Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
sterowanie nagrzewnicą rekuperatora
#1
Witam.

Od niedawna mam kontakt z LK. Chciałbym go użyć do sterowania nagrzewnicą elektryczną za rekuperatorem z wykorzystaniem presostatu, czujników DS18B20 i Raspberry PI.
NA początku opiszę co mam zrobione:
1. Raspberry PI ma 2 funkcje w tym projekcie:
- ustawia na INP1D znacznik, że jest 2 taryfa prądu
- zbiera wszystkie informację w kupę i rysuje wykresiki Smile

2. LK:
- pod wejście analogowe INP1 podłączony jest presostat by wskazywać, czy działa rekuperator - jest to zabezpiczenie przed zbyt małym ciągiem powietrza w przewodach i zabezpiecza nagrzewnicę
- pod INP8 mam podłączony DS18B20 by sprawdzać jaka jest temperatura powietrza za rekuperatorem - w przypadku, gdyby byłą zbyt niska załączana miałaby być nagrzewnica
- pod INP9 mam podłączony DS18B20 by sprawdzać temperaturę za nagrzewnicą, by powietrze za nagrzewnicą nie było zbyt ciepłe - odłączałoby nagrzewnicę.

Poustawiałem warunki brzegowe na OUT1 - czyli warunki jakie muszą być spełnione, by nagrzewnica była załączona.
Dopiero po podłączeniu wszystkiego zauważyłem niepoprawne zachowanie układu. Nagrzewnica załączała się nawet w przypadku, gdy nie powinna. Trochę mi zajęło dojście do przyczyny problemu. W events configu sprawdzany jest tylko 1 warunek na raz (z dokumentacji wynika, że tylko analizowane są tylko warunki dla czujnika, który ostatnio zmienił swój stan).

Ja zakładałem, że dla każdego OUTX warunki analizowane są w kolumnach - to był mój błąd Smile

Proszę powiedzcie, czy jest możliwe weryfikowanie wszystkich warunków ustawionych na każdym OUT? Jaki jest cel (poza zmiejszeniem złożoności weryfikacji warunków), że weryfikowany jest tylko 1 wiersz w events configu?

Czy macie może jakiś pomysł, jak można rozwiązać problem? Może źle zrozumiałem konfigurowanie LK i mam złe założenia dla events configa? Zakładałem, że LK może pracować w miarę autonomicznie...

Może warto zmienić standardowe zachowanie sprawdzania warunków dla events configa w oprogramowaniu dla LK?

pozdrawiam
Łukasz Łęcki
<t></t>
Odpowiedz
#2
ketchup napisał(a):Witam.

Od niedawna mam kontakt z LK. Chciałbym go użyć do sterowania nagrzewnicą elektryczną za rekuperatorem z wykorzystaniem presostatu, czujników DS18B20 i Raspberry PI.
NA początku opiszę co mam zrobione:
1. Raspberry PI ma 2 funkcje w tym projekcie:
- ustawia na INP1D znacznik, że jest 2 taryfa prądu
- zbiera wszystkie informację w kupę i rysuje wykresiki Smile
Proszę podziel się w dziale Programy i serwery jak to robisz, myślę że to może zainteresować wiecej użytkownków,
Cytat:2. LK:
- pod wejście analogowe INP1 podłączony jest presostat by wskazywać, czy działa rekuperator - jest to zabezpiczenie przed zbyt małym ciągiem powietrza w przewodach i zabezpiecza nagrzewnicę
- pod INP8 mam podłączony DS18B20 by sprawdzać jaka jest temperatura powietrza za rekuperatorem - w przypadku, gdyby byłą zbyt niska załączana miałaby być nagrzewnica
- pod INP9 mam podłączony DS18B20 by sprawdzać temperaturę za nagrzewnicą, by powietrze za nagrzewnicą nie było zbyt ciepłe - odłączałoby nagrzewnicę.

Poustawiałem warunki brzegowe na OUT1 - czyli warunki jakie muszą być spełnione, by nagrzewnica była załączona.
Dopiero po podłączeniu wszystkiego zauważyłem niepoprawne zachowanie układu. Nagrzewnica załączała się nawet w przypadku, gdy nie powinna. Trochę mi zajęło dojście do przyczyny problemu. W events configu sprawdzany jest tylko 1 warunek na raz (z dokumentacji wynika, że tylko analizowane są tylko warunki dla czujnika, który ostatnio zmienił swój stan).
Dokładnie tak,
Cytat:Ja zakładałem, że dla każdego OUTX warunki analizowane są w kolumnach - to był mój błąd Smile

Proszę powiedzcie, czy jest możliwe weryfikowanie wszystkich warunków ustawionych na każdym OUT? Jaki jest cel (poza zmiejszeniem złożoności weryfikacji warunków), że weryfikowany jest tylko 1 wiersz w events configu?
Przyczyn jest kilka: bardzo skromne możliwości procesorka, ale przede wszystkim wzrost złożoności konfiguracji. Nie ujmując bardziej oświeconym użytkownikom forum już teraz są telefony, że coś działa nie tak, a przyczyną jest spełniony warunek w zaznaczonym wierszu, ale innej kolumnie ....
Poza tym Lan Kontroler miał być w zamyśle ethernetowym czujnikiem, nie centralą sterowniczą wszystkiego ;-)
Cytat:Czy macie może jakiś pomysł, jak można rozwiązać problem? Może źle zrozumiałem konfigurowanie LK i mam złe założenia dla events configa? Zakładałem, że LK może pracować w miarę autonomicznie...
Ja widzę 2 rozwiązania:
1. bardziej eleganckie do którego przekonuję użytkowników, ale niestety trudniejsze: na serwerku (już jest na Raspberry) skrypt php który będzie analizował warunki i załączał to co potrzeba
2. zrobienie warunku AND na przekaźnikach: najpierw czujnik za nagrzewnicą steruje jej wlączaniem/wyłączaniem, żeby temp. była nie z wysoka.
Ale szeregowo włączony jest drugi przekaźnik, ktory jest sterowany z czujnika przed rekuperatorem. Jeśli temperatura na wejsciu jest 0 to nic się nie załącza. O coś takiego chodziło?
Cytat:Może warto zmienić standardowe zachowanie sprawdzania warunków dla events configa w oprogramowaniu dla LK?
Przymierzamy się od dawna do warunku różnicowego 2 wejśc, niezbędne w ciepłownictwie i solarach. Mam nadzieję że niebawem się pojawi w firmwarze.
<t></t>
Odpowiedz
#3
notek napisał(a):Proszę podziel się w dziale Programy i serwery jak to robisz, myślę że to może zainteresować wiecej użytkownków,
Jak zbiorę to w kupę, to coś opiszę dla innych.

notek napisał(a):Przyczyn jest kilka: bardzo skromne możliwości procesorka, ale przede wszystkim wzrost złożoności konfiguracji. Nie ujmując bardziej oświeconym użytkownikom forum już teraz są telefony, że coś działa nie tak, a przyczyną jest spełniony warunek w zaznaczonym wierszu, ale innej kolumnie ....
Poza tym Lan Kontroler miał być w zamyśle ethernetowym czujnikiem, nie centralą sterowniczą wszystkiego ;-)
Da radę Smile będzie autonomiczny automat Smile

notek napisał(a):Ja widzę 2 rozwiązania:
1. bardziej eleganckie do którego przekonuję użytkowników, ale niestety trudniejsze: na serwerku (już jest na Raspberry) skrypt php który będzie analizował warunki i załączał to co potrzeba
2. zrobienie warunku AND na przekaźnikach: najpierw czujnik za nagrzewnicą steruje jej wlączaniem/wyłączaniem, żeby temp. była nie z wysoka.
Ale szeregowo włączony jest drugi przekaźnik, ktory jest sterowany z czujnika przed rekuperatorem. Jeśli temperatura na wejsciu jest 0 to nic się nie załącza. O coś takiego chodziło?
Teraz mam rozwiązanie nr 1... trochę skrypty pozmieniałem i działa, ale jednym z moich postanowień było - autonomoczność.

Rozwiązanie nr 2 mi się podoba ! Przemyślę... i sprawdzę jak to działa. Smile Dzięki!

Do zupełnego szczęścia brakuje mi autonomiczności w załączaniu 2 taryfy. Aktualnie RPI załącza INP1D, ale może jakość schedulera da się zaprząc do roboty. Możesz coś zasugerować?


notek napisał(a):Przymierzamy się od dawna do warunku różnicowego 2 wejśc, niezbędne w ciepłownictwie i solarach. Mam nadzieję że niebawem się pojawi w firmwarze.
Czekam z niecierpliwością.
<t></t>
Odpowiedz
#4
Muszę przyznać, że wyszło całkiem nieźle... nawet lepiej niż się spodziewałem. Zastosowałem płytkę z 4 przekaźnikami - po 1 na każdy warunek i połączyłem szeregowo pod nagrzewnicę... jak na razie działa super.

Mam tylko 1 ale. W momencie jak zrestartuję lan kontrolera to załączenie się wszystkich przekaźników trwa trochę długo, nawet gdy wszystkie warunki są spełnione. Warunek załączający każdy z czujników załącza się tylko podczas zmiany wartości, ale nie na początku gdy warunek jest spełniony. Niestety nie wszystie czujniki zmieniają często swója stan...

Czy nie byłoby możliwości stworzyć w konfiguracji ustawienie wartości początkowej przekażnika na "zgodnie z event configiem"... czyli dodatkowe sprawdzenie wszstkich czujników "tak jakby" zmieniła się jego wartość na starcie płytki zaraz po wczytaniu wszystkich czujników.
<t></t>
Odpowiedz
#5
ketchup napisał(a):Czy nie byłoby możliwości stworzyć w konfiguracji ustawienie wartości początkowej przekażnika na "zgodnie z event configiem"... czyli dodatkowe sprawdzenie wszstkich czujników "tak jakby" zmieniła się jego wartość na starcie płytki zaraz po wczytaniu wszystkich czujników.
Może to nie to samo, ale w Network Config na samym dole masz możliwość ustalenia, jak mają się ustawić wyjścia podczas uruchamiania LK
"Relay after start"
<t></t>
Odpowiedz
#6
iwi napisał(a):Może to nie to samo, ale w Network Config na samym dole masz możliwość ustalenia, jak mają się ustawić wyjścia podczas uruchamiania LK
"Relay after start"

To ja wiem, ale to nie to samo... nie mogę założyć, że przekaźnik ma być załączony na starcie bądź nie - to zależy tylko i wyłączenie od panujących warunków.
<t></t>
Odpowiedz
#7
jeśli chodzi o rekuperator to wysokiej jakości rekuperatory można dostać od air-system.pl
<t></t>
Odpowiedz
#8
@qwerek-wracaj spamerze na muratora a do admina forum prośba o usunięcie obu ostatnich postów.
<t></t>
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości