc nic to, że twe ambicje sięgają gwiazd, gdy zapominasz się cieszyć tym co już masz.<e>
</e></SIZE></r>
Odpowiedz
#4
Zrzut z Data Queries masz w załączniku powyżej. Reszta ustawień całkiem standardowa, kompletnie nic nie było zmieniane.
Jak zainstalowałem cacti (+ dodanie pollera do crona) wpisałem tylko OID w Data Sources i poszlo. Fakt, że nakombinowałem się z numerami oid bo autor w instrukcji nie napisal ich w poprawnej formie - przynajmniej na początku jak dodano więcej czujek i dth-11.
<t></t>
Odpowiedz
#5
OID udało mi się rozgryźć poleceniem
snmpwalk -v 1 -c public IP_LK .1.3.6.1.4.1.17095
tak jak pisałem wcześniej instrukcja jest do ... powiedzmy nieprzydatna, w ogóle wsparcie producenta w zakresie opisu tak dobrego produktu jest powiedzmy nijakie. Kiepska nieaktualizowana dokumentacja z błędami ...

Czyli widzę kolejne uroki posiadania NAS QNAP i trzeba się nakombinować żeby zadziałało. ;-/
<r><SIZE size="85"><s></s>Czyś mędrcem, czy głupcem, natura nad tobą przewagę ma, a po piętach depcze czas. <br/>
Więc nic to, że twe ambicje sięgają gwiazd, gdy zapominasz się cieszyć tym co już masz.<e>
</e></SIZE></r>
Odpowiedz
#6
Uruchomione - nie takie cacti straszne jak go malują. Konfiguracja sprowadza się do utworzenia device i utworzenia nowego grapf, bezpośrednie linki na stronie po kliknięciu console. Wymagane jedynie podanie odpowiedniego OID. Reszta to kosmetyka. Big Grin Big Grin
<r><SIZE size="85"><s></s>Czyś mędrcem, czy głupcem, natura nad tobą przewagę ma, a po piętach depcze czas. <br/>
Więc nic to, że twe ambicje sięgają gwiazd, gdy zapominasz się cieszyć tym co już masz.<e>
</e></SIZE></r>
Odpowiedz
#7
Tak jak pisałem wcześniej konfiguracja jest banalnie prosta. Jedyny problem to jakieś dziwne numery OID w instrukcji,
<t></t>
Odpowiedz
#8
Witam,

A jak ustawić cacti jeżeli czujnik daje wartość ujemną?
<t></t>
Odpowiedz
#9
wcg napisał(a):Tak jak pisałem wcześniej konfiguracja jest banalnie prosta. Jedyny problem to jakieś dziwne numery OID w instrukcji,

Panowie to może załóżcie nowy wątek i podawajcie w nim poprawne OID. Na pewno będzie przydatne dla wielu użytkowników.

Skoro z cacti nie ma problemu, to uruchomienie tego na Raspberry pi dało by fajne, niedrogie i mało prądożerne rozwiązanie do obrazowania danych z LK Smile
<t></t>
Odpowiedz
#10
Witam,

Na wersji LKv2 3.03 nie rysują się wykresy pomimo że w logu cacti jest np.:

Kod:
05/26/2014 08:19:02 PM - CMDPHP: Poller[0] Host[84] DS[685] SNMP: v1: 192.168.10.20, dsname: snmp_oid, oid: .1.3.6.1.4.1.17095.5.1.0, output: 237

Coś zmieniło się przy odczytach SNMP?
<t></t>
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości