Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
NOWY SOFT 3.11 dla LK2 HW2.0
#1
Witam
Załaczam nowy soft do LK2 HW.2.0
.jpg   lk2_ds18.jpg (Rozmiar: 39.59 KB / Pobrań: 7,069)
Zmiany:
1. Dodano możliwośc przypisania czujnika DS18B20 do konkretnego wejścia INP6-INP11.
NA koncu zakladki Network config sa takie opcje

.bin   lan2_module_ver_3_11.bin (Rozmiar: 323.13 KB / Pobrań: 285)

Zeby ustawić odpowiednie czujniki w odpowiednich miejscach należy:
1. Podpiąc w danej chwili tylko jeden czujnik i odczytac jego ID, przycisk Read ID.
2. Jak ID zostało odczytane to wpisujemy w okienko ponizej kolejny numer odpowiadajacy wejsciu INP (1-INP6, 2-INP7, 3- INP8, 4-INP9, 5- INP10, 6-INP11) i wcziskamu Save to, można uruchomić druga stronę z control panel i obserwować jak przypisywany jest czujnik. Mozna jeden czujnik przypisac do kilku wejsć.

Jak chcemy skasowac (tak żeby nie było tam żadnego przypisanego czujnika) dany czujnik z pozycji to odpinamy wszytskie czujniki, wciskamy Read ID (powinien odczytac same zera) i takie zera wpisujemy na pozycje z której chcemy skasowac czujnik.
Jak w miejsce starego czujnika chcemy wpisac nowy, to podpinamy nowy czujnik, odczytujemy Read ID i wpisujemy w konkretna pozycje, nie trzeba kasowac poprzedniego czujnika.
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#2
Super !

Czekałem na tą funkcjonalność.
Idealnie gdyby w kolejnej wersji udało się to rozbudować w ten sposób, że pokazywała by się tablica podpiętych DS18B20 i przy każdym z nich okno do wyboru wejścia (1-6).
Wtedy można by uporządkować kolejność czujników na odległość bez potrzeby fizycznego podłącz/odłącz czujnika DS18B20.
Drobna rzecz ale bardzo praktyczna. Wiem, że w LK jest ciasno i możliwości optymalizacji ograniczone ale ponieważ gro zastosowań LK to pomiar temperatury i funkcje na tych pomiarach bazujące, to warto powalczyć.
Odpowiedz
#3
Witam,

Czy jest szansa na wprowadzenie funkcjonalności, o której pisałem w marcu 2015 ?

Pojawił się kolejny - występuje w kilku LK ale ostatni przypadek mam lepiej udokumentowany.
Chodzi o sytuację (dla HW 2.0 SW 3.13) , kiedy podpięte są wszystkie 6szt. DS18B20 oraz DTH22.
DTH po jakimś czasie (losowo - kilka dni, tygodni ...) przestaje dawać odczyty. Połączenia były sprawdzone. Łączna długość 1-wire nie większa niż 50mb.
W ostatnim przypadku też tak było do czasu, kiedy padł jeden z DS18B20 i zablokował odczyty z 1-wire (wszystkich DS18B20). Po odłączeniu wadliwego DS18B20 (zostało 5szt.) odczyty 5szt. DS18B20 wróciły i wróciły również odczyty DTH22. Po dołożeniu 6-tego DS18B20 zginłęły ponownie odczyty z DTH22 (odczyty z 6-ciu DS18B20) są poprawne.
Czy były takie przypadki ?? Jak z tym walczyć ?
<t></t>
Odpowiedz
#4
Czyli problemy z odczytem DTH sa tylko wtedy gdy jest podpietych 6 DS-ów?
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#5
Dokładnie TAK. Jak było 5 DS-ów, to DTH działał OK.
<t></t>
Odpowiedz
#6
Witam,

Nie ma wątpliwości odnośnie opisanego problemu.
Dziś uruchamiałem kolejny LK. Po podłączeniu 5 DS-ów i DTH wszystko działało.
Przy podłączeniu 6-tego DS widać wszystkie DS-y, a nie widać DTH.
Długość kabli 5-6 mb na każdy czujnik.
To juz w sumie 6 LK, które mają ten problem
<t></t>
Odpowiedz
#7
Ciekawa obserwacja:
Wskazania DTH22 wróciły samiostnie bez żadnych zmian w otoczeniu zewnętrznym ok. godziny 11.
LK mierzy temperatury w wentylatorowni, gdzie cały czas pracuje silnik o mocy ok. 1kW. Przy załączeniu innego silnika o mocy ok. 3kW zginęły ponownie wskazania DTH22 ale po jego wyłączeniu już nie wróciły.
Widać na załączonym wykresie, który pokazuje pobór mocy - DOKŁADNA korelacja czasowa spadku wskazań temp i wilgotność (z DTH22) i wzrostu średniego zużycia.
Na wykresie zasilania LK nie widać różnicy.

Myślę, że impulsy prądowe powodują jakąś niestabilność w transmisji cyfrowej na magistrali DTH22 ew. problem z zasilaniem 3,6V.
Układ jest na granicy poprawnej pracy. W przypadku innych LK z tymi problemami nie ma w otoczeniu żadnych silników i innych odbiorników powodujących zakłócenia w sieci zasilającej lub w otaczającym polu elektromagnetycznym.

LK może pracować przy napięciu zasilania 8-28V. Stosujemy zasilacze 24V. Możemy na próbę zasilić LK z 12V, wtedy wewnętrzny zasilacz 3,6V dla magistral 1-wire i DTH22 wydzieli się mniej ciepła (redukcja z 12 do 3,6 zamiast z 24 do 3,6)– może to poprawi stabilność pracy ?

Reasumując wygląda mi to na ogólny problem ze sprzętem ale czekam na opinię.


Załączone pliki
.jpg   wykres.jpg (Rozmiar: 52.73 KB / Pobrań: 5,660)
<t></t>
Odpowiedz
#8
Czyli w LK bez otoczenia silników DTH z 6 Dsami nie dziła. W otoczeniu silników przy 6 DSaach DTH czasami pracuje (zależy jak silniki działąja).
Co do zasilania to sprawdzcie na 12V, i dodatkowo sprawdziłbym na akumulatorze 12V tak, żeby się odciać od sieci 230V, na której prawdopodobnie pracują silniki.
Samo dziłanie 6 Dsow i DTH, sprawdzimy ale prawdopodobnie dopiero na początku września.
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#9
Proszę jeszce sprawdzic wersje softu 3.17 (załaczam), jest w niej poprawka z odczytem DTH, nie były robione testy, ale proszę sprawdzić być może rozwiąże problem

.zip   lan2_module_ver_3_17.bin.zip (Rozmiar: 305.79 KB / Pobrań: 382)
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#10
Upgrade wykonany - żadnych zmian ... (przy okazji jakie są zmiany w stosunku do 3.15 - nie widzę "na pierwszy rzut oka" różnicy.

Myślę jednak, że jest to problem ze sprzętem - z późniejszymi wykonaniami LK HW 2.0.
Eksploatuje ok. 30 LK w HW 1.2 i 2.0, z pierwszymi LK HW 2.0 nie było tego problemu dopiero widzę go w wersjach z końca ub. roku i z tego roku.

Dziś zrobiłem upgrade HW 2.0 FW 3.06 - który działał bez problemu w konfiguracji 6DS+DTH do FW 3.17 i nadal działa poprawnie bez problemów (jedynie przy upgrade zniekształcają się opisy wyjść).

Natomiat upgrade HW 2.0 FW 3.13 - który miał problem z DTH w konfiguracji 6DS+DTH do FW 3.17 niczego nie zmieniło w pracy DTH.

Może podać niezależne zasilanie 3,6V do DS i DTH ? - ew. jakieś inne pomysły ?

Pozdrawiam
Piotr
<t></t>
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości