Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Automatyczne PWM
#1
Mam pytanie odnośnie tego wyjścia i sterowania.
Chcę to podłączyć do solarów i sterować grzałką.
Zrobiłem schemacik jak w wątku o OUT.

.jpg   pwm01.jpg (Rozmiar: 19.48 KB / Pobrań: 4,838)
I teraz pytanie czy dać driver odwracający 4423 czy nie odwracający 4420,4422 lub 4424
W przypadku 4424
Jeżeli na wyjściu PWM pojawi się +3,6V to wg schematu tranzystor przewodzi
W przypadku 4423
Jeżeli na wyjściu PWM pojawi się +3,6V to tranzystor jest zatkany i nie przewodzi.

Jak teraz układ zachowa się w pierwszym i drugim przypadku.

.jpg   driver1.jpg (Rozmiar: 31.94 KB / Pobrań: 4,891)
Częstotliwosć najniższa 2604Hz
Start od 26V
Po przekroczeniu 26V uruchamia się PWM i podaje prąd na grzałki z wypełnieniem 5% i w miarę rośnięcia napięcia zwiększa PWM tak żeby utrzymać 26V. Ponieważ słońce grzeje mocno to PWM dochodzi do 100% i napięcie rośnie. Dochodzi do 30V i co się stanie - odłączy PWM czy dalej będzie wypełnienie 100%?
Jeżeli odłaczy PWM to pytanie inne. Czy jest sens ustawić tutaj wartość zamiast 30V -> 50V (nie osiągnie nigdy wartości 50V bo max to 36V) bo wypełnienie 100% tzn że tak naprawdę nie ma pulsacyjnej pracy tylko ciągła czy zostawić 30V jak jest i przełączyć przekaźnikiem OUT1 podłączenie na stałe - solar = grzałka.
Teraz w drugą stronę. Napięcie spada. Jest 28V - wypełnienie powinno być 100%. Cały czas spada aż do 26V i po przejściu przez ten punkt będzie zmniejszać wypełnienie aż do 5% i przy tym wypełnieniu będzie pracować aż do zerowego napięcia - czy tak?

Teraz jeszcze pytanie o tą histerezę z lewej strony. Czy do PWM też bierze to pod uwagę - tzn włączy się przy 26,1V a wyłączy przy 25,9V?

I jeszcze takie pytanie. Wstaje dzień napięcie rośnie od 0. Ponieważ jest nieobciążone to powinno szybko rosnąć aż do 26V, ale po podłączeniu grzałki nawet z wypełnieniem 5% napięcie przy słabym słońcu spadnie do powiedzmy 5V - jakie wtedy układ da wypełnienie - zgodnie z logiką powinien cały czas trzymać wypełnienie 5%, ale jak będzie w rzeczywistości?
<t></t>
Odpowiedz
#2
powyzej 26 załacza pwm i zwieksza wypelnienie tak jak piszesz, jak przekroczy 30 to wyłącza PWM.
Jak spadnie poniżej 26 to też wyłącza PWM.
Teraz pytanie co to oznacza wyłącza PWM? Oznacza to że na wyjsciu PWM z LK bedzie stan HiZ , a że ty masz tam podciągniety rezystor do gnd, to bedzie tak ze na wejsciu drivera bedziesz mial stan niski. Dla drivera 4424 oznacza to że grzałka bedzie odłączona i ten driver powinnienes zastosować.
Jak zastosujesz driver 4423 to grzałka bedzie grzała jak na wyjsciu pwm bedzie stan niski, a wiec odwrotnie czyli, dla wypelnienia 5 % grzałka bedzie grzała na 95 %, dla wyłączonego pwm grzałka bedzie grzała na 100%, dla PWM załaczonego na 100% grzałak się wyłączy.
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#3
OK. to 4424 - jest uzasadnione zastosowanie.
ale jeszcze nie rozumiem tej zmiany częstotliwości i działania na 100% wypełnienia.
1. Czy na oscyloskopie przy PWM = 100% jest linia ciągła?
2. Jaki jest algorytm dodawania wypełnienia. Przy 26V jest 5% a przy jakiej wartości napięcia jest 100% wypełnienia - bo z tego co piszesz to przy 30V po którym następuje wyłączenie?
3. Albo czy to nie działa tak, że próbuje utrzymać napięcie 26V. Słońce zwiększa natężenie - napięcie rośnie to PWM zwiększa wypełnienie żeby napięcie utrzymać na 26V i teoretycznie przy 26,1 może być zarówno 5% jak i 100% a dopiero jak nie da rady utrzymać przy wypełnieniu 100% rośnie w górę aż do granicy wyłączenia czyli 30V. Potem idąc w dół napięcie spada dochodzi do 26V i chce dalej spadać, ale PWM zmniejsza wypełnienie próbując utrzymać 26V i zmniejsza aż dojdzie do 5% i jak dalej nie może zmniejszać to wyłączy PWM.
4. Jeśli działa tak jak w punkcie 3 to czy jest możliwość zmiany w firmware żeby były 3 opcje do wpisania. Napięcie załączenia, Napięcie do utrzymania przez PWM, Napięcie wyłączenia. a nie 2 jak jest, albo żeby zostały te 2 wartości ale system próbował utrzymać napięcie w połowie pomiędzy włączeniem a wyłączeniem.
Czyli w przypadku omawianym
Próg załączenia 26V,
Napięcie do utrzymania przez PWM 28V
Prób wyłaczenia 30V
<t></t>
Odpowiedz
#4
jest tak jak w punkcie 3. Do czego chcesz tą trzecią opcją z napieciem w połowie?
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#5
DO tego, aby korzystać jeszcze z grzania grzałki przy napięciu poniżej 26V.
Ustawiłbym sobie na
załączenie grzałki przy powiedzmy 15V potem z tym 5% wypełnieniem napięcie by rosło do 26V i od tego momentu PWM próbowałoby utrzymać aż do 100% i potem napięcie rośnie do max. Potem spada do 26V - znowu PWM walczy obniżając wypełnienie do 5% i jak dalej będzie spadało to jeszcze PWM nie wyłączy grzałek tylko trzyma podłączone aż do zejścia do 15V i dopiero wtedy odłaczy.
Oczywiście wpadnie tutaj w oscylacje załączania i wyłączania PWM, ale myślę, że nie będą one duże - w razie czego przydałaby się żeby dało się ustawić histerezę.

ALBO - to wszystko nie ma znaczenia bo napięcie 26V przy 5% wypełnieniu to już prawie 0.

A nie odpisałeś jak jest w przypadku 100% wypełnienia - czy to jest tak jakby na stałe załączone OUT czy czymś się to różni.
<t></t>
Odpowiedz
#6
iwi napisał(a):A nie odpisałeś jak jest w przypadku 100% wypełnienia - czy to jest tak jakby na stałe załączone OUT czy czymś się to różni.

musze sprawdzić bo nie mam pewności
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#7
Sprawdziłem oscyloskopem.
zero to zero.
100% to ciągła linia - brak pulsowania.

Natomiast w PWM są wg mnie błędy.
Wracam do pomysłu aby były 3 parametry.
Start PWM, Częstotliwość do utrzymania i Stop PWM.
Lub dwa parametry, ale czestotliwością trzymaną jest średnia arytmetyczna z tych dwóch parametrów.
a dlaczego - ano dlatego że PWM wpada w oscylację.
Sprawdziłem to doświadczalnie i tak.
Parametry 12V i start od 5% wypełnienia. WYłączenie wysoko 50V

Solar zaczyna pracować napięcie rośnie - dochodzi do 12V włacza się PWM i napięcie spada do 11,5 i wyłącza PWM po chwili napięcie jest 12,5V więc PWM zapala ale nie rozpoczyna od 5% bo napięcie jest wyższe niż 12V tylko daje 40% wypełnienia. Przy takim obciążeniu napięcie spada poniżej załączenia i PWM=OFF
napięcie rośnie a wypełnienie jest już 60% i tak oscyluje do 100% wypełnienia po czym I TUTAJ JEST BŁĄD następuje wyłączenie PWM a po ponownym załączeniu jest już 5% wypełnienia tylko i już PWM nie próbuje trzymać napięcia.
Dopiero jak napięcie spadnie poniżej 12V to rozpocznie ponowne, ale szybko zakończy bo ostatnia zapamiętaną wartością było 100% na której się zawiesił więc albo napięcie będzie długo poniżej 12V to wtedy powolutku opada PWM alno znowu wpadnie w oscylację i znowu zablokuje PWM.

Dopisane [17.10.2013]
Dalej PWM działa niepoprawnie - jest lepiej, ale nie do końca.
Wpada w oscylacje ale rzadziej.
Ale jest następny błąd.
1. napięcie załączające włącza PWM i działa ładnie dopóki napiecie rosnie. Jeśli w granicy pracy zacznie opadać to wypełnienie będzie się zmieniać w zakresie minimum a tym co mial.
2. Rozpatrujemy dalej i napięcie znowu rośnie. Ładnie leci do 101,5% (tak pokazuje), ale potem w dół nijak nie chce zejść.
(znowu postuluję o wprowadzenie żeby napięcie utrzymywane przez PWM nie było dolnym odłączającym.
3. Kiedy napięcie jest duże to PWM wystawia 100%, ale jak zacznie opadać to dla bezpieczeństwa przechodzi na 5% i potem tak pozostaje mimo zmian napięcia. Czyli napięcie mamy MAX a PWM ciągle 5%. Przejście przez górną granicę wyłączenie i powrót nic nie zmienia. Dopiero przejście przez dolną granicę załączenia powoduje zmniejszanie się wypełnienia. Jeśli natomiast szybko powrócimy w górę to znowu wpadnie w oscylacje.

Mam to wszystko nagrane na filmie - http://youtu.be/BG55X0bn_NE
Niestety bez głosu dlatego komentarz pisemny.
Start zmieniłem od 8V stop na 13V
Wypełnienie od 5% startuje
Pierwsze sek - napięcie rośnie pomału a wypełnienie się nie zmienia (dlatego, że zapamiętane wypełnienie miało 100% a żeby nie wpaść w oscylację to startuje od bezpiecznego 5%)
w 9 sek jest wyjście z zakresu pracy i wyłączenie PWM - wyjście było za krótkie i dlatego nie został zresetowany licznik.
W 25sek drugi raz wychodzi z zakresu i dopiero teraz widać jak wypełnienie opada. Jeśli w trakcie opadania z powrotem wejdziemy w zakres to wpada w oscylacje (28 - 35 sek).
W 51 sek dopiero zostało prawidłowo zresetowane PWM i po tym działa poprawnie jak napięcie cały czas rośnie.
ale w 73 sek pozwoliłem sobie zakłócić rośnięcie i znowu wpadł w oscylację. Potem w 90 sek mimo że zbliżył się do górnej granicy i ją nawet przekroczył to cały czas wypełnienie jest 5%. Potem zjeżdżając w dół napięciem wypełnienie pozostaje bez zmian.
<t></t>
Odpowiedz
#8
Witajcie.
Po zmianie softu wygląda że PWM działa sprawnie. Na wszelki wypadek dałem większą histerezę i działa.
A w zasadzie działałoby gdyby nie fakt że jak się włączy PWM to teraz siada odczyt z czujników INP6 do 11

tzn - po aktywowaniu PWM losowo wyświetla temperaturę. Po wyłączeniu PWM pokazuje prawidłowo (tylko na niepodłączonych czujnikach pokazuje na przemian N/A z losową temperaturą)
<t></t>
Odpowiedz
#9
Moze przewody z PWM masz zbyt blisko czujników, spróbuj puscic w jakims ekranie
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#10
Nie - przewody od czujników idą w dół od kontrolera, a PWM jest 10cm od LAN Kontrolera. Więc się nawet nie krzyżują te przewody.
Ewentualnie za blisko jest ten Mosfet Lan Kontrolera.
<t></t>
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości