Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
logger
#1
Witam!
Probowalem wyslac na maila, ale odrzuca od razu..

Do tej pory bawilem sie konwerterem usb-1wire do kontroli temperatury + laptop z linuksem, ale widze zapotrzebowanie na cos bardziej przystepnego dla nieelektronikow i niekomputerowcow. Chodzi o maniakow budownictwa, ktorzy maja bzika na punkcie pomiaru temperatury, wilgotnosci i CO2.

http://forum.muratordom.pl/showthread.ph...WMG/page93

W zwiazku z tym mialbym prosbe o skrojenie firmware'u do tego wlasnie celu. Wazny bylby manual w pdf'ie dla latwego uruchamiania laikom.
Co zakupic, czyli LK, 4 sondy DS18B20, spliter 1wire, DHT11, z co2 pewnie gorzej.. jakies przedluzki..

Czy da sie to zasilic przez PoE z router'a jaki zazwyczaj sie znajduje w domu?

Jesli tak na jakie dlugosci bedzie sie to dobrze spisywac.. przy jakich dlugosciach trzeba juz uzyc zewnetrznego zasilacza.. jakie napiecie?

O co chodzi. Potrzeba autonomicznego rejestratora mierzonych parametrow. Do tego wygodne wyswietlanie wynikow w formie graficznej (po sciagnieciu danych na pc oczywiscie.. obrobka to drugorzedna sprawa na razie). Cos na zasadzie rrdtool.. staly rozmiar bazy. Plan minimum to rejestracja 1 dniowa. Dalej 3dniowa, tygodniowa, miesieczna.. co sie da zmiescic. Z malejaca czestotliwoscia oczywiscie ale moze tez rozdzielczoscia skoro i tak dane sie usrednia coraz bardziej, zeby wiecej zmiescic na LK.

Bez problemu mozna to zrobic jesli LK podlaczyc na stale do kompa, no ale nie o to chodzi.

Nie wiem jak mozna wykorzystac pamiec LK (brak baterii do podtrzymania ulotnej) i czy protokol snmp pozwala na przesylanie calych tablic danych?

Gdyby to bylo mozliwe to jeszcze jedna funkcjonalnosc w postaci liczenia sprawnosci rekuperatora (i takze rejestracja oczywiscie) na podstawie danych z 4 czujnikow temperatury. Czesto na forach prowadzone sa spory o rzeczywista sprawnosc rekuperatora, a nie reklamowana. Zeby to zrobic trzeba mierzyc temperatury bezposrednio przy wymienniku ciepla, a nie na anemostatach i czerpniach.

Wazna w takim zastosowaniu bylaby kalibracja czujnikow. Czyli opcja zeby wszystkie mierzyly to samo i ew. roznice wrzucic jako offset. Mysle, ze mimo malej dokladnosci 0.5st, daloby sie jednak uzyskac dobre wyniki po kalibracji przy 12bitowej rozdzielczosci.

Ja juz troche wypadlem z obiegu wiec moze pisze glupoty.. jak Panowie widzicie taka aplikacje?
<t></t>
Odpowiedz
#2
Zasilanie przez POE jak najabrdziej(tylko,trzeba dołożyc jakiś adapter(zasilasz z gniazdami rj45) POE za routerem bo te domowe routery same nia dają napeicia zasilania), napiecie od 6 do 56V.
Soft do liczniea sprwwnosci z 4 czujników, nie pwoeinien byc problemem.
Gorzej z zbieraniem danych, sam LK nie może przechowywac zmierzonych danych(jest w planach przystawka z karta SD, ale tak jak pisze w planach wiec obecnie jej nie ma), dane mozna odczytywać lub wysylać na jakis serwer przez snmp lub pobierac przez xml. Za jakiś czas powinniśmy uruchomic taki serwer do zbierania danych i rysowania wykresów, wieć bedzie można z niego skorzystać.
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#3
No to czekamy na serwer. Bedzie platny?

No i jeszcze bardziej czekamy na ta przystawke.. to powinien byc hicior Big Grin

aha no i ten pomiar CO2 jakims czujnikiem w przystepnej cenie - ale tu chyba duzego wyboru to nie ma..
<t></t>
Odpowiedz
#4
serwer czy płatny to nie wiem jeszcze, wiec trudno powiedzić.
Co do CO2 to trzeba sie rozejrzec za jakimś czujnikiem, ale są drogię od 100zł w górę
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#5
Tymczasowo do wizualizacji pomiarów mogę polecić bezpłatny serwis na stronie http://www.thingspeak.com
z którego korzystam.I link do screena https://docs.google.com/file/d/0B0mtq6Sk...sp=sharing
<t></t>
Odpowiedz
#6
ciekawy serwis, jak sa przesylane dane na serwer, snmp czy www xml?
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#7
Dane są pobierane z xml-a LK poprzez skrypt lua metodą GET ,wirtualnego urządzenia centralki HC2 firmy Fibaro
i przesyłane na serwer Thinspeak metodą Net.FHttp http://docs.fibaro.com/?page_id=861
ale w opisie serwisu Thingspeak jest opisanych wiele innych możliwości przesyłania danych pomiarowych.
<t></t>
Odpowiedz
#8
jest nowy soft gdzie LK sam moze wysylac dane metoda GET lub POST, testowane na tym serwerze co wyzej podawałes jako przyklad http://tinycontrol.pl/forum/viewtopic.php?f=2&t=5524
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#9
Dzięki za nowy soft.Teraz można wysyłać dane bezpośrednio z LK bez serwera pośredniczącego sprawdziłem i "chodzi" .Jedna uwaga to ta ,że na thingspeak minimalny interwał wynosi 15 sekund (tak kiedyś,gdzieś wyczytałem) więc przy ustawieniu poniżej tej wartości mogą być przekłamania .
Dobra robota. Pozdrawiam
<t></t>
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości