Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Automatyka domowa
#1
LK spełnia u mnie dość ciekawe funkcje, przynajmniej tak mi się wydaje Smile

1 - Sterowanie rekuperatorem: włącz/wyłącz, tryb automatyczny/ręczny, załączanie nagrzewnicy, a dokładnie sterownika PID.
2 - Pomiar 4 temperatur: zewnętrzna w kanale czerpnym rekuperatora, kanał nawiewu rekuperatora, temp. na strychu i oczywiście temp. systemu (sterownik).
3 - Sterowanie napędem bramy: otwarcie/zamknięcie jednego skrzydła lub całej bramy.
4 - Sterowanie elektrozaczepem furtki.
5 - Informacja majlowa o wciśnięciu dzwonka przy furtce.

Tak wygląda program na androida:

.jpg   IMG_20161203_202315_rs.jpg (Rozmiar: 96.83 KB / Pobrań: 5,068)

Czujniki temperatury sterują kontrolerem PID, a ten z własnym już czujnikiem nagrzewnicą poprzez SSR. Zapobiega to zamarzaniu lub zatrzymywaniu rekuperatora w ujemnych temperaturach. To takie małe eko - po co ma działać PID jeśli nagrzewnica działa wyłącznie w mroźne dni.
Dwa przekaźniki sterują pracą rekuperatora który posiada wejścia cyfrowe - włącza i wyłącza, a drugi przełącza z trybu ręcznego na tryb auto. Tutaj pokusiłem się o terminarz i LK co 6 godz. na 10 minut włącza tryb ręczny (ma większą wydajność), co powoduje z automatu przejście w tryb auto, po jego zakończeniu. Uchroniłem się przed sklerozą i nadmiernym przesuszeniem powietrza w domu.
W okresie zimowym, kiedy działa nagrzewnica, niebezpieczne jest jej załączenie przy wyłączonym rekuperatorze. Pomimo 2 zabezpieczeń w nagrzewnicy, program na androida (użytkownik) załączając nagrzewnicę włącza rekuperator, a wyłączenie rekuperatora powoduje wyłączenie nagrzewnicy. Jeśli jednak jakimś przypadkiem to nie zadziałało, to cofające się ciepłe powietrze w kanale czerpnym spowoduje, ogrzanie czujnika temp i wyłączenie nagrzewnicy.
Największy problem miałem z elektrozaczepem furtki, wideofon załącza go tylko na 3sekundy. Wykorzystałem więc jedno z wejść cyfrowych. Domofon załącza nie rygiel a przekaźnik, które daje sygnał do LK, ten natomiast załącza linię 12V (takie mam tez zasilanie) na rygiel. Drugie wejście cyfrowe wykorzystałem do podłączenia przycisku dzwonka i informacji zwrotnej na majla i załączeniu dzwonka w tablecie.
2 wyjścia przekaźnikowe sterują pracą napędu bramy z funkcją furtki.

W najbliższym czasie dołożę jeszcze jeden LK z zestawem przekaźników, będzie w garażu.
Dodatkowo dojdzie sterowanie oświetleniem na ogrodzie i balkonie, sterowanie napędami w garażu. Dojdzie pomiar temp. i wilgotności w garażu wraz z obsługa wentylatora i gniazdem na ew. ogrzewanie. W przyszłym roku dokładam czujnik deszczu i wiatru. Czujniki otwarcia bramy i bram garażowych. Sterowanie zasilaniem kotła gazowego z wykrywaniem usterki (konieczny jest reset).
Program androida będzie przebudowany, a jak sobie poradzę to wszystkie dane będą zbierane na NASku.
Obecnie program andka odczytuje dane co 1 sekundę to wystarczające żeby wiedzieć co się dzieje. Otwarcie furtki nawet z domofonu jest sygnalizowane w programie. Sterowanie rekuperatorem również jest sygnalizowane napisami i odpowiednimi kolorami. Niestety nie mogę sterować przez internet bo t-mobile blokuje mi vpna.

Fotki na kontroler 1:
Z zewnątrz widać wyłącznie kontroler PID.

W środku cała masa kabli, dzisiaj dodałem dwa kolejne. Zasilacz 12V 2A zasila oba kontrolery. Maksymalny pobór prądu to 1,5A.
Żółty to odbiornik pilotów 433MHz, steruje pracą elektrozaczepu furtki i równocześnie dwóch sekcji oświetlenia w ogrodzie.


Dzisiejsze boje z drugim kontrolerem. Tutaj będzie nieco mniej kabli i zapanuje większy porządek.
Narazie steruje 3 sekcjami oświetlenia w ogrodzie. Jak się ociepli dojdzie sterowanie bramami garażowymi.

.png   Screenshot_2016-10-14-19-35-25_rs.png (Rozmiar: 105.47 KB / Pobrań: 5,458)
<t></t>
Odpowiedz
#2
Jest nowy Inteligentny Dom- Paigo Smart Home Center. System oparty jest na protokole Z-Wave, więc jest bezprzewodowy i nie trzeba kłuć ścian. W ofercie jest automatyka domowa, bezpieczeństwo i dodatkowo (w przypadku Z-Liva) rozrywka- przeglądarka internetowa, przechowalnia danych i sporo więcej. Paigo ma jeszcze Z-Simple, które jest nieco skromniejszą wersją, a jeśli chodzi tylko o automatykę, to jest też Z-Usb, mały i wygodny USB Stick. Do wszystkich kontrolerów Paigo można dołączyć Paigo Air Remote. Pilot wielofunkcyjny- jak dla mnie genialne rozwiązanie, bo funkcji ma wiele, w tym m.in. słuchawka telefonu! Wszystkie kontrolery bazują na Paigo Z-Soft- moim zdaniem aplikacji stworzonej wreszcie z myślą o wszystkich użytkownikach- nie tylko informatykach!
Odpowiedz
#3
Witam
Muszę przyznać że Super to wygląda pełen profesjonalizm.
Fajnie że dało się zaprząż Lk do pracy a nie korzystać z gotowców.
Czy istnieje możliwość żeby autor uchylił rąbek tajemnicy jakiego narzędzia użył do pisania kodu na andka oraz czy jest wstanie odsłonić kod programu.
Nie jestem programistą i nie napiszę programu od zera ale ogarniam co trzeba zmienić lub dopisać.A podejrzewam że nie jestem tu jedyny.
Co do oryginalnej aplikacji na andka to jakaś masakra pocieszające jest że coś jest.


Pozdrawiam
<t></t>
Odpowiedz
#4
Program na andka robiłem w appinventor2 zgodnie z instrukcją, która kiedyś na forum trafiła. Powielam schematy i dodaję nowe.

Na dzień dzisiejszy mam drugi LK i odbiornik 2-k radiowy do pilota bramy. Zrobiłem oświetlenie w ogrodzie 3 sekcje, zautomatyzowałem dwie bramy garażowe. Wszystko będzie podłączone pod LK. Trochę pogoda mnie wstrzymuje.
W założeniach z komórki będę mógł sterować 3-sekcjami oświetlenia i dwoma bramami garażowymi, dodatkowo na wiosnę dodam czujniki otwarcia wszystkich bram, tak żeby nie podglądać na kamerze czy przez okno, która z bram jest otwarta - a zdarza się to dość często Smile
Obecnie odbiornik radiowy podłączyłem pod oba LK - jeden steruje pracą elektrozaczepu furtki, a drugi dowma sekcjami oświetlenia. Odbiornik jest podłączony pod wejścia LK. Tutaj znów na wiosnę dołożę sterowanie przez LK dwiema sekcjami oświetlenia z napędów bram - ruch bramy wjazdowej włączy na 5 minut oświetlenie wjazdu, a bram garażowych oświetlenie tylnej części ogrodu.
Jak starczy mi sił to będzie pomiar siły wiatru przez jakiś zew. wiatraczek i czujnik deszczu oraz wentylator w garażu załączany w zależności od wilgotności i temp.
<t></t>
Odpowiedz
#5
Powiedz, proszę, jakich przekaźników użyłeś (chodzi mi o te, które są na zdjęciu) oraz jak zostały podłączone do LK.
Rozumiem, że wykorzystanie zostały również wyjścia PWM. Jak można podłączyć przekaźnik do wyjścia PWM?
<t>pozdrawiam<br/>
hubert (LK v3)</t>
Odpowiedz
#6
W LK3 wyjscia PWM moga pracowac w trybie ON/OFF.
Co do sterowania wyjsciami LK z netu, to w LK3 mozna to robić przez serwer mqtt.ats.pl. LK2 nistety nie ma takiej funkcji
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości