Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Identyfikacja czujnika DS18B20
#1
Witam,

Nie znalazłem na forum i nie jestem pewien odnośnie identyfikacji takiego czujnika. Można ich maksymalnie podłączyć 4.
Mam pytanie, w jaki sposób zidentyfikować, który jest na jakim wejściu. Oczywiście można to zrobić doświadczalnie ale czy mogę być pewny, że po restarcie kontrolera np IP8 nie zamienini się z IP6?

Dziękuję i pozdrawiam,

Andrzej
<t></t>
Odpowiedz
#2
Przy nowym sofcie możesz dać 6 sztuk.
Niestety kolejność jest jest przypadkowa.
Trzeba podłączyć wszystkie, poznaczyć który jest który i dopiero podłączać w docelowych miejscach.
Ale po resecie lub odcięciu zasilania ich kolejność nie zmienia się.
<t></t>
Odpowiedz
#3
Kolejność nie jest przypadkowa. W LK nie widać numerów seryjnych DS-ów, więc z pozoru wydaje się, że podłączenie jest losowe.
Identyfikowane są w kolejności numerów seryjnych nadanych trwale przez producenta. Jeśli je znasz - możesz przewidzieć gdzie który wyląduje.
Po restarcie ten sam zestaw zawsze jest podpięty tak samo.
Do odczytu numerów seryjnych można użyć programu digitermo i banalnego interface do portu COM.
Do 6 szt. możesz podpiąć do LK z softem 3.xx, wersja 2.xx nadal chyba umożliwia podpięcie do 4 szt.
<t></t>
Odpowiedz
#4
Bardzo Wam dziękuję za pomoc.
Pozdrowienia
<t></t>
Odpowiedz
#5
Wiem, że DS'y są ustawiane wg numerów seryjnych. Ponieważ LK ich nie pokazuje dlatego napisałem, że układ losowy.
Ale faktycznie można je zaczytać najpierw.
<t></t>
Odpowiedz
#6
W warunkach rzeczywistych, przy rozbudowie i ogolnie normalnym uzytkowaniu (np wymiana, uszkodzenie) itp to jest uklad dla uzytkownika jest w zasadzie _losowy_. Przyklad 1- sa 4 czujniki. Obsluguje je sobie ladnie, zczytuje wyniki, robie wykresy. Dokladam kolejny czujnik. Musze zmieniac wszystko bo zmienila sie kolejnosc. Przyklad 2 - mam 5 czujnikow ale krowa przegryzla kabel i sa tylko cztery. Sytuacja jak poprzednio. Wielokrotnie juz na forum bylo to dyskutowane. Obecne rozwiazanie jest zle. Powinna byc identyfikacja albo via ROM_ID (np z poziomu xmla) albo w jakis inny sposob (np poprzez tabele powiazan). W obecnej formie nie jest to ani wiarygodne ani wygodne.
A argument, ze mozna na czyms innym zczytac najpierw ROM_ID i sie 'przygotowac' jaka bedzie kolejnosc w warunkach 'bojowych' jest kompletnym nieporozumieniem...
<t></t>
Odpowiedz
#7
obok nazwy czujnika powinna być lista rozwijana z dostepnymi ROM_ID czujników - uzytkownik wtedy ma możliwość ustalenia kolejności w\g siebie
<t></t>
Odpowiedz
#8
Podpinam się do tematu - chcę zbudować system rejestracji temperatur w zakładzie produkcyjnym w oparciu o LAN Kontroler - będzie ok 25 punktów pomiarowych. Do tego muszę napisać własny soft który będzie zbierał dane, wrzucał je do bazy danych i z jej poziomu będzie dalsza obróbka danych. Najprostszym i najszybszym rozwiązaniem byłoby pobieranie danych poprzez xml ale w tym przypadku jest to nierealne gdyż brakuje nam właśnie numeru seryjnego DSa. Gdyby był numer to można by czujki identyfikować po numerze seryjnym i wymiana nie byłaby tak "bolesna" a w tej chwili w przypadku awarii jednego z czujników jak będę musiał wymienić go na nowy to obawiam się że będzie to koszmarem.
Pytanie do bardziej doświadczonych kolegów gdyż ja w temacie LK jestem nowy - jak wygląda temat aktualizacji softów i rozwijania produktu przez producenta?? Czy w przypadku gdy wielu z nas mówi o tym temacie jest realna szansa że producent zareaguje w miarę szybko i stworzy dla nas aktualizację uwzględniając nasze uwagi?
<t></t>
Odpowiedz
#9
Temat identyfikacji czujników jest wałkowany już dość długo, ale na razie nie ma nawet zapowiedzi zmiany.
Z drugiej strony trzeba mieć świadomość ograniczeń sprzętowych LK - tam się "wszystkiego" nie da wepchnąć, głównym ograniczeniem jest pamięć (i zapewne dlatego wersja softu 3x ma 6 czujek DS ale nie ma watch-doga IP).

Używam w tej chwili sześciu LK pracujących w jednej sieci. Nie używam xml-a ale odpytuję po kolei LK o pojedyncze czujki, stany itp. Tak zrobiłem na początku i nie chciało mi się przerabiać. Smile Może kiedyś ... Wink Ale w bazie mam tabelę konfiguracyjną w której mam relację co która czujka oznacza. W takim układzie wymiana jednej czujki to jest wykonanie zapisu w max. 6ciu wierszach tabeli konfiguracyjnej (dla softu w wersji 3x) czyli wpisanie nowego układu czujek dla jednego LK. Gdyby czujki padały 3 razy dziennie byłoby to pewnie uciążliwe, ale ... od ponad dwóch lat nie padła żadna. Big Grin Więc jak na razie - dla mnie jest to problem akademicki.

Ponadto - nowe wersje softu (te z nowymi funkcjami) mają zwykle choroby wieku dziecięcego a ja wolę mniej funkcjonalne ale stabilne. Wink
<t></t>
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości