Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nowy soft 2.47 na stronie - ostrożnie!
#1
Nie widzę opisu zmian, z ciekawości spróbowałem wgrać do LK gdzie wcześniej działał 2.42 (zdalnie Save Config / Reboot i zaraz potem TFTP - sprawdzone wielokrotnie). Niestety TFTP zrobiło timeout a LK już nie wstał (tak jakby flashowanie się zaczęło i przerwało w trakcie), nie reaguje na próby wgrywania czegokolwiek, jedyne oznaki działania to link na porcie switcha i krótkie błyskanie zielonego LED-a przy porcie LAN w LK co około sekundę). Nie działa TFTP ani na IP jaki był ustawiony, ani na domyślnym 192.168.1.100. Nie widać też reakcji na naciskanie przycisku. Da się jeszcze zreanimować (może jakiś JTAG?), czy to już tylko odpad niebezpieczny do utylizacji?
<t></t>
Odpowiedz
#2
Jak miga zielona dioda to jest w trybie bootloadera, teraz nie raegauje na przycisk i nie trzeba go restartować, poprostu zacznij ładować soft przez tftp w trybie binarnym.
Dodam że na pingi nie bedzie odpowiadał, upewnij się ze masz prawidlowe IP, to co było usawione przed próbą wgrania softu.
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#3
IP było ustawione na pobieranie przez DHCP, niestety bootloader tego nie robi. Nie odpowiadał też na ARP ani na IP ostatnio otrzymanym z DHCP, ani na domyślnym. Spróbowałem ustawić statyczny ARP (dobrze że miałem spisany MAC) i wtedy TFTP poszło, teraz 2.47 już działa. Może w tym właśnie jest problem - przy konfiguracji z DHCP bootloader nie odpowiada na ARP, wpis w ARP cache (z czasu jak LK jeszcze działał na poprzedniej wersji) zdążył zniknąć kiedy jeszcze trwało wgrywanie przez TFTP i dlatego nie wgrało się do końca? Problem może nie być nowy, po prostu wcześniej miałem w konfiguracji ustawiony konkretny IP, ale zmieniłem na DHCP dla ułatwienia przeniesienia LK do osobnego VLAN-a tylko dla LK (mniejsza ilość broadcast-ów wyraźnie poprawiła stabilność, przestał się restartować co kilka dni), a potem DHCP już zostało (w Mikrotiku statycznie przypisany IP do MAC).
<t></t>
Odpowiedz
#4
Jak było zaznaczone DHCP to w trybie bootloadera, używa IP, które było ostatnie zapisane jako statyczne.
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#5
To by wyjaśniało sprawę - LK za routerem, ostatnio zapisany statyczny IP z innej podsieci więc nie mógł działać. Przy zaznaczonym DHCP może warto by po "Save config and reboot" zapisywać w EEPROM aktualne IP otrzymane z DHCP? Pozwoliłoby to uniknąć niespodzianki jaka wystąpiła u mnie - dokładnie to samo było też na drugim LK, więc to nie przypadek. Wgrywanie firmware się zaczęło bo był jeszcze stary wpis w ARP cache, a bootloader nie sprawdza docelowego IP a jedynie MAC w odbieranych pakietach (dzięki temu zadziałała sztuczka ze statycznym ARP). Zakładam że bootloadera raczej nie da się zmienić - za mało miejsca na dodanie tam klienta DHCP, poza tym nie wiem czy potrafi aktualizować sam siebie.
<t></t>
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości