Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zliczanie impulsów z licznika energii
#31
Ja bym spróbował jeszcze jednej opcji, ponieważ moje pytanie w tej gestii nie znalazło odpowiedzi napiszę tak:
przez obwód stycznika impulsowego przepuścił bym napięcie zasilania LK bo miałeś zgodne z parametrami pracy stycznika, zablokował bym wyjście kondensatorem i przez odpowiedni rezystor wysterował bym transoptor podłączony do wejścia licznika LK. Oczywiście przez odpowiednio podłączone rezystory na wyjściu w tym podciągający wyjście transoptora. Kondensator na wejściu transoptora ma zapobiegać "migotaniu" diody. O ile posiadasz jakieś transoptory będzie to chwila edukacyjnej zabawy. Można też wydłubać z zasilacza impulsowego, z tym że trzeba by poczytać czy się nada.
<r><SIZE size="85"><s></s>Czyś mędrcem, czy głupcem, natura nad tobą przewagę ma, a po piętach depcze czas. <br/>
Więc nic to, że twe ambicje sięgają gwiazd, gdy zapominasz się cieszyć tym co już masz.<e>
</e></SIZE></r>
Odpowiedz
#32
Yogi12V napisał(a):no to trzeba zmienić niestety przetwornicę przy pełnej separacji będą poprawne pomiary
Po podlaczeniu LK do innego zasilacza, pomiar pradu roznil sie miedzy LK a switch poe tylko o 30mA (na LK byl mniejszy).


mf0 napisał(a):
mf0 napisał(a):Niesety nie mam oscyloskopu, z checial bym zobaczyl jak ten impuls wyglada.

Na testny zamowilem inny licznik -> http://allegro.pl/licznik-1-faz-elektron...46645.html

na tym liczniku tez nie dziala prawidlowo Sad
wczoraj o godzinie 22:00 stan podlicznika byl 0.44
Rano o 7:30 licznik wskazywal 0.65
Na LK powinno byc naliczone 21 impulsow.
LK zliczyl tylko 4 Sad

Cos mam pecha do licznikow.

w sobote zrobie glebsze testy przy wiekszym obciazeniu gniazda 230V Smile

Piersze testy przy wiekszym obciazeni wykazaly ze licznik "parawie dziala" idelanie.
Za pierwszym razem przy 500 impulsach z licznika, lk nie zliczyl 3 impulsow. ( LK byl podlaczony pod ten sam zasilacz na ktorym sa robione pomiary INP5 i INP3.
Teraz jestem w trakcie pomiarow na dluzszym przedaiale czasowym - w sobote bede znal wyniki.

Zostanie jeszcze tylko pomiar impulsow na LK podlaczonego pod osobny zasilacz (pierwsze wstepne pomiary nie wskazywaly gubienia impulsow przez LK)
<t></t>
Odpowiedz
#33
mf0 napisał(a):Teraz jestem w trakcie pomiarow na dluzszym przedaiale czasowym - w sobote bede znal wyniki.

Zostanie jeszcze tylko pomiar impulsow na LK podlaczonego pod osobny zasilacz (pierwsze wstepne pomiary nie wskazywaly gubienia impulsow przez LK)

Nie potrzeba bylo dluzszego okresu czasu zeby zobaczyc bledy w zliczaniu LK.
Nie wiem czy to LK dodaje impulsy czy licznik generuje wiecej impulsow.

Wczoraj podlaczylem LK pod osobny zasilacz i "wykalibrowalem" licznik i kontroler. tzn na liczniku zrobilem tyle impulsow aby cyferka sie zmienila i zresetowalem LK.

Zrobilem sobie skrypt ktory pobiera mi dane, robi wykresy i sumuje roznice impulsow miedzy odczytami.
Po okolo 17 godzinach licznik pradu i impulsy sie rozjechaly.
Umiescilem kamere zeby ciagle na licznik nie spogladac Smile


.png   Screen Shot 2013-09-03 at 16.09.57.png (Rozmiar: 401.97 KB / Pobrań: 6,178)
<t></t>
Odpowiedz
#34
ja testy robie tak, że podpinam pod licznik czajnik 2 KW i mam impuls co kilka sekund, więc łatwo szybko sprawdzić czy prawidłowo zlicza.
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#35
Panowie weźcie pod uwagę w jakich warunkach LK pracuje.
Człowiek ma w skrzynce kable wysokiego napięcia obok przewodów z "delikatnym" sygnałem cyfrowym i się dziwi że głupoty wychodzą!!
<r><SIZE size="85"><s></s>Czyś mędrcem, czy głupcem, natura nad tobą przewagę ma, a po piętach depcze czas. <br/>
Więc nic to, że twe ambicje sięgają gwiazd, gdy zapominasz się cieszyć tym co już masz.<e>
</e></SIZE></r>
Odpowiedz
#36
Wysokei napięcie moze mieć znaczenie ale w tej skrzyncie jest niskie napiecie 230V i obciazenie max 9W, wieć zakłocen od tego bym się nie spodziewał. Za jakis czas wrzuce soft z zmianami i bedzię zmiana odnośnie zliczania impulsów, żeby nie był wrażliwy na impulsy z zbyt dużą czestotliweością
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#37
Chymmm to akurat może ograniczyć zastosowanie w przypadku jeśli ktoś chciałby użyć innego źródła impulsów. W takim wypadku szczegółowe dane, odnośnie zliczania (częstotliwości graniczne) powinny znaleźć się w opisie - instrukcji.

Zawsze może się coś wyindukować jeśli przewody są w bezpośrednim sąsiedztwie. I mogą z tego tytułu występować różne anomalie.
<r><SIZE size="85"><s></s>Czyś mędrcem, czy głupcem, natura nad tobą przewagę ma, a po piętach depcze czas. <br/>
Więc nic to, że twe ambicje sięgają gwiazd, gdy zapominasz się cieszyć tym co już masz.<e>
</e></SIZE></r>
Odpowiedz
#38
możliwe że bedzie opcja ustawinia tego parametru.
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#39
@wilkxt a może ładnie odseparujesz (bezpośrednio na PCB) wejście licznika transoptorem tak jak to proponowałem mf0, i będzie ładnie zabezpieczone dodatkowo, 1wire profesjonalnie zabezpieczyłeś stosowną kostką.
Będzie większa funkcjonalność bo sygnału sterującego nie trzeba będzie dostosowywać i nie będzie drgania styków, gdy dodasz kondensator odpowiedni.

Moim zdaniem warte przemyślenia. I być może rozwiąże wiele problemów.

To samo się tyczy wszystkich wyjść cyfrowych, zdaje się że są bezpośrednio wyprowadzono GPIO na złącza, Może warto na PCB dodać tranzystory lub coś w stylu ULN2003, ULN2803, chyba duża liczba klientów przekaźniki do LK podłącza. Odpadają wtedy dodatkowe diody zawarte w scalaku, do aktywacji których można zworkę dołożyć. Wink A funkcjonalność i uniwersalność dalej rośnie, µC bezpieczniejszy będzie.

To już kolejne dodatki sprzętowe jakie proponuję dołożyć Wink oby za miesiąc nie wyszła mi płyta PCB wielkości mikro ATX Big Grin
<r><SIZE size="85"><s></s>Czyś mędrcem, czy głupcem, natura nad tobą przewagę ma, a po piętach depcze czas. <br/>
Więc nic to, że twe ambicje sięgają gwiazd, gdy zapominasz się cieszyć tym co już masz.<e>
</e></SIZE></r>
Odpowiedz
#40
Witam
Posiadam licznik ME1zr Merlin Gerin koło diody jest napis 1000imp./KWh a przy wyjściu zacisków z licznika (2 zaciski impulsowe) 1imp./KWh teraz nie wiem co mam ustawić w programie, czy wyjście przewodów z licznika trzeba podłączyć w odpowiedniej kolejności czy nie ma to różnicy bo na liczniku nie ma oznaczeń.
<t></t>
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości