Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PWM - użycie
#1
Kilka pytań dot. generatora PWM. Instrukcja i forum są tym temacie mocno oszczędne. Big Grin
HW: 1.1; SW: 2.39; S/N:2429.
Próbuję użyć LK m.in. do sterowania baterią wentylatorów niskonapięciowych (12V). Info sterujące podaje jeden z czujników 1-wire (INP 8).
Zmontowałem międzymordzie zaproponowane tu:http://tinycontrol.pl/forum/viewtopic.ph...t=pwm#p137
Układ działa w zakresie załączenia/wyłączenia, ale bez funkcji regulacji obrotów.
1. Nie mogę ustawić częstotliwość PWM mniejszej niż ok. 2950 Hz co oczywiście wywołuje piszczenie silnika wentylatora przy wypełnieniu mniejszym niż 100%. Potrzebuję coś w granicach 50-100Hz. Jak to osiągnąć?
2. Czy jest możliwe uzyskanie regulacji obrotów w funkcji temperatury? Potrzebuję, aby wentylator załączył się przy np. 20st.C (np. na 10%), w przedziale do 45st.C zwiększały się jego obroty do 100% i dalej (w temp. > 45st.C) aby pracował pełną mocą. Da się?
<t></t>
Odpowiedz
#2
pat napisał(a):1. Nie mogę ustawić częstotliwość PWM mniejszej niż ok. 2950 Hz co oczywiście wywołuje piszczenie silnika wentylatora przy wypełnieniu mniejszym niż 100%. Potrzebuję coś w granicach 50-100Hz. Jak to osiągnąć?
Dla obecnego PWM 2950 Hz to najniższa możliwa częstotliwośc, jest planowana wersja oprogramowania z trzema wyjsciami PWM i w niej będą niższe częstotliwosći.
pat napisał(a):2. Czy jest możliwe uzyskanie regulacji obrotów w funkcji temperatury? Potrzebuję, aby wentylator załączył się przy np. 20st.C (np. na 10%), w przedziale do 45st.C zwiększały się jego obroty do 100% i dalej (w temp. > 45st.C) aby pracował pełną mocą. Da się?

W tablicy zdarzen dla jednego czujnika można tylko dla zadanych temperatur włączyć lub wyłączyć PWM o konkretnej częstotliwości. Jest jeszce rozwiązanie (nie do konca optymalne), żeby wykorzystać 3 lub 4 czujniki np. od inp6 do inp9 i dla różnych przedziałów temperatur ustawic różne częstotliwosi/wypełnienia PWM.
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#3
Podepnę się pod temat ...
Czy istnieje możliwość regulowania z PWM obrotów silnika 230V w funkcji temperatury?
I jak taki schemat interfejsu mógłby wyglądać? (jakiś optotriak może?)
Ktoś podłączał? albo ma zrobione?
Camel
<t></t>
Odpowiedz
#4
Witam
Mnie również interesowałaby możliwość sterowania wentylatorem w zależności od temperatury. Jest szansa na taką funkcję?
cam1 napisał(a):Podepnę się pod temat ...
Czy istnieje możliwość regulowania z PWM obrotów silnika 230V w funkcji temperatury?
I jak taki schemat interfejsu mógłby wyglądać? (jakiś optotriak może?)
Ktoś podłączał? albo ma zrobione?
Camel
Można podpiąć przekaźnik SSR.
<t></t>
Odpowiedz
#5
Czy ten PWM można jakoś tak ustawić żeby w zależności od zmiany napięcia na INP1 w założonych granicach zmieniał wypełnienie?
Chodzi mi o sytuację żeby przy spadkach napięcia na INP1 PWN podawał mniejszą moc na odbiornik, a przy wzroście napięcia na IPN1 zwiększał moc.
Czyli inaczej mówiąc żeby "pilnował" napięcia na wejściu zmieniając moc podawaną na obciążenie.
<t></t>
Odpowiedz
#6
nie da się w chwili obecnej, ale moze niedługo pojawi się taka funkcjonalnosc
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#7
Byłoby fajnie, bo na dzień dzisiejszy mam podłączonych kilka grzałek załączanych skokowo przez LK. Taki PWM rozwiązałby problem.
<t></t>
Odpowiedz
#8
Czy już wiadomo kiedy wejdzie opisana nowa funkcjonalność PWN (powiązanie napięcia wejściowego z wypełnieniem)?
<t></t>
Odpowiedz
#9
nie wczenisj niz 3- 4 tygodnie
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości