Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Funkcja czasu
#11
Ponieważ zima nastała i system podlewania ogródka jest nieaktywny, wdrażam kolejne zastosowania i znowu natrafiam na brak funkcji włączania/wyłączania WYJŚCIA z opóźnieniem:

Przycisk dzwonka przed furtką powinien:
- włączać dzwonek - impuls trwający tyle, ile naciskany jest dzwonek
- oświetlać drogę między furtką a drzwiami wejściowymi - oświetlenie twające powiedzmy 30s
Przedłużenie działania WEJSCIA nie rozwiązuje tematu, bo nie chodzi o to, żeby dzwonek pół minuty dawał po uszach domownikom...

Oprócz tego wyjście sterujące oświetleniem ma być wyzwalane z czujek ruchu, czyli jeżeli ktoś wejdzie na posesję bez użycia dzwonka (bo ma własny klucz, albo jest włamywaczem), to też ma mu się oświetlić droga. W pierwszym przypadku po prostu - bo tak, w drugim - bo miło, jeżeli kamera złapałaby go w kolorze, gdyby raczył się dostać na teren po ciemku.
Ale do kontrolera wracając: wariant minumum dla mnie to opóźnienie wyłączenia WYJŚCIA. Wariant optimum - opóźnienia dla wyjść definiować w zdarzeniach - wtedy, zależnie od zdarzeń to samo wyjście mogłoby różnie reagować.
Odpowiedz
#12
w wersji softu od 1.46b, działa opoznienie wyłaczenia wyjscia(czas reset time ustawiony w Control out).
Dla dzwonka zrobił bym jedno zdarzeni np.:
INPD1->OUT0 , jak inpd1 aktywne to OUT0 tez i dzwonek dzwoni tylko jak jest wcisniety przycisk
INPD1->OUT1, out jeden t załaczanie oswietlenia, w reset time przy out1 ustawiamy 30 i po 30 sekundach samo sie wyłączy.

To rozwiązanie na teraz, ale bedą dodane opcje z opoznieniem wyłaczenia w zdarzeniach i kolejnych wersjach softu
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#13
No tak, samo rozdzielenie czasu działania dwóch różnych wyjść jest dosyć proste, dzwonek można uznać za załatwiony (wprawdzie też powinien działać z niewielkim wydłużeniem czasowym, bo będzie odgrywana mp3, ale to jasne jak załatwić).

Problem w tym, że oświetlenie będzie wyzwalane z kilku źródeł:
- czujnik otwarcia furtki
- przycisk dzwonka
- czujniki ruchu
O ile w dwóch pierwszych przypadkach chciałbym, aby światło paliło się dłużej, jako wynik świadomego działania człowieka wchodzącego na posesję, więc powinien mieć zagwarantowane oświetlenie na czas potrzebny do pokonania odcinka od furtki do drzwi, o tyle w przypadku czujników ruchu (2-3) światło powinno być wyzwalane na krócej, gdyż może być ono wywołane także fałszywymi sygnałami. Teoretycznie czujniki ruchu można wpiąć do przekaźnika oświetlenia z pominięciem LC, bo same z siebie mają też możliwość utrzymania czasu zwarcia, jednak LC ma za każdym razem być świadomy zadziałania czujników, gdyż posyła on alarm do kamery, że ma zrobić zdjęcie i wysłać je emailem.
Gdyby detektory ruchu miały niezależne dwa tory, to jednym zasiliłbym przekaźnik oświetlenia, a drugim zwierał input LC i byłoby po temacie, ale takich praktycznie nie ma.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości