Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Automatyka domowa
#6
Zabawę z LK w chacie zacząłem już ponad rok temu, w tej chwili chodzi 5 szt. spiętych logicznie malinką - więc kilka uwag praktycznych.
1. Urządzenie ma sens jeśli czymś steruje. Sam pomiar czegokolwiek daje tylko informację, ale bez automatyki szybko Ci się znudzi. Masz 5 przekaźników - decyduj co jest najbardziej upierdliwe i co warto zautomatyzować. To Ci podsunie pomysł gdzie LK być powinien.
2. Do miejsca gdzie masz mieć LK podciągnij LAN - będziesz mógł sterować urządzeniami/zmieniać parametry poprzez www.
3. Do miejsca gdzie będzie LK (jeśli nie jest to miejsce "otwarte" - podciągnij peszel - będziesz mógł wymienić odpowiednie kable w razie potrzeby. To jest ogólna uwaga instalacyjna - z peaszlami pod tynkiem jest drożej, ale potem możesz zmienić koncepcję. Jak zamurujesz przewody - zmiana koncepcji będzie kosztowna i pracochłonna. Ten peszel warto pociągnąć do jakiegoś uniwersalnego miejsca jak np. szacht instalacyjny lub tablica elektryczna.
4. Jeden przekazior masz na pyłcie LK, 4 pozostałe powinny być niedaleko bo przy dużej odległości spadek napięcia na kablu może być krytyczny. Warto więc popatrzeć na instalację pod kątem tego czym będziesz sterował i gdzie powinien się pojawić odpowiedni przekaźnik.
5. Magistrala 1-wire - zrób na 3-ch przewodach a nie na 2-ch - dalej sięgnie. Przy długim kablu 1-wire warto sprawdzić konkretny układ bo pomiary na prostym kablu rozciągniętym w ogródku mogą nie być wiarygodne - u mnie chodzi na ok. 15m
6. Do jednej puszki 80 może być trudno wcisnąć LK, przekaźniki, zasilacz i parę kabli do przekaźników i czujników oraz LAN.
<t></t>
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości