Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
LanKontroler - informacje dla początkujących
#1
Jako że jestem nowy na forum witam serdecznie wszystkich użytkowników Smile
Od jakiegoś czasu szukam urządzenia przy pomocy którego mógłbym odczytać temp z kilku czujników. Czytając trochę na temat LanKontrolera wydaje mi się on być świetnym urządzeniem mogącym zdalnie również włączać jakieś urządzenia. Chciałbym go zakupić do testów jednak potrzeba mi trochę więcej informacji na temat jak to wszystko poskładać.
Jako że mam średnie pojęcie o mikroprocesorach itd.. (jestem średnim laikem Smile), chciałbym abyście mi podpowiedzieli co mi potrzeba żeby zdalnie (na początek) odczytywać temp. przez internet. Pózniej gdy się zapoznam z tematem chciałbym zrealizować inne funkcje.
Czy ten LanKontroler muszę podpiąć do jakiegoś komputera, modemu czy do routera kablem RJ45? -tak to rozumiem.
Jeśli do routera to czy musi to być router z openwrt czy linuksem?

Będę wdzięczny za wszystkie odpowiedzi i pomoc w poskładaniu tego wszystkiego.
Pozdrawiam
Mabram
<t></t>
Odpowiedz
#2
Cytat:Czy ten LanKontroler muszę podpiąć do jakiegoś komputera, modemu czy do routera kablem RJ45? -tak to rozumiem.
Jeśli do routera to czy musi to być router z openwrt czy linuksem?

to podstawy komunikacji sieciowej, ale ktoś musi to napisać skoro nie ma w instrukcji Wink

na początek dowolny komputer z (dowolną) przeglądarką, łączysz kabelkiem
domyślny adres wg instrukcji to 192.168.1.100 a więc w komputerze ustawiasz "ręcznie" adres dla protokołu TCP/IP (v.4) np. 192.168.1.101, maska 255.255.255.0 - jeśli nie wiesz jak to poszukaj u wujka googla

w przeglądarce jako adres strony wpisujesz 192.168.1.100, do zalogowania użytkownik i hasło to "admin"

potem możesz zmienić adres kontrolera na inny, stały używany w sieci domowej (z routera) lub włączyć użycie DHCP - dynamicznego przydzielania adresów z routera, dowolnego, który ma uruchomiony serwer DHCP, wtedy na routerze (strony statusu/klienci dhcp, zależnie od softu routera) możesz zobaczyć jaki adres dostał kontroler i taki potem wpisujesz w przeglądarce

adres dynamiczny może się jednak zmieniać, więc lepiej mieć stały z zakresu nie przydzielanego przez router, np. jak router ma adres 192.168.1.1 i przydziela adresy (definiowalny zakres DHCP) od 192.168.1.100 do 192.168.1.200 to daj np. 192.168.1.2 albo 192.168.1.200, cokolwiek co nie będzie kolidowało z innymi urządzeniami w sieci i nie będzie w zakresie przydzielanym przez router dla "gości"
<t></t>
Odpowiedz
#3
Dziękuję za szybkie wyjaśnienie. O adresach ip wiem co nie co, nie jest aż tak źle :roll: .
Spróbuję zakupić moduł i termometry, muszę też kupić routerek jakiś pod modem 3G na razie.
Z racji że często mnie nie ma to chciałbym mieć wgląd z "drugiego końca świata" na temp w moim domu na razie.
A jeszcze jedno - to czy to znaczy że ten moduł musi być wpięty na stałe z kompem czy potem mogę wpiąć go pod router i szukam go w sieci (poza domem) po unikalnym numerze?
Pozdrawiam
<t></t>
Odpowiedz
#4
LK możesz podpiąc pod router do gniazda od strony LAN i na routezre ustawiasz przekierowania do LK, poczytaj trochę o przekierowaniach WAN-LAN na routerach to Ci sie rozjaśni
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#5
Witam.
Właśnie dziś otrzymałem mój LK i mam taki mały problem. Po podłączeniu kabelkiem Lan do karty sieciowej komputera, karta nic nie wykrywa (diody nie swiecą nawet) - pokazuje że kabel sieciowy odłączony. Jak wcisnę przycisk reset to widzę że zielona dioda zacznie mrugać w gnieździe rj45 i potem gaśnie.
Jak podłącze przykładowo router do kompa tym samym kablem to nie ma problemu od razu widzi.
Czy ktoś wie jaka jest przyczyna może?
Poczytałem trochę jeszcze i czy do takiego połączenia LK z kompem musi być kabel sieciowy zkrosowany?

Pozdrawiam
<t></t>
Odpowiedz
#6
tak, użyj kabla krosowanego
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#7
Hmm, w moim przypadku kabel skrosowany nie był potrzebny. Wystarczyło w kompie ustawić maskę podsieci taką, jak ma kontroler i podać w kompie z rączki adres IP zbliżony do tego, który standardowo ma LK (tzn. trzy pierwsze liczby adresu są identyczne).
<t></t>
Odpowiedz
#8
Maska i adres IP to osobna sprawa. Żeby w ogóle był link niektóre, starsze karty potrzebują kabla krosowanego, nowe przeważnie nie maja z tym problemu, chociaż nie wszystkie
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#9
Witam Wszystkich,

Jako mocno początkujący użytkownik LK (czekam na dostawę dopiero Smile) Prośba o informację czy istnieje jakaś ogólna instrukcja.
Czytam forum (trochę tego jest) i nie mogę znaleźć tych najbardziej ogólnych informacji. [opis interface-u, opis wyjść/wejść itp]

(chciałbym sobie wydrukować schemat i poznać interface - dopóki się nie nauczę na pamięć oznaczeń Wink )

Może warto umieścić te info w tym własnie temacie? Bo to chyba jedyny topic "dla początkujących"


Z góry dziekuje
Marcin
<t></t>
Odpowiedz
#10
http://tinycontrol.pl/pl/kontroler,lan-c...er,167,363
Instrukcje masz na głównej stronie. Po prawej stronie kliknij w MANUALE i pojawią się instrukcje.
Inna do wersji HOME (v3.XX) inna do wersji Standard (v2.XX)
<t></t>
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości