Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
iOS shortcuts - sterowanie LK z zewnątrz
#1
Cześć,
Nie udało mi się znaleźć jednoznacznej odpowiedzi jeszcze w innych wątkach...

Chciałbym wysłać przez chmurę (po prostu będąc poza siecią lokalną) komendę do LK (hw 3.7), aby LK wysłało już wewnątrz sieci lokalnej komendę HTTP (czyli pewnie będę musiał wyzwolić zdalnie np. out0, zrobić loop i w samym LK ustawić, że wtedy wysyłana jest komenda HTTP). 
W rezultacie chciałbym, żeby LK stało się bramką do wysyłania komend CGI do urządzeń w sieci lokalnej. Czy jest to możliwe? Widziałem już info, że nie ma komend URL (GET) do MQTT...czy faktycznie tak jest? 
Co ciekawe - Chciałem wysyłać sygnał z zewnątrz za pomocą iOS shortcuts, które oczywiście może wysyłać komendy URL w różnych formatach, ale są w sieci poradniki, żeby wysyłać też do MQTT. (https://www.youtube.com/watch?v=c-mypX6TnQQ)
Jestem początkujący, więc wybaczcie za prostotę opisu - bardzo mi zależy na tej funkcjonalności, bo to taki rzeźbiarski sposób na integrację wielu urządzeń mojej firmy.

Pomożecie? Wink

TL;DR - chcę przez iOS shortcuts wysyłać przez LTE komendę do LK, która wyzwoli np.jedno z wyjść (które dalej już w "zdarzeniach" wysteruję, żeby wysyłało komendę URL dalej).
Odpowiedz
#2
Żeby z "internetu" coś dotarło do LK, który jest w sieci lokalnej i ta siec nie ma stałego adresu IP, to LK musi być połączony z jakims serwerem zewnętrznym. W chwili obecnej łączy sie tylko z serwerem MQTT.
Jeśli dobrze rozumiem, to LK miało by wysylać komendy HTTP GET do urządzeń w sieci, te komendy wczesniej by dostało z iOS shortcut?
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#3
(08-31-2020, 03:31 PM)wilkxt napisał(a): Żeby z "internetu" coś dotarło do LK, który jest w sieci lokalnej i ta siec nie ma stałego adresu IP, to LK musi być połączony z jakims serwerem zewnętrznym. W chwili obecnej łączy sie tylko z serwerem MQTT.
Jeśli dobrze rozumiem, to LK miało by wysylać komendy HTTP GET do urządzeń w sieci, te komendy wczesniej by dostało z iOS shortcut?

Ahaaa, a więc MQTT nie wystarczy, żeby coś wysterować?
Komendy HTTP GET wystarczą mi 2-3, więc na początek spokojnie mógłbym je ustawić w kliencie HTTP w samym LK i wyzwolić zdalnie jakieś wyjścia, połączyć je w pętlę i w ten sposób zainicjować wysłanie komendy HTTP. Czy dobrze kombinuję?
Odpowiedz
#4
(08-31-2020, 03:59 PM)drjolintw napisał(a): Ahaaa, a więc MQTT nie wystarczy, żeby coś wysterować?

Wystarczy, wyjscia z LK mozesz wysterowac przez mqtt, jest nawet aplikacja na androida i iOS https://tinycontrol.pl/pl/lan-controller-35/firmware/

(08-31-2020, 03:59 PM)drjolintw napisał(a): Komendy HTTP GET wystarczą mi 2-3, więc na początek spokojnie mógłbym je ustawić w kliencie HTTP w samym LK i wyzwolić zdalnie jakieś wyjścia, połączyć je w pętlę i w ten sposób zainicjować wysłanie komendy HTTP. Czy dobrze kombinuję?

Tak, możesz tak zrobic
Najlepiej zamist wyjsc fizycznych było by wysterować eventy, do których można przypisac rózne akcje. Nie ma takiej funkcjonalnosci na razie, ale postaramy się ją dodac
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#5
Próbowałem coś takiego jak w załączniku (zamazany jest topic prefix z zakładki MQTT client), ale to nie to ;P

(08-31-2020, 04:10 PM)wilkxt napisał(a):
(08-31-2020, 03:59 PM)drjolintw napisał(a): Ahaaa, a więc MQTT nie wystarczy, żeby coś wysterować?

Wystarczy, wyjscia z LK mozesz wysterowac przez mqtt, jest nawet aplikacja na androida i iOS  https://tinycontrol.pl/pl/lan-controller-35/firmware/

No tak, ale aplikacja nie ma wyjścia dla shortcuts, które chciałbym wyzwolić za pomocą siri albo innego skryptu. Czy jest więc komenda URL, którą moge wysłac do MQTT i wysterować coś?
No i Dzięki za pomoc!
Odpowiedz
#6
nie ma załacznika
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#7
Aj, przepraszam - jeszcze raz przesyłam załącznik.


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#8
Dlaczego łączysz sie przez ssh?
Wydaj poprostu z swojego telefony(skoro masz zainstalowane mosquitto) komendę: mosquitto_pub -h mqtt.ats.pl -t xxxyy/xyz/cmd -m "out0 1" -u user -P pass
i wysterujesz wyjscie out0
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#9
(08-31-2020, 04:20 PM)wilkxt napisał(a): Dlaczego łączysz sie przez ssh?
Wydaj poprostu z swojego telefony(skoro masz zainstalowane mosquitto) komendę:  mosquitto_pub -h mqtt.ats.pl -t xxxyy/xyz/cmd -m "out0 1" -u user -P pass
i wysterujesz wyjscie out0

Bo zupełnie sie nie znam na komendach i takie coś znalazłem co miało w sobie shortcuts i MQTT Wink
Szukam dalej miejsca gdzie mógłbym wpisać tę komendę, którą mi podałeś. 
xxxyy/xyz to prefix z urządzenia czy prefix ze strony mqtt (właśnie jest w formacie xxxxx/xxx)?
Odpowiedz
#10
Czyli przez ta metode SSH nie uda mi sie tego zrobić? Nie znalazlem innej metody wysłania komendy MQTT i trochę utknąłem.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości