Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Automatyczne PWM
#7
Sprawdziłem oscyloskopem.
zero to zero.
100% to ciągła linia - brak pulsowania.

Natomiast w PWM są wg mnie błędy.
Wracam do pomysłu aby były 3 parametry.
Start PWM, Częstotliwość do utrzymania i Stop PWM.
Lub dwa parametry, ale czestotliwością trzymaną jest średnia arytmetyczna z tych dwóch parametrów.
a dlaczego - ano dlatego że PWM wpada w oscylację.
Sprawdziłem to doświadczalnie i tak.
Parametry 12V i start od 5% wypełnienia. WYłączenie wysoko 50V

Solar zaczyna pracować napięcie rośnie - dochodzi do 12V włacza się PWM i napięcie spada do 11,5 i wyłącza PWM po chwili napięcie jest 12,5V więc PWM zapala ale nie rozpoczyna od 5% bo napięcie jest wyższe niż 12V tylko daje 40% wypełnienia. Przy takim obciążeniu napięcie spada poniżej załączenia i PWM=OFF
napięcie rośnie a wypełnienie jest już 60% i tak oscyluje do 100% wypełnienia po czym I TUTAJ JEST BŁĄD następuje wyłączenie PWM a po ponownym załączeniu jest już 5% wypełnienia tylko i już PWM nie próbuje trzymać napięcia.
Dopiero jak napięcie spadnie poniżej 12V to rozpocznie ponowne, ale szybko zakończy bo ostatnia zapamiętaną wartością było 100% na której się zawiesił więc albo napięcie będzie długo poniżej 12V to wtedy powolutku opada PWM alno znowu wpadnie w oscylację i znowu zablokuje PWM.

Dopisane [17.10.2013]
Dalej PWM działa niepoprawnie - jest lepiej, ale nie do końca.
Wpada w oscylacje ale rzadziej.
Ale jest następny błąd.
1. napięcie załączające włącza PWM i działa ładnie dopóki napiecie rosnie. Jeśli w granicy pracy zacznie opadać to wypełnienie będzie się zmieniać w zakresie minimum a tym co mial.
2. Rozpatrujemy dalej i napięcie znowu rośnie. Ładnie leci do 101,5% (tak pokazuje), ale potem w dół nijak nie chce zejść.
(znowu postuluję o wprowadzenie żeby napięcie utrzymywane przez PWM nie było dolnym odłączającym.
3. Kiedy napięcie jest duże to PWM wystawia 100%, ale jak zacznie opadać to dla bezpieczeństwa przechodzi na 5% i potem tak pozostaje mimo zmian napięcia. Czyli napięcie mamy MAX a PWM ciągle 5%. Przejście przez górną granicę wyłączenie i powrót nic nie zmienia. Dopiero przejście przez dolną granicę załączenia powoduje zmniejszanie się wypełnienia. Jeśli natomiast szybko powrócimy w górę to znowu wpadnie w oscylacje.

Mam to wszystko nagrane na filmie - http://youtu.be/BG55X0bn_NE
Niestety bez głosu dlatego komentarz pisemny.
Start zmieniłem od 8V stop na 13V
Wypełnienie od 5% startuje
Pierwsze sek - napięcie rośnie pomału a wypełnienie się nie zmienia (dlatego, że zapamiętane wypełnienie miało 100% a żeby nie wpaść w oscylację to startuje od bezpiecznego 5%)
w 9 sek jest wyjście z zakresu pracy i wyłączenie PWM - wyjście było za krótkie i dlatego nie został zresetowany licznik.
W 25sek drugi raz wychodzi z zakresu i dopiero teraz widać jak wypełnienie opada. Jeśli w trakcie opadania z powrotem wejdziemy w zakres to wpada w oscylacje (28 - 35 sek).
W 51 sek dopiero zostało prawidłowo zresetowane PWM i po tym działa poprawnie jak napięcie cały czas rośnie.
ale w 73 sek pozwoliłem sobie zakłócić rośnięcie i znowu wpadł w oscylację. Potem w 90 sek mimo że zbliżył się do górnej granicy i ją nawet przekroczył to cały czas wypełnienie jest 5%. Potem zjeżdżając w dół napięciem wypełnienie pozostaje bez zmian.
<t></t>
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości