Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sterowanie CO CWU
#1
Witam,

LK ma byc wykorzystany jak w temacie.
Chodzi o zminimalizowanie zuzycia gazu przy niezmienionej funkcjonalnosci ukladu.
CWU - sterowanie wlaczaniem pompy obiegowej CWU w zaleznosci od spadku temp ponizej zadanej histerezy na powrocie z obiegu zamknietego. Wylaczenie obiegu CWU pieca i pompy w godzinach nocnych, wylaczenie obiegu CWU pieca i pompy jak nie ma mnie w domu - sygnal z alarmu domowego. Podtrzymanie wyzszej temp na piecu przez pol godz po wcisnieciu przycisku aby zrobic sobie goraca kapiel kiedy mam na to ochoteSmile

CO - wlaczanie automatyczne przy osiagnieciu dolnej granicy zadanej temp., zdalne reczne wlaczenie pieca po np tygodniowym pobycie poza domem kiedy temp w domu byla utrzymywana na minimalnym poziomie.

Niestety aby pokazac konkrety dzialajacego ukladu potrzebuje nastepujace informacje:

1. Zasilanie - czy dla sterowania LK konieczny jest zasilacz buforowy z podtrzymaniem czy tez zwykly zasilacz bez podtrzymania. Innymi slowy czy LK zapamietuje ustawienia po zaniku zasilania czy przekazniki wracaja na pozycje poczatkowa, czy istnieje podtrzymanie nastawy czasu.

2. Wejscie logiczne - czy samo zamkniecie ukladu (zalaczenie) pomidzy GND i INP wystarcza do odczytania przez tego przez LK jako zmiana stanu z 0 na 1?

3. HTTP - sterowanie zdalne.... To jest moj najwiekszy problem. Nie mam problemu aby przesterowac LK bedac w zasiegu domowej sieci WiFi do ktorej podepne LK. Co zrobic aby sprawdzic temp i zalaczyc jeden z przekaznikow bedac "na drugim koncu swiata", aby wejsc na strone, zalogowac sie, kliknac i aby zadzialaloSmile?

Prosze o odpowiedzi jak dla laika, szczegolnie na pytanie nr 3.

Dziekuje serdecznie i pozdrawiam,

Grzegorz
<t></t>
Odpowiedz
#2
MrG napisał(a):1. Zasilanie - czy dla sterowania LK konieczny jest zasilacz buforowy z podtrzymaniem czy tez zwykly zasilacz bez podtrzymania. Innymi slowy czy LK zapamietuje ustawienia po zaniku zasilania czy przekazniki wracaja na pozycje poczatkowa, czy istnieje podtrzymanie nastawy czasu.
Same ustawienia są zapamietywane, a przekaxniki ustawiają sie w zalezności od warunków w events config lub ustawienia wymuszającego ich stan po załaczeniu.
Natomiast nie jest zapamietywany aktualny stan, np. jesli recznie wlaczysz przekaznik i wylaczysz LK to po ponownym właczeniu przekąznik bedzie wylaczony.

MrG napisał(a):2. Wejscie logiczne - czy samo zamkniecie ukladu (zalaczenie) pomidzy GND i INP wystarcza do odczytania przez tego przez LK jako zmiana stanu z 0 na 1?
Tak

MrG napisał(a):3. HTTP - sterowanie zdalne.... To jest moj najwiekszy problem. Nie mam problemu aby przesterowac LK bedac w zasiegu domowej sieci WiFi do ktorej podepne LK. Co zrobic aby sprawdzic temp i zalaczyc jeden z przekaznikow bedac "na drugim koncu swiata", aby wejsc na strone, zalogowac sie, kliknac i aby zadzialaloSmile?

Musisz miec publiczny adres IP i zrobić przekierowania na routerze. NAjważniejsze czy maz publiczny adres IP?
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#3
Witam,

Dziekuje za ekspresowa odpowiedz!Smile

Ad p.1 Mam jeszcze pytanie pytanie czy czas jest podtrzymywany, albo czy automatycznie zsynchronizuje sie z serverem NTP?

Ad p.3 Bardzo dobre pytanie. Posiadam router z podlaczonym modemem GSM, sprawdzilem umowe i nie posiadam niestety publicznego IP. Jezeli takowy bede mogl zalozyc, czy powinien to byc dynamiczny czy statyczny adres?

Pozdrawiam,
Grzegorz
<t></t>
Odpowiedz
#4
ad. p.3 Żadna sieć GSM na obecną chwilę nie oferuje stałego adresu IP. Zainteresuj się innym dostawcą "po kablu" lub radiowo i na wstępie zapytaj właśnie o stałe IP. Można jeszcze próbować na DYNDNS lub NOIP (nie dotyczy GSM), ale doczytaj - z tego co wiem ta usługa (stały IP) już o jakiegoś czasu też jest płatna.
<t></t>
Odpowiedz
#5
MrG napisał(a):W

Ad p.1 Mam jeszcze pytanie pytanie czy czas jest podtrzymywany, albo czy automatycznie zsynchronizuje sie z serverem NTP?

automatycznie zszynchronizuje się z serweren NTP
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#6
MirKul napisał(a):ad. p.3 Żadna sieć GSM na obecną chwilę nie oferuje stałego adresu IP. Zainteresuj się innym dostawcą "po kablu" lub radiowo i na wstępie zapytaj właśnie o stałe IP. Można jeszcze próbować na DYNDNS lub NOIP (nie dotyczy GSM), ale doczytaj - z tego co wiem ta usługa (stały IP) już o jakiegoś czasu też jest płatna.

nie koniecznie, np. http://internet.plus.pl/firmy/promocje/p...y-adres-ip tylko jest jedno ale , kozystajaz z APN m2m.plusgsm.pl mozesz nawiązywać połaczenia z zewnątrz (operator nie blokuje ruchu zewnetrznego tak jak przy zwyklym necie przez GSM),a w związku z tym że nie blokuje ruchu to rózne booty sieciowe wysyłajać na twój adres różne zapytania mogą Ci szybko zużyć dostepny transfer.

Adres statyczny to masz cały czas ten sam wiec nie ma problemu.
Dynamiczny adres zmienia sie przy nowym połaczeniu, wiec musiał byś używać jakiegoś DDNS, zeby "wchodzic" na LK ze "świata"
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#7
Dziekuje za wszystkie odpowiedzi.

Publiczny IP strasznie komplikuje sprawe. Nie mam opcji innego dostawcy jak tylko GSM a nie posiadam firmy aby skorzystac z Plusa dla firm.
Znalazlem jednak rozwiazanie, ktore przynajmniej mnie urzadza... Na te kilka dni pozostawie podlaczonego do sieci laptopa z Teamviewerem a jak wydzie Teammviewer server dla androida podlacze po prostu mini PC na androidzie z Teamviewerem na pokladzie, takie zabawki z wifi kosztuja juz niecale 200PLN.

Pozdrawiam,
Grzegorz
<t></t>
Odpowiedz
#8
Witam
Chciałbym wykorzystać LK do sterowania tylko pompą CWU, czyli wody użytkowej
musiałby spełniać następujące warunki:
1. Załączyć pompę przy rozpalaniu, np. jak na piecu jest minimum 44 stopnie i więcej to niech pracuje - czujnik na piecu
2. Wyłączyć pompę jak na bojlerze jest np. 48 stopnie -czujnik na bojlerze
3. Zapobiegać wychładzania bojlera, jak na piecu jest mniej niż na bojlerze to wyłączy pompę, czyli taki warunek Tbojlera>Tpieca to STOP
o ile wiem punkt 1 i 2 są do zrobienia przy zastosowaniu dwóch przekaźników
natomiast czy jest możliwość ustawienia mojego przypadku z punktu 3 ??

Łukasz
<t></t>
Odpowiedz
#9
czarny35 napisał(a):3. Zapobiegać wychładzania bojlera, jak na piecu jest mniej niż na bojlerze to wyłączy pompę, czyli taki warunek Tbojlera>Tpieca to STOP
o ile wiem punkt 1 i 2 są do zrobienia przy zastosowaniu dwóch przekaźników
natomiast czy jest możliwość ustawienia mojego przypadku z punktu 3 ??

Łukasz
NIe da się w tej chwili, ale bedzie soft z opcja porównywania dwóch wartosci
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#10
dziękuję za szybką odpowiedź
a mniej więcej kiedy można się spodziewać takiej funkcjonalności? Sezon grzewczy w pełni i nie ukrywam że czekam na taką możliwość

Łukasz
<t></t>
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości