Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dodatkowa komunikacja (RS, Modbus) via ETH0
#1
Mam już 4 LK i powiem szczerze, 2 z nich już zainstalowane w urządzeniach przy uptimie 14 dni - działają bez zarzutu. Tak z praktyki mam taką propozycję, o ile w ogóle jest ona wykonalna. Otóż urządzenie świetnie nadaje się jako moduł danych dla systemów nadrzędnych. Wejścia DI(4) i AI(szkoda że tylko 2 (0-10v)) oraz 1-wire świetnie nadają się do systemów np. HVAC, ale osobiście monitoruję tym też całą serwerownię (rodzaj zasilania, wysterowanie klimy, licznik pradu itp).

Jednakże wiele urządzeń, np. kotły grzewcze, klimatyzacje split czy multisplit, sterowniki z systemami wbudowanymi, a nawet niektóre telewizory, pralki czy lodówki posiadają taki czy inny protokół komunikacyjny. W zasadzie w większości jest to modbus-rtu który jest prosty, darmowy i działa po RS485.

Gdyby dodać do LK port RS (jest na pewno wbudowany w cały układ ale nie wyprowadzony) i umożliwić wysyłanie prostych komunikatów i odczyt odpowiedzi np. w standardzie modbus z wykorzytsaniem dotychczasowego interfejsu LK np. poprzez SNMP ? (ograniczając zawiłości protokołu - wystarczyłby tylko odczyt). Całość przecież polega na wysłaniu odpowiedniego ciągu znaków i odczytanie odpowiedzi, przy wcześniejszej konfiguracji parametrów połączenia RS (raptem parę zmiennych).

Nie wiem na ile jest to trudne i realne, ale gdyby zostało wdrożone (kosztem np. watchdogów i innych moim zdaniem zbędnych funkcji jak np. pseudo histerezy czy timery), wówczas urządzenie potrafiło by nie tylko nadzorować proste sygnały analogowe impulsowe czy cyfrowe, ale również byłoby w stanie odpytać urządzenie nadzorowane np. kod błędu jaki wystąpił !! Wówczas - moim skromnym zdaniem - urządzenie LK byłoby wręcz idealne do systemów nadrzędnych i zabiłoby konkurencję.

Czekam na opinię userów i szacunek skompliowania takiego wdrożenia przez autorów.

Pozdrawiam.
<t></t>
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości