Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sztuczne Rozszerzenie szyny INxD
#7
Jeśli już mamy rozwiązany problem odbierania 64 sygnałów z czujek cyfrowych, możemy spróbować to samo zrobić dla sygnałów analogowych otrzymywanych z pomiarów na dzielnikach napięcia czy czujkach temperatury, wilgotności, poziomu cieczy, stężenia gazu, natężenie oświetlenia, etc

Oto spróbowałem nakreślić taki oto schemat:.

[Obrazek: CD5414toLK.png]

W poprzednim rozwiązaniu wykorzystałem układ 74150 zaproponowany przez Pata (wielkie dzięki!), zadaniem którego było rozdzielanie danych z czujek cyfrowych i przekazywanie ich dalej za pomocą ustawień wyjść przekaźników OUT1-4 do złącz cyfrowych INPxD.

Na załączonym schemacie przedstawiłem połączenia pomiędzy LK i ekspanderem.
Wyjaśniam o co chodzi:
Za pomocą stanów na wyjściu OUT1-4 ("conn02x05" czyli IDC10-1) załączamy w układzie 4514 linie od 1-16. Linie te uaktywniają "przekaźniki półprzewodnikowe" zbudowane na złączu optoelektronicznym (np. FDD420) i triaka "TRIAC". Narysowałem jeden tor zamiast 16 dla bardziej czytelnego zrozumienia rozwiązania.
Teraz do wyjścia z "przekaźnika półprzewodnikowego" należałoby w odpowiedni sposób podłączyć czujkę analogową sprzężoną z właściwym wejściem LK. Ale tego za bardzo nie potrafię zrobić. Proszę forumowiczów - elektroników aby podpowiedzieli jak to wykonać.

Odrzuciłem rozwiązanie z klasycznymi przekaźnikami ponieważ w tym jak i poprzednim przypadku możliwe jest sterowanie aż 64 liniami!. Układ zbudowany na 64 elektromechanicznych przekaźnikach wyglądałby śmiesznie. Pojawiłyby się też problemy z komunikacją (zwłaszcza czasowe) w trakcie przesyłania danych między serwerem zewnętrznym LAMPP a LK.
<t></t>
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości