Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kaskada grzałek
#21
a co z sondą temperatury w zasobniku. Czy ten czujnik DS18B20 nie nadaje się do tego? Myślałem ewentualnie do pastytermoprzewodzącej go dać żeby miał lepszy kontakt z ścianką zasobnika

co do pomiarów to muszę 2 rzecz zrobić żeby było w miarę sprawdzalne.
1. Mierzyć jednocześnie prąd i napięcie
2. Poczekać na dzień bez chmur - przy polikrystalicznych solarach jest bardzo duża zmiana jak słońce zajdzie za chmurką
3. Pomiar wykonać przy prostopadłym ustawieniu do słońca czyli około godziny 13-14 co sprowadza się tylko do soboty i niedzieli.

co do grzałek to masz rację, ale na przekaźnikach i sterowanie z LK nie widzę tego:
1. za mało wyjść przekaźnikowych
2. napięcie mocno spada po podłączeniu grzałki - z tym można by sobie poradzić stosując dodatkowy mały solar do celów pomiarowych tylko.
3. napięcie na panelach mocno spada po przejściu nawet najmniejszej chmurki - w tej chwili przy dużym zachmurzeniu na LK napięcie jeździ góra dół od 4 do 9V a co dopiero przy pełnym słońcu.
Miałbym przy 6 przekaźnikach piękny instrument grający Smile
<t></t>
Odpowiedz
#22
Jak to za mało wyjść przekaźnikowych? Masz 6 przypadków + całkowite wyłączenie grzałek, razem 7 stanów logicznych. Do tego wystarczą 3 wyjścia z LK (2^3=8). Pewnie jakieś przekaźniki pomocnicze byłyby potrzebne ale to trzeba byłoby zaprojektować i zoptymalizować. Ja nie mam na to czasu. Tu dla przykładu jest patent jak sterować 2 grzałkami za pomocą 2 przekaźników:
http://www.patentgenius.com/image/5293447-2.html
<t></t>
Odpowiedz
#23
A czy na prawdę nie lepiej na PWM tak jak opisywałem.
U mnie działa od kilku miesięcy i jest spoko. Woda gorąca, układ się nie pali. Nie ma żadnych przekaźników i nie ma znaczenia ilość grzałek - czy jedna duża, czy kilka mniejszych połączonych równolegle. Grzałki zawsze pracują na stałym napięciu, nie ma skoków przez kaskadowe załączanie kolejnej grzałki.
<t></t>
Odpowiedz
#24
Może lepiej zastosować PWM, ale
1. LK nie obsłuży tego
2. Wydaje mi się, że więcej na tym tracisz niż gdybyś podłaczył w kaskadzie
3. Za pomocą 5 przekaźników udało mi się uzyskać 7 układów (może komyś uda się to zrobić na 4 przekaźnikach - zawsze jeden byłby wolny do innych celów, ale ja już się poddaje):
0W
67W
100W
200W
300W
400W
600W
teraz tylko jeszcze muszę podłączyć mały panelik z kalkulatora do sterowania układem - ten panel będzie stale obciążony i będzie napięcie zmieniało się w funkcji słońca bez skoków po podłączeniu grzałki i to powinno być dobre rozwiązanie.
Zastanawiam się nad wymianą grzałki na 100,200,300W bo na tych samych przekaźnikach uzyskamy większa ilość stopni, ale to później. Jak to się sprawdzi rozbuduję jeszcze o 3 panele i zmienię na grzałkę 200,400,600 Smile
Jakby ktoś chciał to w załączniku schematy.


Załączone pliki
.pdf   DipTrace Schematic - grzalki.pdf (Rozmiar: 37.48 KB / Pobrań: 481)
<t></t>
Odpowiedz
#25
iwi napisał(a):2. Wydaje mi się, że więcej na tym tracisz niż gdybyś podłaczył w kaskadzie
Może, nie mówię że nie. Ale dlaczego tak sądzisz? Przekonaj mnie, że się mylę. Bo nie muszę mieć racji, może nie mam.
A co do LK to jest soft, który to obsłuży - wersja 3.13.
<t></t>
Odpowiedz
#26
putas napisał(a):jest soft, który to obsłuży - wersja 3.13
skąd można go pobrać? nie widziałem nigdzie na forum linka
putas napisał(a):Może, nie mówię że nie. Ale dlaczego tak sądzisz? Przekonaj mnie, że się mylę. Bo nie muszę mieć racji, może nie mam.
tutaj jest link http://www.matematyka.pl/255357.htm, który pomoże CI przeliczyć wszystko. Ja jestem za cienki z fizyki żeby to wyliczyć, ale na pewno się da - zresztą spróbuje kiedyś w ramach treningu po latach.
Dlaczego tak myślę:
Słońce świeci czyli przekazuje nam energię i przekazuje ją ciągle - cały czas. Sterując impulsowo (PWM) odbierasz energię tylko przez określony czas a reszty nie wykorzystujesz - chyba, że kondensator to wytrzyma i wtedy jak najbardziej miałoby to sens - w tym linku są wzory na obliczenie pojemności kondensatora.
np.
mamy zsumowane wszystkie solary równolegle i grzałki równolegle aby otrzymać przy max nasłonecznieniu max mocy
słońce świeci na maxa więc grzałki grzeją na max i wypełnienie jest 100%, napiecie przyjmijmy że jest 24V
Słońce świeci słabiej, napięcie spada do 20V. Zmniejszając wypełnienie nic nie zyskujesz bo dalej słońce świeci z określoną energią i tylko tracisz, że przez pewien czas w ogóle nie odbierasz energii a dodatkowo jeszcze tranzystory pobierają trochę. Natomiast gdyby w czasie przerwy w obciążeniu ładować kondensator to wtedy miałoby sens i byłoby super rozwiązaniem. W czasie pracy jednocześnie z kondensatora i paneli szedłby prąd do grzałki, a po rozładowaniu kondensatora następowałaby przerwa i odłączenie grzałek i wtedy ładowałby się kondensator. Tylko kondensatory musiały by być duże i liczone w Faradach a nie mikro czy nano. Oczywiście mogą być większe, ale na pewno nie mniejsze bo gdy się rozładują to napięcie spadałoby do napięcia solara pod pełnym obciążeniem.
Panel słoneczny to nie kolektor wodny, który ma dużą bezwładność. Jest słońce = jest prąd, słońca nie ma = prądu nie ma i to dzieje się z prędkością poruszania się ładunku elektrycznego.
<t></t>
Odpowiedz
#27
patrząc na ten wzór
1. Wzór na energię w pojemności,
C= 2Ep/U*U
Gdzie
C = pojemność w faradach
Ep = moc w kW
U = napięcie w Voltach

U mnie moc paneli to 4,5kW
Napięcie pracy 210V
Czyli C=4,5/210*210=4,5/44100=0,000102F
czyli jak się nie mylę 102uF i w moim przypadku na minimum 350VDC
A to nie są duże pieniądze na taki kondensator, z wysyłką ok.
4 + 16 PLN - http://www.tme.eu/pl/details/sd2g107m180...c/samwha/#
No chyba, że w podesłanym przez Ciebie wzorze jest jakiś błąd...
<t></t>
Odpowiedz
#28
zapomniałeś przeliczyć kWh na J (dżule) http://pl.wikipedia.org/wiki/Kilowatogodzina
1kWh = 3600000J
1kWs = 1000J

Podstawiając to do wzoru to wychodzi przy 210V 750uF.

na pocieszenie
1. to jest liczone gdybyś przez pewien czas nie miał zasilania słonecznego, a Ty od słońca masz zasilanie ciągłe - więc musisz wziąć tylko różnicę, która Ci brakuje a nie całość więc pojemność kondensatora będzie mniejsza
2. Trzeba by uwzględnić czas ładowania kondensatora bo nie wiem czy zdąży się naładować




jak widzisz - sprawa nie jest prosta do stwierdzenia która wersja lepsza, dlatego ponieważ nie jesteśmy fizykami to tego nie przeliczymy w taki sposób żeby być pewny na 100%.
<t></t>
Odpowiedz
#29
Fakt, moja pomyłka.
A to trochę dużo wychodzi.
Ale i tak Ci powiem, że u mnie wodę grzeje dobrze.
<t></t>
Odpowiedz
#30
Są gotowe układy. Po co wyważać otwarte drzwi. Trzeba mieć sporo wiedzy by zrobić to dobrze. Ja ze swojej strony podpowiem, że podstawowym elementem magazynującym energie oprócz kondensatora jest także cewka.
<t></t>
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości