Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ograniczenie 1-wire do 4 czujek ds18b20
#21
you don't change position, it is fixed automaticly
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#22
Podpiąłem dzisiaj 4 czujniki DS18B20 i nie odczytuje temperatury - jutro jeszcze kupię nowy kabel połączeniowy tak dla pewności.
Odpiąłem rozdzielacz i podpiąłem jeden czujnik bezpośrednio do LK i działa, ale coś chyba nie tak.
Wprowadziłem w specjalne miejsce w zasobniku poziomym no i cały czas wskazuje 18,5st mimo, że woda w zasobniku ma temp 6-7stC.
Rozumiem małą bezwładność, ale to jest tragiczna dokładność. po paru godzinach pokazał temperaturę 20stC a t eraz znowu spadł na 18,5oC.

Czujnik wygląda jak tranzystor - może trzeba go do jakiejś ołowianek rurki wsunąć na wcisk, tak aby przylegało do bocznej ścianki zasobnika albo może w rurce pomiarowej jest rzeczywiście temperatura otoczenia i cuzjnik dobrze mierzy.
<t></t>
Odpowiedz
#23
Cytat:Wprowadziłem w specjalne miejsce w zasobniku poziomym no i cały czas wskazuje 18,5st mimo, że woda w zasobniku ma temp 6-7stC.
Rozumiem małą bezwładność, ale to jest tragiczna dokładność. po paru godzinach pokazał temperaturę 20stC a t eraz znowu spadł na 18,5oC.
Czujnik prosto można sprawdzić trzymając go w palcach, po 10-20s widać stałe wzrastanie temperatury.
Cytat:Czujnik wygląda jak tranzystor - może trzeba go do jakiejś ołowianek rurki wsunąć na wcisk, tak aby przylegało do bocznej ścianki zasobnika albo może w rurce pomiarowej jest rzeczywiście temperatura otoczenia i cuzjnik dobrze mierz
Do pomiarów rur instalacji CO, wystarczy przypiąć czujnik opaską plastikową, tak by dobrze przelegał do rury. To wystarczy.
Jednak aby zmierzyć temperaturę wody zasobnika, trzeba wprowadzić sondę, do specjalnego otworu. Średnicy sondy nie pamiętam w tej chwili, ale jest ona dokładnie spasowana do szczeliny, a czujnik w sondzie jest zalany, tak aby nie było mostków termicznych. Przez powietrze w szczelinie może i pomierzy, ale bezwładność będzie duża a błąd spory.
Wydaje mi się że we własnym zakresie najprościej przystosować sondę PT1000 dostępną opcjonalnie do Lan Kontrolera. DS-a należałoby zalać w specjalnej miedzianej wkładce, aby nadawał się do takich pomiarów. Jeśli zbiornik jest izolowany i nie obity blachą, tylko specjalnym materiałem, można spróbować zrobić na zamku, zszyciu specjalną szczelinę i dostać sie z czujnikime bezpośrednio do gorącego płaszcza.
<t></t>
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości