Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Powiększenie zakresu pomiaru prądu
#1
Chciałem powiększyć zakres pomiaru prądu i stąd mam pytanie, bo jak widzę realizowane to jest za pomocą rezystora 0,1 ohm (bodaj na oko 2W) i dalej na wzmacniaczu operacyjnym prawdopodobnie powiększana wartość aby uzyskać lepszą dokładność. I tu mam pytanie... czy wartość 3 A ogranicza mac napięcie bocznika jakie może zmierzyć procesor? Czy ograniczeniem jest moc tego rezystora? Wymienić rezystor na 5W to nie problem lub też zmienić z 0,1R na 0,05R to również nie problem ale wtedy kontroler będzie pokazywać połowę mniejszy prąd i to troszkę średnie rozwiązanie. Proszę o informację co jest ograniczeniem. Mi wystarczy max 2x większy pomiar prądu.
<t></t>
Odpowiedz
#2
Ograniczniem jest max wartosc napiecia, jak dasz opornik większej mocy i podasz 6A to i tak LK pokaże max coś ponad 3A.
Rozwiązania sa dwa:
1.Zmniejszasz rezystor na 0,05 ohma, ale wtedy musial bym zmnienić soft żeby dobrze pokazywał prąd, no i dokładnoś pomiary była by mniejsza.
2.Zwiększasz moc rezystora, oraz zmieniaz rezystory przy wzmacniaczu, zeby zmienjszyc wzmocnienie, zmiany w sofcie równiż potrzbne.

Pierwsze rozwiązanie lepsze bo masz mniejsze straty na rezystorze.

Ale jak sie nie spieszysz to myślę, że niedługo będzie przystawka z czujnikiem do pomiaru prądu +- 12A.
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#3
OK to tak jak myślałem. Dzięki za potwierdzenie. W zasadzie to może w sofcie można by dać mnożnik dla prądu (tak opcjonalnie gdzieś bardziej w konfiguracji)? Można liczyć na takie coś?
Jakiejś specjalnej dokładności nie potrzebuję więc tak jak piszesz najprościej wymienić rezystor na 0,05R.
<t></t>
Odpowiedz
#4
mixer napisał(a):OK to tak jak myślałem. Dzięki za potwierdzenie. W zasadzie to może w sofcie można by dać mnożnik dla prądu (tak opcjonalnie gdzieś bardziej w konfiguracji)? Można liczyć na takie coś?
Jakiejś specjalnej dokładności nie potrzebuję więc tak jak piszesz najprościej wymienić rezystor na 0,05R.

Nie ma problemu, doda się taką opcję
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#5
Czy ten mnożnik "z palca" został zaimplementowany ?
<r>Pozdrawiam,<br/>
Paweł Mendela<br/>
<br/>
<IMG src="http://bytow.togreen.pl/logo_85x39.png"><s>[img]</s><URL url="http://bytow.togreen.pl/logo_85x39.png">http://bytow.togreen.pl/logo_85x39.png</URL><e>[/img]</e></IMG><br/>
<URL url="http://systemy.togreen.pl/"><s>http://</s>http://systemy.togreen.pl/<e></e></URL></r>
Odpowiedz
#6
jest wybor miedzy 1 a 10, bedzie tez mozliwosc wpisania recznie konkretnego
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#7
Witam, ten temat poruszany był już dawno i cały czas czekam na rozwiązanie z pomiarem prądu do 20-30A.
I może faktycznie da się to zrobić na czujniku ACS711 - jak wtedy będzie wglądało połączenie między LK a ACS711 -25A +25A ? Czy będzie potrzebna jakaś kalibracja?W opisie jest,że można go zasilić 3V lub 5.5Va LK ma 3.6V

pozdrawiam
<t></t>
Odpowiedz
#8
można go zasialć od 3 do 5, czyli 3,6 też, ja i tak w sofcie liczacym musze uwzględnic, że jest zasilane 3,6, wieć możesz bez problrmu kupić płytke z tym czujnikiem i podpiać pod inp12(bedziesz miał wynik bez żadnej obróki- pozniej dorobie soft zeby wyswietlał prawidłowo). Tylko, że on ma zakres +-12,5A
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#9
chodzi mi dokładnie o ten czujnik http://botland.com.pl/czujniki-pradu/511...ololu.html i on ma -+25A (a w przyszłości na pewno będzie potrzebny większy -+75A) więc jeśli mierzy prąd do 25A i nie będzie problemu z jego podłączeniem? to go zamawiam na próbę Smile
<t></t>
Odpowiedz
#10
zamawial, z podlaczenie nie bedzie problemu, powiedz jeszce co chcesz mierzyć, bo on ma izolacje dla 100V tylko, jak jakies akumulatory to nie ma problemu?
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości