Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Napięcie sterujące OUT1-4
#20
stAch napisał(a):czytając ten post powinno to tak wyglądać - jednak niestety nie działa

Może Wilkxt ma rację, ale nawet jeśli to będzie działało to będzie strasznie prądożerne. Tranzystor nie będzie w pełni otwarty i prąd CE oraz BE będzie bardzo duży albo jakoś tak, ale na pewno opór przewodzenia będzie duży i stąd dużo strat..
Mi w końcu udało się po paru godzinach dobrać tak wartości rezystorów że 4 przekaźniki 5V pobierają zaledwie 0,5A prądu - piszę zaledwie bo po pierwszej godzinie dobierania miałem 1,2A.
Gdy dasz 12V przekaźniki to praktycznie ich nie wysterujesz (chyba, że ta dioda zdziała cuda).
Daj Drivery (nie są drogie i proste do podłączenia) i będziesz miał to w prosty sposób i mało prądożernie zrobione.
Elektroniką zajmuje się od niedawna ale przeszedłem już trochę z tymi przekaźnikami i chcę ustrzec innych przed stratą czasu.

A dlaczego nie uda się tego zrobić bez driverów?
Otóż tranzystory PNP działają na tej zasadzie, że jeśli na bramce napięcie jest równe napięciu kolektora to on nie przewodzi. Natomiast jeśli napięcie na bazie zacznie się obniżać to w końcu tranzystor się otworzy. Najpierw będzie miał dużą rezystancję, ale jak napięcie na bazie spadnie odpowiednio dużo to rezystancja ta spadnie. Więc jeśli na bramkę podamy GND to będzie na pewno przewodził "bez strat"
Ale Ty masz napięcie na Kolektorze 12V a na bramkę z wyjścia LK możesz tylko podać 0V lub 3,6V - a nigdy 12V. Więc zarówno dla 0V jak i 12V tranzystor jest otwarty - więc nie działa przełączenie.
Można co prawda dać opornik (jak u Ciebie) R1, ale to nigdy nie będzie 12V. Dasz za duży opornik to napięcie nie będzie 12V. Dasz za mały to znowu będzie blisko 12V, ale za to przy wystawieniu z LK 0V będziesz miał napięcie wyższe niż 0V i dlatego praktycznie nie dobierzesz tych oporników.
Przy przekaźnikach 5V mogę Ci podać ile ma wynosić R1 i R2, ale nie chcę tego robić, bo uważam, że lepszym rozwiazaniem jest Driver dzięki któremu możesz nawet 18V przekaźniki podłaczać i o prądzie cewki nawet do kilku ampetów (TC4420, TC4429) lub należy zastosować przekaźniki, które działają od 3,6V i wtedy napięcie zasilania 3,6V więc nie będize problemu.
Np Panasonic wypuścił przekaźniki: DE1a-L2-4V lub DE2a-L2-4V - te pierwsze widziałem na aukcji.
lub 5V np takie co ja dałem RELPOL RM84-2012-25-1005-01 - działają już wg datasheetu od 3,5V do 12,7V, ale dla bezpieczeństwa dąłem 4V i jest OK.
lub ale to rzadkość RELPOL RM84-2012-25-1003-01 na napięcie od 2,7V do 7,6V

Natomiast tranzystor NPN będzie działał lepiej, albo nawet bardzo dobrze, bo jego nie interesuje napięcie na Twoich przekaźnkach - on steruje masą.
Przy 0V na bramce jest zamknięty, a przy 2-3V zaczyna się otwierać - więc przy 3,6V jest otwarty w pełni (zobacz datasheet bo może nie wsyzstkie tranzystory otwierają się przy 3,6V - nie wiem)
ALE ZA TO ODWRACA CI działanie OUTów z LK. Jak na OUT masz ON to one dadzą Ci OFF i odwrotnie.
<t></t>
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości