Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
kontrola mocy 2 zasilaczy buforowych
#1
Chciałbym zastosować LK do sprawdzania prądu i napięcia dwóch zasilaczy buforowych. Pierwszy problem napotkałem już podczas analizowania instrukcji LK - prąd jest mierzony od strony masy (-) co całkowicie uniemożliwia zastosowanie LK w wielu typowych układach sieci, monitoringów czy alarmów, gdzie masa musi być wspólna. Więc pytania są następujące:
1) Czy można przerobić układ elektryczny tak, aby pomiar prądu odbywał się na boczniku od strony plusa zasilania, a pomiar napięcia na odbiorniku od strony obciążenia.
2) Czy można w dostosować oprogramowanie tak, aby uzyskać kolejne wejście umożliwiające pomiar prądu zamiast pomiaru temperatury. Ponieważ do 1-wire można podpiąć większą ilość czujników temperatury, to INP2 mógłby być przełączany jak INP1 i służyć do pomiaru prądu lub napięcia.
Pozdrawiam,
camel
<t></t>
Odpowiedz
#2
Uzupełnienie i wyjaśnienie pomysłu - jak może wyglądać realizacja pomiarów:
1. INP2 + masa = pomiar temperatury (przełączane w config)
2. INP2 + INP1 = pomiar prądu (na boczniku między podanymi wejściami)
3. INP1 + masa = pomiar napięcia lub temperatury (przełączane w config)
4. INP5 + masa = pomiar temperatury (przełączane w config)
5. INP5 + INP3 = pomiar prądu (na boczniku między podanymi wejściami)
6. INP3 + masa = pomiar napięcia lub temperatury (przełączane w config)

.jpg   LanKontrolerPowerCheck.jpg (Rozmiar: 116.22 KB / Pobrań: 3,727)
Prośba o podpowiedzi odnośnie realizacji i opinie.
pozdrawiam,
camel
<t></t>
Odpowiedz
#3
cam1 napisał(a):Chciałbym zastosować LK do sprawdzania prądu i napięcia dwóch zasilaczy buforowych. Pierwszy problem napotkałem już podczas analizowania instrukcji LK - prąd jest mierzony od strony masy (-) co całkowicie uniemożliwia zastosowanie LK w wielu typowych układach sieci, monitoringów czy alarmów, gdzie masa musi być wspólna.l
Masa musi być wspólna, ale myslę, że spadek napiecia na oporniku(0,1ohma) do pomiaru prądu, jest na tyle mały, ze nie powinno to mieć znaczenia dla kolejnych urządzeń podpiętych na tej masie i te urządzenia powinny bez problemu ze sobą współpracować.

cam1 napisał(a):1) Czy można przerobić układ elektryczny tak, aby pomiar prądu odbywał się na boczniku od strony plusa zasilania, a pomiar napięcia na odbiorniku od strony obciążenia.
Pomiaru prądu od strony plusa zasilania nie da się zrobić, bez zmiany elektroniki na płytce LK

cam1 napisał(a):2) Czy można w dostosować oprogramowanie tak, aby uzyskać kolejne wejście umożliwiające pomiar prądu zamiast pomiaru temperatury. Ponieważ do 1-wire można podpiąć większą ilość czujników temperatury, to INP2 mógłby być przełączany jak INP1 i służyć do pomiaru prądu lub napięcia.
Pozdrawiam,
camel
Bezpośrednio nie da się tak przerobić wejścia żeby mierzyło prąd, ale można zbudować układ do pomiaru prądu, który na wyjściu będzie dawał napięcie proporcjonalne do płynącego prądu i taki układ podpiąć do wejscia mierzącego napięcie lub temperature, ewentualnie do dwóch wejsc na złaczu IDC10, które w tej chwili są niewykorzystane.
A pózniej dokonać odpowiednich poprawek w sofcie
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#4
Witam
Może warto by zastosować układ ACS712 , galwaniczna izolacja zakres pomiarowy zalerzy od zastosowanej wersji 5/20/30 A. Obecnie sam używam po malej przeróbce (pominięty oryginalny układ pomiarowy) jest tylko mały zonk bo muszę dodatkowym skryptem przeliczać wartości odczytane przez SNMP
Pozdrawiam
Odpowiedz
#5
Jak najbardziej można wykorzystać ACS712, może sie Pan podzieli schematem z przeróbki? Możan by zmienić soft tak żeby Pan nie musiał używac dodatkowego skryptu do przeliczania.
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#6
Witam
Zastosowałem układ z linku http://arduinosolutions.com/index.php?ro...uct_id=167 w wersji 20A. Podłączenie jest banalne wystarczy podać masę i 5V z Lan Kontrolera co nie stanowi problemu. Pozostaje wyjście ACS712 podpiąć do Wejścia pomiarowego napięcia ja podpiąłem zamiast pomiaru prądu z pominięciem scalaka. Po pominięciu scalaka Lan Kontroler podaje wartość napięcia z zakresu 0-3,50V. ACS712 podaje na wyjscie 2.50v przy zerowym I, zwiększa napięcie co 0,1v dla 1A, natomiast dla odwrotnego przepływu zmniejsza o 0,1v. Wystarczyło by zmodyfikować lekko soft.
Pozdrawiam
<t></t>
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości