Forum Tiny Control Solution

Pełna wersja: PWM - użycie
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Kilka pytań dot. generatora PWM. Instrukcja i forum są tym temacie mocno oszczędne. Big Grin
HW: 1.1; SW: 2.39; S/N:2429.
Próbuję użyć LK m.in. do sterowania baterią wentylatorów niskonapięciowych (12V). Info sterujące podaje jeden z czujników 1-wire (INP 8).
Zmontowałem międzymordzie zaproponowane tu:http://tinycontrol.pl/forum/viewtopic.ph...t=pwm#p137
Układ działa w zakresie załączenia/wyłączenia, ale bez funkcji regulacji obrotów.
1. Nie mogę ustawić częstotliwość PWM mniejszej niż ok. 2950 Hz co oczywiście wywołuje piszczenie silnika wentylatora przy wypełnieniu mniejszym niż 100%. Potrzebuję coś w granicach 50-100Hz. Jak to osiągnąć?
2. Czy jest możliwe uzyskanie regulacji obrotów w funkcji temperatury? Potrzebuję, aby wentylator załączył się przy np. 20st.C (np. na 10%), w przedziale do 45st.C zwiększały się jego obroty do 100% i dalej (w temp. > 45st.C) aby pracował pełną mocą. Da się?
pat napisał(a):1. Nie mogę ustawić częstotliwość PWM mniejszej niż ok. 2950 Hz co oczywiście wywołuje piszczenie silnika wentylatora przy wypełnieniu mniejszym niż 100%. Potrzebuję coś w granicach 50-100Hz. Jak to osiągnąć?
Dla obecnego PWM 2950 Hz to najniższa możliwa częstotliwośc, jest planowana wersja oprogramowania z trzema wyjsciami PWM i w niej będą niższe częstotliwosći.
pat napisał(a):2. Czy jest możliwe uzyskanie regulacji obrotów w funkcji temperatury? Potrzebuję, aby wentylator załączył się przy np. 20st.C (np. na 10%), w przedziale do 45st.C zwiększały się jego obroty do 100% i dalej (w temp. > 45st.C) aby pracował pełną mocą. Da się?

W tablicy zdarzen dla jednego czujnika można tylko dla zadanych temperatur włączyć lub wyłączyć PWM o konkretnej częstotliwości. Jest jeszce rozwiązanie (nie do konca optymalne), żeby wykorzystać 3 lub 4 czujniki np. od inp6 do inp9 i dla różnych przedziałów temperatur ustawic różne częstotliwosi/wypełnienia PWM.
Podepnę się pod temat ...
Czy istnieje możliwość regulowania z PWM obrotów silnika 230V w funkcji temperatury?
I jak taki schemat interfejsu mógłby wyglądać? (jakiś optotriak może?)
Ktoś podłączał? albo ma zrobione?
Camel
Witam
Mnie również interesowałaby możliwość sterowania wentylatorem w zależności od temperatury. Jest szansa na taką funkcję?
cam1 napisał(a):Podepnę się pod temat ...
Czy istnieje możliwość regulowania z PWM obrotów silnika 230V w funkcji temperatury?
I jak taki schemat interfejsu mógłby wyglądać? (jakiś optotriak może?)
Ktoś podłączał? albo ma zrobione?
Camel
Można podpiąć przekaźnik SSR.
Czy ten PWM można jakoś tak ustawić żeby w zależności od zmiany napięcia na INP1 w założonych granicach zmieniał wypełnienie?
Chodzi mi o sytuację żeby przy spadkach napięcia na INP1 PWN podawał mniejszą moc na odbiornik, a przy wzroście napięcia na IPN1 zwiększał moc.
Czyli inaczej mówiąc żeby "pilnował" napięcia na wejściu zmieniając moc podawaną na obciążenie.
nie da się w chwili obecnej, ale moze niedługo pojawi się taka funkcjonalnosc
Byłoby fajnie, bo na dzień dzisiejszy mam podłączonych kilka grzałek załączanych skokowo przez LK. Taki PWM rozwiązałby problem.
Czy już wiadomo kiedy wejdzie opisana nowa funkcjonalność PWN (powiązanie napięcia wejściowego z wypełnieniem)?
nie wczenisj niz 3- 4 tygodnie