Forum Tiny Control Solution

Pełna wersja: konfiguracja cacti na potrzeby monitorowania LK
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Jako nowicjusz w tym temacie miałbym nieśmiałe pytanie do tych, którzy korzystają z tej funkcjonalności. Czy nie zachciał by ktoś przygotować ściągawki krok po kroku jak należy skonfigurować cacti, ewentualnie udostępnić swoje templatki i skrypty.
Z forum wiem że niektórzy z powodzeniem uruchomili sobie wykresy, oraż że zbieranie danych można wykonać w dwojaki sposób
1. przez odpytywanie z cacti Lan Kontrolera
2. przez automatyczne wysyłanie danych z Lan Kontrolera i "łapanie ich" do bazy rrd
jak do tej pory ani jednej z tych możliwości nie udało mi się uruchomić, pewno umiejętności za małe i wiedza w tym zakresie.
Mam działające cacti, rrd działa, wykresy działają, ale nie są przekazywane dane do bazy rrd. Nawet udało mi się dotrzeć do źródła OID w samym LK, bo te w instrukcji są nieprawidłowe.
w pierwszym kroku utworzyłem "device": jak na obrazku cacti_dev.png:
[attachment=192]
w kolejnym utworzyłem nowye "data sources"
[attachment=191]

dalej sobie nie radzę. ;-/
Ja mam tak jak na załącznikach. I działa bez problemu
W Devices opcję, Host Template miałem na none nastawione, poprawiłem wg Twojego obrazka i zobaczę jak będzie teraz.

Czy nastawiałeś jeszcze coś w innych opcjach?

@wcg mógłbyś pokazać jeszcze konfigurację dla:
Collection Methods
Data Queries
oraz
Templates
Graph Templates
Host Templates
Data Templates

oraz ewentualnie gdybyś zechciał wkleić wynik Debugging (Verbose Query) na dole w "dewajsie"
Zrzut z Data Queries masz w załączniku powyżej. Reszta ustawień całkiem standardowa, kompletnie nic nie było zmieniane.
Jak zainstalowałem cacti (+ dodanie pollera do crona) wpisałem tylko OID w Data Sources i poszlo. Fakt, że nakombinowałem się z numerami oid bo autor w instrukcji nie napisal ich w poprawnej formie - przynajmniej na początku jak dodano więcej czujek i dth-11.
OID udało mi się rozgryźć poleceniem
snmpwalk -v 1 -c public IP_LK .1.3.6.1.4.1.17095
tak jak pisałem wcześniej instrukcja jest do ... powiedzmy nieprzydatna, w ogóle wsparcie producenta w zakresie opisu tak dobrego produktu jest powiedzmy nijakie. Kiepska nieaktualizowana dokumentacja z błędami ...

Czyli widzę kolejne uroki posiadania NAS QNAP i trzeba się nakombinować żeby zadziałało. ;-/
Uruchomione - nie takie cacti straszne jak go malują. Konfiguracja sprowadza się do utworzenia device i utworzenia nowego grapf, bezpośrednie linki na stronie po kliknięciu console. Wymagane jedynie podanie odpowiedniego OID. Reszta to kosmetyka. Big Grin Big Grin
Tak jak pisałem wcześniej konfiguracja jest banalnie prosta. Jedyny problem to jakieś dziwne numery OID w instrukcji,
Witam,

A jak ustawić cacti jeżeli czujnik daje wartość ujemną?
wcg napisał(a):Tak jak pisałem wcześniej konfiguracja jest banalnie prosta. Jedyny problem to jakieś dziwne numery OID w instrukcji,

Panowie to może załóżcie nowy wątek i podawajcie w nim poprawne OID. Na pewno będzie przydatne dla wielu użytkowników.

Skoro z cacti nie ma problemu, to uruchomienie tego na Raspberry pi dało by fajne, niedrogie i mało prądożerne rozwiązanie do obrazowania danych z LK Smile
Witam,

Na wersji LKv2 3.03 nie rysują się wykresy pomimo że w logu cacti jest np.:

Kod:
05/26/2014 08:19:02 PM - CMDPHP: Poller[0] Host[84] DS[685] SNMP: v1: 192.168.10.20, dsname: snmp_oid, oid: .1.3.6.1.4.1.17095.5.1.0, output: 237

Coś zmieniło się przy odczytach SNMP?
Stron: 1 2