Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kaskada grzałek
#1
Czy udało by się dorobić lub zrobić soft tylko do sterowania grzałkami? Mam wmontowane w zbiornik grzałki o mocach 200W, 400W 800W (1000W 2000W duł zbiornika) zależało by mi na sterowaniu grzałkami według progów napięciowy w systemie binarnym. Nie włączanie ich po koleji ale w sposób
000
001
010
011
100
101
110
111
i kolejne grzałki przy nadmiarze w ten sam sposób.
Czy można z LK od razu sterować MOS-FET-ami?
<t></t>
Odpowiedz
#2
Nie możesz LK bezpośrednio sterowaś MOSFET'ami bo jest za niskie napięcie sterujęce. LK daje 3,6V a MOSFET wymaga chyba min 5V lub więcej (max 20V), nie pamiętam dokładnie. Ja u siebie wstawiłem driver TC4424 - podwójny sterownik i kosztuje kilka złotych.
<t></t>
Odpowiedz
#3
Zapewne tę kaskadę chcesz podłączyć do wiatraka lub PV. Też to przerabiam teraz.
A czy nie lepiej zastosowaś PWM sterowany napięciem wejściowym?
Łatwiej i dokładniej będzie.
<t></t>
Odpowiedz
#4
Do wiatraka już nie. Walczyłem z nimi 1,5 roku i mam dość. Ostatni był EnerWin 3002 i na razie nic nie planuje.Teraz do ponad roku mam panele na obrotnicy i jestem mega zadowolony. Wiatrak w dobrym układzie kręcił 20-30zł na miesiąc a z paneli ma ponad 300! Kaskada na PWM może i dobra do paneli o małej mocy i jak ktos nie ma sterownika ładowania akumulatorów (mam outbacka). Jak masz ze 2kW paneli i sterownik to po co? lepiej tak to zrobić i najmniesza grzałka to 200W więc płynność by w systemie binarnym była a i konstrukcja będzie łatwiejsza. A planuje rozbudowę do 4,5kW więc taki system był by prosty i niezawodny - chyba.
<t></t>
Odpowiedz
#5
Sa tranzystory mosfet tak zwane logic level, czyli sa juz dobrze otwarte przy poziomach logicznych 4-5 v, np ten http://www.onsemi.com/pub_link/Collatera...N06L-D.PDF juz przy 3,5V jest dobrze otwarty, wiec mozna go bezośrednio z LK sterować, tylko na wyjsciu LK dodac jakis opornik 300om przed bramka mosfeta.

Co do softu, to mozna to dorobic, ale raczej jako konkretny soft pod to zastosowanie
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#6
Ja też walczyłem z wiatrakiem. Teraz mam panele 3kW. W planach 6kW.
Zobacz moją konstrukcję http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2603993.html
<t></t>
Odpowiedz
#7
No wiem, że driver jest konieczny. Przydał by się już gotowy moduł do podpięcia i sterowania coś jak moduł z przekaźnikami tylko do podpięcia MOS-FET i już. Co do oprogramowania to chyba już doszło do tego że ilość LK na rynku będzie wymagać bardzie ukierunkowanych softów do jednego urządzenia. Sam bym chętnie jeden wykorzystał tylko jako kaskada grzałek, kolejny sterownik pieca następny jako nadzór nad akumulatorami i przełącznik sieci energetycznej a jeszcze jeden do rozdzielni elektrycznej no jeszcze jeden jako stacja meteo i się robi że jeden soft nie pomieści tego. Pewnie znalazło by się wielu chętnych do takiego rozwiązania.
<t></t>
Odpowiedz
#8
Witajcie.

Mam 3 grzałki o mocy 200W (nie jest to dużo, ale na początek musi wystarczyć) i 3 solary 235W. Chciałbym połączyć te solary równolegle (grzałki są na 24V) i wykorzystać LAN kontroler do sterowania grzałkami.
W zależności od nasłonecznienia zmienia się napięcie na solarach więc stąd możnaby przeliczać na moc, ale mam obawy że to nie zadziała, gdyż solar bez obciążenia ma większe napięcie niż pod obciążeniem, więc np gdy ustawimy w programie, że ma załączyć pierwszą grzałkę po przekroczeniu np 24V to po załączeniu przekaźnika (lub Mosfetu) napięcie spadnie i LAN Kontroler odłączy tą grzałkę - dobrze myślę?
<t></t>
Odpowiedz
#9
iwi napisał(a):napięcie spadnie i LAN Kontroler odłączy tą grzałkę - dobrze myślę?
Dobrze myślisz, w tym przypadku kaskada nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem. Tu powinno być PWM. Będzie wtedy napięcie pilnowane z dość dużą dokładnością i z paneli na grzałki (połączone 3 równolegle od razu) będzie szło wszystko co dadzą panele. Ale musi być PWM zmieniający wypełnienie na podstawie pomiaru napięcia na panelach. Taki PWM jest w najnowszych eksperymentalnych softach do LK. Tylko problemem jest zbyt wysoka częstotliwość PWM.
Zobacz jak ja zrobiłem to w swojej instalacji foto 4,5kW http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2603993.html
<t></t>
Odpowiedz
#10
Widziałem - tylko czy ty czasami nie masz zrobione na Atmedze? a odczyt tylko z LK
ale wracając do kaskady - to takie połączenie nie będzie się różniło niczym od bezpośredniego połączenia panel=grzałka
<t></t>
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości