Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nadrzędny serwer z LanKontrolerami (OEM/BOX)
#1
Przy okazji zgłaszania propozycji w oprogramowaniu LK dotyczących ewentualnego uwzględniania harmonogramu Schedulera w zdarzeniach Event Configa i odpowiedzi Notka, nasunęła mi się taka myśl ...
notek napisał(a):Wiem że bardzo by się to przydało, ale taka funkcja zwłaszcza dla wszystkich wejść znacznie komplikuję tablicę wyboru. Ale przede wszystkim nie ma na to miejsca. Coś należałoby wyciąć, a są jeszcze głosy dodania DHT22 do tabeli wyboru....
Generalnie rozwiązaniem jest nadrzędny serwer, który bedzię front endem do np zarządzania domem i ustawiania programów np wyjście, noc itp i włączania odp funkcji w Lan Kontrolerze.
... aby LanKontroler oraz wspomniany wyżej nadrzędny serwer były oferowane w dwóch odmianach: OEM oraz BOX.

OEM - czyli obecnie sprzedawana płytka LanKontrolera, płytka przekaźników, itp. jako ciekawa oferta dla niedrogich aplikacji.

BOX - czyli zamknięte w niezależnych obudowach na szynę DIN: nadrzędny serwer, LanKontroler, przynależny do niego moduł przekaźników i inne przyszłe układy rozszerzeń. Wówczas można by w elegancki sposób zbudować zdalnie zarzadzany układ automatyki, gdzie ilość wymaganych wejść/wyjść mogłaby być dość swobodnie (w rozsądnych granicach dla układów domowej automatyki) powiększana. Bo faktycznie, od procesora LK nie można wymagać cudów, natomiast poza pracą jako autonomiczna jednostka w prostych zastosowaniach, każdy LK mógłby być modułem I/O. Zazwyczaj w niewielkich LAN-ach, sieć ethernetowa nie jest bardziej zawodna niż przemysłowe standardy: LonWorks, C-Bus, Modbus, itp. A sam nadrzędny serwer? Tutaj można by pokusić się o sporą inwencję producenta/użytkowników. No i wówczas mógłbym mocniej sugerować wyposażenie go w RTC, oczywiście uaktualnianego przez NTP Big Grin

Wydaje mi się, że przyzwyczajony i zadowolony klient chętniej dokupi klocek za np. 250zł niż będzie ponosił koszty na bardziej zaawansowany sprzęt.
Sporym atutem LK w odróżnieniu od sterowników przemysłowych jest możliwość łatwego dostępu przez przeglądarkę WWW z każdego urządzenia przez tzw. domowego użytkownika w celu podglądu lub zmiany nastaw. Urządzenia z wyższej półki są zazwyczaj programowane za pomocą dedykowanego (i nietaniego) oprogramowania, a zmiany ad hoc nie zawsze są możliwe.

Ot, taka moja sugestia jako uzupełnienie informacji podanej przez Notka oraz pojawiających się na tutejszym forum wniosków o obudowę na szynę DIN.
Pozdrawiam
AND
<t>Pozdrawiam</t>
Odpowiedz
#2
Mam podobny pogląd na sprawę, tym bardziej po pokazaniu się LK Serwera 2.0 ,możliwości sterowania trochę się rozszerzają.
Finalnie i uniwersalnie rozwój LK zgodnie z zapotrzebowaniem nieuchronnie zmierza (powinien) w stronę Wattroutera x Heatingcontrol http://solarcontrols.cz/en/products.html (mam nadzieję, że docelowo w niższej cenie)
Pozdrawiam
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości