Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyzwolenie czegoś z zewnątrz - jak to zrobić?
#3
(08-27-2020, 01:10 PM)notek napisał(a): W jaki sposób HA uzyskuje stan kontraktonu przez MQTT?
Czy używa LK czy GSM kontrolera ?
Co do ostatniego pytania - nie bardzo rozumiem jak GSMv4 komunikuje sie z LK po porcie szeregowym?
Przy nakładce GSM do LK (czyli połaczenie po UART, nie USB)  podłaczonej bezpośrednio i obsługiwanej bezpośrednio z LK to jest oczywiście proste (i tańsze)
Lub nowy GSM v4.2 ma funcję ( i  konfiguracje przez www serwera) do wysyłania SMSów lub mqtt od razu po zmianie stanu wejscia cyfrowego.
Zresztą sam LK z nakładką GSM ma te same funkcjie - można wysłać SMSa i na dobre (korzystając z impulse time) mqtt zaraz po zdarzeniu.
Co do HA to jest już nasze rozszerzenie ale działające po http, więc jeśli ma być bardzo szybka rekacja średnio się nadaje.

Hej. Dzięki za odpowiedź. Ja niestety nie montowałem tego i nawet nie widziałem na oczy, widzę ten setup tylko zdalnie.
Nie mam absolutnej pewności, czy mamy tu LK3.5 + GSM Kontroler, czy raczej jakąś nakładkę GSM.
Uwzględnij proszę tę uwagę w moim dalszym opisie sytuacji.

>W jaki sposób HA uzyskuje stan kontraktonu przez MQTT?
> Czy używa LK czy GSM kontrolera ?

No więc z tego co wiem i widzę, to kontaktron jest podłączony do INPD1 na LK. W panelu LK w zakładce "Klient MQTT" jest ustawione wysyłanie do brokera MQTT. Następnie mam zdefiniowaną w HA subskrypcję tematu w ten sposób:

Kod:
binary_sensor:
  - platform: mqtt
    name: Drzwi kontaktron 
    state_topic: "lk/inpd1"
    payload_on: "1"
    payload_off: "0"
    device_class: opening
I to działa mi bezproblemowo.

> Co do ostatniego pytania - nie bardzo rozumiem jak GSMv4 komunikuje sie z LK po porcie szeregowym?

Szukając jak LK wysyła SMSy, znalazłem coś w zakładce "Port szeregowy".
Mam tam u góry wybrany GSM SIM800L, poniżej zdefiniowany numer odbiorcy oraz treści SMSów od 1 do 4.
Domyślam się więc, że to właśnie jest komunikacja z GSM kontrolerem (lub nakładką GSM - tego nie wiem).
Te SMSy są obecnie wykorzystywane na LK w zakładce "Zdarzenia" w kolumnie "Działanie".

Tak więc mam tu aktualnie zdefiniowane zdarzenie na INPD1, które wysyła SMS1.
I to działa, ale bezwarunkowo.
A ja chciałbym wysłanie tego SMSa uzależnić od stanu uzbrojenia alarmu na HA.
Ponieważ stan INPD1 już mam w HA/Node-RED, to jedyne czego potrzebuje, to możliwość wysłania z zewnątrz SMSa.
(Wówczas sobie oczywiście wyłączę te zdarzenia bezwarunkowe).
Więc, czy mogę jakoś wysłać za pomocą mojego setupu SMSa, przez wywołanie HTTP (ew. UDP lub TCP)?




Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Wyzwolenie czegoś z zewnątrz - jak to zrobić? - przez TomekWaw - 08-27-2020, 04:24 PM

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości