Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Automatyka domowa
#1
LK spełnia u mnie dość ciekawe funkcje, przynajmniej tak mi się wydaje Smile

1 - Sterowanie rekuperatorem: włącz/wyłącz, tryb automatyczny/ręczny, załączanie nagrzewnicy, a dokładnie sterownika PID.
2 - Pomiar 4 temperatur: zewnętrzna w kanale czerpnym rekuperatora, kanał nawiewu rekuperatora, temp. na strychu i oczywiście temp. systemu (sterownik).
3 - Sterowanie napędem bramy: otwarcie/zamknięcie jednego skrzydła lub całej bramy.
4 - Sterowanie elektrozaczepem furtki.
5 - Informacja majlowa o wciśnięciu dzwonka przy furtce.

Tak wygląda program na androida:

.jpg   IMG_20161203_202315_rs.jpg (Rozmiar: 96.83 KB / Pobrań: 5,088)

Czujniki temperatury sterują kontrolerem PID, a ten z własnym już czujnikiem nagrzewnicą poprzez SSR. Zapobiega to zamarzaniu lub zatrzymywaniu rekuperatora w ujemnych temperaturach. To takie małe eko - po co ma działać PID jeśli nagrzewnica działa wyłącznie w mroźne dni.
Dwa przekaźniki sterują pracą rekuperatora który posiada wejścia cyfrowe - włącza i wyłącza, a drugi przełącza z trybu ręcznego na tryb auto. Tutaj pokusiłem się o terminarz i LK co 6 godz. na 10 minut włącza tryb ręczny (ma większą wydajność), co powoduje z automatu przejście w tryb auto, po jego zakończeniu. Uchroniłem się przed sklerozą i nadmiernym przesuszeniem powietrza w domu.
W okresie zimowym, kiedy działa nagrzewnica, niebezpieczne jest jej załączenie przy wyłączonym rekuperatorze. Pomimo 2 zabezpieczeń w nagrzewnicy, program na androida (użytkownik) załączając nagrzewnicę włącza rekuperator, a wyłączenie rekuperatora powoduje wyłączenie nagrzewnicy. Jeśli jednak jakimś przypadkiem to nie zadziałało, to cofające się ciepłe powietrze w kanale czerpnym spowoduje, ogrzanie czujnika temp i wyłączenie nagrzewnicy.
Największy problem miałem z elektrozaczepem furtki, wideofon załącza go tylko na 3sekundy. Wykorzystałem więc jedno z wejść cyfrowych. Domofon załącza nie rygiel a przekaźnik, które daje sygnał do LK, ten natomiast załącza linię 12V (takie mam tez zasilanie) na rygiel. Drugie wejście cyfrowe wykorzystałem do podłączenia przycisku dzwonka i informacji zwrotnej na majla i załączeniu dzwonka w tablecie.
2 wyjścia przekaźnikowe sterują pracą napędu bramy z funkcją furtki.

W najbliższym czasie dołożę jeszcze jeden LK z zestawem przekaźników, będzie w garażu.
Dodatkowo dojdzie sterowanie oświetleniem na ogrodzie i balkonie, sterowanie napędami w garażu. Dojdzie pomiar temp. i wilgotności w garażu wraz z obsługa wentylatora i gniazdem na ew. ogrzewanie. W przyszłym roku dokładam czujnik deszczu i wiatru. Czujniki otwarcia bramy i bram garażowych. Sterowanie zasilaniem kotła gazowego z wykrywaniem usterki (konieczny jest reset).
Program androida będzie przebudowany, a jak sobie poradzę to wszystkie dane będą zbierane na NASku.
Obecnie program andka odczytuje dane co 1 sekundę to wystarczające żeby wiedzieć co się dzieje. Otwarcie furtki nawet z domofonu jest sygnalizowane w programie. Sterowanie rekuperatorem również jest sygnalizowane napisami i odpowiednimi kolorami. Niestety nie mogę sterować przez internet bo t-mobile blokuje mi vpna.

Fotki na kontroler 1:
Z zewnątrz widać wyłącznie kontroler PID.

W środku cała masa kabli, dzisiaj dodałem dwa kolejne. Zasilacz 12V 2A zasila oba kontrolery. Maksymalny pobór prądu to 1,5A.
Żółty to odbiornik pilotów 433MHz, steruje pracą elektrozaczepu furtki i równocześnie dwóch sekcji oświetlenia w ogrodzie.


Dzisiejsze boje z drugim kontrolerem. Tutaj będzie nieco mniej kabli i zapanuje większy porządek.
Narazie steruje 3 sekcjami oświetlenia w ogrodzie. Jak się ociepli dojdzie sterowanie bramami garażowymi.

.png   Screenshot_2016-10-14-19-35-25_rs.png (Rozmiar: 105.47 KB / Pobrań: 5,473)
<t></t>
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości