Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prośba o pomoc LK2, czujnik deszczu, czujnik wilgotności
#1
Witam wszystkich forumowiczów - od dziś jestem szczęśliwym posiadaczem LK2 oraz kilku dodatkowych elementów (4xDS18B20, 1xDTH22, czujnika deszczu i czujnika wilgotności). Niestety nie mogę nigdzie znaleźć informacji nt. sposobu działania i podłączenia czujników: deszczu i wilgotności. Proszę Was o pomoc, najlepiej w wersji dla mniej ogarniętych w kwestiach elektroniki :-) (może jakiś szybki rysunek). Dodatkowo zastanawiam się w jaki sposób (gdzie) powinienem zainstalować wymieniony czujnik deszczu, aby rzecz jasna spełnił swoje zadanie, a następnie jak odczytywać jego parametry. Jeszcze jedna sprawa - dotyczy wyjścia tranzystorowego - czy mógłbym prosić także o jakiś schemat pomocny przy jego wykorzystaniu - do czego mogę go użyć, np. do sterowania lampką/radiem (230V), czy np. w połączeniu z pilotem radiowym (433,92 Mhz) do gniazdek po przylutowaniu w nim kabelków do przycików On/Off?

Będę wdzięczny za pomoc.
<t></t>
Odpowiedz
#2
czujnik deszczu http://www.ledats.pl/pl/czujniki/2793-cz...szczu.html

Wilgotnosći to DTH22, podlacznie jest w instrukcji.
Wy tranzystorowe pozwala na załaczenia napięcia tego które zasila LK, jak np. LK zasilasz 12V to do wyjscia tranyzstorowego możesz podłaczyć np. przekaxnik na 12V. Nie zasilisz tym wyjsciem urzadzen na sieciowe 230V.
Jak chcesz załączac urządznia na 230V uzyj przekaźnika
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#3
Witam, dziękuję za odpowiedź. Co do przekaźników - mam przekaźniki, które działają na 5V, czy mogę ich użyć z LK2 podłączając do odpowiednich pinów złącza IDC10-1?
<t></t>
Odpowiedz
#4
Pitterman napisał(a):Witam, dziękuję za odpowiedź. Co do przekaźników - mam przekaźniki, które działają na 5V, czy mogę ich użyć z LK2 podłączając do odpowiednich pinów złącza IDC10-1?
Musisz je podlaczyc przez tranystory, jest gotowa plytka z przkaxnikami do podpiecia na IDC10
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#5
Jasne, wiem, że jest dodatkowa płytka z przekaźnikami, ale wolałbym wykorzystać te, które mam....a temat podłączenia ich przez tranzystory niestety niewiele mi mówi. Podpowiedz proszę, jakie dokładnie (jakiś symbol) tranzystory musiałbym kupić i gdzie (jak) je podłączyć do LK2 i do posiadanych przekaźników. Czy ewentualnie mogę też podać zasilanie do przekaźników spoza LK2 (odrębny zasilacz na 5V)?
<t></t>
Odpowiedz
#6
tak, moze byc osobne zasilanie, gnd tylko trzeba połaczyć. Jakei masz przekaxniki? Jaki prąd cewki to napisze jakie tranzystory
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#7
Przekaźniki mają taki symbol: SRD-05VDC-SL-C, 10A 250VAC 10A 125VAC 10A 30VDC 10A 28VDC, 4 moduły na płytce sygnowanej Ywrobot oraz 1 oddzielny moduł na płytce.
Przejrzałem trochę wujka googla i znalazłem informcję nt. regulatora/stabilizatora napięcia LM7805. Podłączenie wydaje się proste, ale mowa jest też o wysokich temp., które wytwarza ten tranzystor. Czy w przypadku sterowania imulsowego przekaźnikiem także jest konieczność izolowania takiego stabilizatora (radiator)?
<t></t>
Odpowiedz
#8
jak masz płytke z 4 przekaxnikami to domyslam sie ze sa na niej juz tranzystory, wiec mozesz podpiac taka płytke pod IDc10, zasilanie dostarczone przez LK 3.6V powinno wystarczyc do zasilenia cewki 5V przekaxnika. Jeśli nie wystarczy, uzyj zasilania zewnetrznego 5V, moze być uzyty wspomniany stabilizator 7805
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości