Forum Tiny Control Solution
Problem z e-mail oraz problem logistyczny. - Wersja do druku

+- Forum Tiny Control Solution (https://forum.tinycontrol.pl)
+-- Dział: LanKontroler - sprzęt i wersje wsadów, problemy, zastosowanie (https://forum.tinycontrol.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: LanKontroler - wersje oprogramowania (https://forum.tinycontrol.pl/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Wątek: Problem z e-mail oraz problem logistyczny. (/showthread.php?tid=2578)

Strony: 1 2


Problem z e-mail oraz problem logistyczny. - SirAdams - 11-09-2022

LK3.8 SW 1.49d | HW 3.8
Witam.

Mam dwa problemy z kontrolerem.
1. Dotyczy wysyłania wiadomości e-mail. w Logach jedyna informacja jaka się pojawia to jest:
Nov  9 15:22:49 mail postfix/submission/smtpd[2116366]: connect from [...]
Nov  9 15:22:49 mail postfix/submission/smtpd[2116366]: lost connection after CONNECT from [...]
Nov  9 15:22:49 mail postfix/submission/smtpd[2116366]: disconnect from [...] commands=0/0

---------
Adres IP jest wycięty.
Serwer jest stawiany całkowicie przeze mnie i posiada wdrożone wszelkie znane mi zabezpieczenie włącznie z kontrolą nagłówka EHLO itp. Zatem sam system wysyłania powiadomień jest nie działający. Testowałem zarówno z TLS jak i bez.

2. Mam problem logiczny... w załączniku jest to co mi działa bez problemów.
Założenie jest takie że INPA2 lub EVENT2 blokuje działanie INPA1 na określony czas i działa to tak jak oczekuję.
Jednak mam problem ze zrobieniem czegoś takiego że
"Jeżeli zdarzenie 2 (out0=1) to startuje licznik z czasem np 5 minut.
Jeżeli czas=>5 minut to wyślij e-mail.
Jeżeli INPA2 STAN=1 to wyłącz liczenie czasu do kolejnego zdarzenia  2=true"
Mam nadzieję że napisałem wystarczająco zrozumiale o co mi chodzi. Czy ktoś ma pomysł jak to mogę zrealizować?

Z góry dziękuję za podpowiedź.


RE: Problem z e-mail oraz problem logistyczny. - wilkxt - 11-10-2022

Ad1. Testowales wysylanie emaili np z poczta.wp.pl lub gmail.com? Czy do www Lk logujesz sie po http czy https?
Ad2. Tu jest nowszy firmware 1.52 https://forum.tinycontrol.pl/showthread.php?tid=933&pid=9508#pid9508
gdzie dodano opóżnienie włączenia oraz mozliwośc dodania 3 warunku, który wyłacza/załącza dziłanie dwóch pozostałych. Myśle, że z tymi opcjami będzie prościej zrobić zamierzone dziłanie.


RE: Problem z e-mail oraz problem logistyczny. - SirAdams - 11-10-2022

(11-10-2022, 08:38 AM)wilkxt napisał(a): Ad1. Testowales wysylanie emaili np z poczta.wp.pl lub gmail.com? Czy do www Lk logujesz sie po http czy https?
Ad2. Tu jest nowszy firmware 1.52 https://forum.tinycontrol.pl/showthread.php?tid=933&pid=9508#pid9508
gdzie dodano opóżnienie włączenia oraz mozliwośc dodania 3 warunku, który wyłacza/załącza dziłanie dwóch pozostałych. Myśle, że z tymi opcjami będzie prościej zrobić zamierzone dziłanie.

Ad1. Tak, przetestowałem z e-mail i nic się nie dzieje. Wysłanie e-maila testowego w wersji 1.49d nie zwraca żadnego komunikatu.
Po włączeniu debug w postfix mam następujące info:
Nov 10 16:15:11 mail postfix/submission/smtpd[2211357]: < MY IP: ???
Nov 10 16:15:11 mail postfix/submission/smtpd[2211357]: > MY IP: 500 5.5.2 Error: bad UTF-8 syntax
Nov 10 16:15:11 mail postfix/submission/smtpd[2211357]: watchdog_pat: 0x561d9f77e6b0
Nov 10 16:15:11 mail postfix/submission/smtpd[2211357]: < MY IP: ?+?#??
Nov 10 16:15:11 mail postfix/submission/smtpd[2211357]: > MY IP: 500 5.5.2 Error: bad UTF-8 syntax
Nov 10 16:15:11 mail postfix/submission/smtpd[2211357]: watchdog_pat: 0x561d9f77e6b0
Nov 10 16:15:11 mail postfix/submission/smtpd[2211357]: < MY IP:
Nov 10 16:15:11 mail postfix/submission/smtpd[2211357]: > MY IP: 500 5.5.2 Error: bad syntax
Nov 10 16:15:11 mail postfix/submission/smtpd[2211357]: watchdog_pat: 0x561d9f77e6b0
Oczywiście MY IP to jest wycięty mój adres IP.
Ad2. Na nowszym firmware powiadomienie e-mail również nie działa natomiast jeżeli chodzi o to co mi jest porzebne to wyszło coś takiego jak w załączniku...
i tutaj mała uwaga, było by jedno zdarzenie mniej gdyby przy opcji e-mail działała zmienna "Opóźnienie włączenia" myślę że to jest coś co warto dodać.
Fajnie by też było gdyby w warunkach można było użyć 3 źródeł albo za pomocą harmonogramu można by było włączać lub wyłączać poszczególne zdarzenia. Chodzi o to że chcę aby pewna zdarzenie działały w określonym przedziale czasowym a nie przez 24h.

P.S. Loguję się bez SSL do urządzenia. Jak wyłączę TSL to program pocztowy wysyła odpowiedź iż wymagany jest TSL przed autoryzacją.
Nie działa również z gmail.


RE: Problem z e-mail oraz problem logistyczny. - SirAdams - 11-16-2022

Nie chcę tworzyć nowego wątku, więc tutaj w załączniku wkleję moje zdarzenia i opiszę co to robi a na końcu opiszę czego mi brakuję i pozostawię do rozważenia wprowadzenie tych funkcji w kolejnych wersjach.

SW 1.52 | HW 3.8

EVENT1= Czy dzwonek aktywny (Sterowane z harmonogramu)
EVENT2= Czy blokada dzwonka aktywna
EVENT3= Kontrolka uruchamiana na określony czas po zdarzeniu
EVENT4= Druga kontrolka która ma spowodować określoną akcję jeżeli EVENT3 nie zostanie skasowany.

INPA1= Czujka zewnętrzna
INPA2= Czujka wewnętrzna
INPA3= Blokada dzwonka (przycisk dzwonkowy)
INPA4= Bariera optyczna

Założenia są takie że LK ma służyć jako inteligentny dzwonek powiadamiający. Obecny kształt Listy zdarzeń został tak skonstruowany żeby w miarę możliwości uniknąć fałszywych dzwonków np. po włączeniu LK.
Wszystkie zdarzenia są uzależnione od tego czy dzwonek został oznaczony jako włączony.
Czasy na liście zdarzeń są ustawione na testowanie a nie na docelowe działanie.

Lista Zdarzeń
Pozycja - Założenie.
1 - Jeżeli na czujce wewnętrznej zostanie wykryty ruch to ma blokować akcję dzwonienie (out0) na określony czas
2 - Jeżeli zostanie wciśnięty przycisk typu dzwonek to ma zablokować dzwonienie na określony czas.
3 - Jeżeli na zewnątrz pojawi się ruch w czujce to ma wyzwolić dzwonek. Nie zadziała jeżeli któreś z poprzednich zdarzeń zostało aktywowane.
4 - Wyzwala kontrolkę warunkową do określenia braku reakcji. (Określa czas w jakim musi wystąpić reakcja kasująca.
5 - Z braku innych możliwości ta kontrolka ma ustawiony opóźniony czas zadziałania aby określić czy wystąpił brak reakcji.
6 - Kontrolka wysyła e-maila przy braku reakcji na zdarzenie 4. Mogło by jej nie być gdyby przy opcji "wyślij e-mail" była dostępna opcja "opóźnienie włączenia"
7 - Wydarzenie zostało dodane aby spełnić dwie funkcję. Pierwsza to umożliwić uwarunkowanie pozostałych reguł od tego czy dzwonek ma być aktywny czy nie a druga funkcja to jest wyłączenie czujników jeżeli nie są potrzebne.
8 - To zdarzenie zostało dodane aby dodać obsługę bariery i funkcja jest kopią zdarzenie 3.

Teraz czego mi brakuje w LK a było by przydatne do różnych funkcji.
1 - Wysyłania e-maila po określonym czasie, dzięki temu można zrobić sobie np powiadomienie e-mail jeżeli jakieś zdarzenie nie wystąpi a powinno (informacja o awarii)
2 - Mimo testowania "Per" nie znalazłem dla tego jakiegoś praktycznego zastosowania i nie wiem czy w ogóle działa. Brak jakiegoś dokładniejszego opisu. Testowałem na inputA i inputD.
3 - Jakiegoś timera określającego jak długo ma działać zdarzenie jeżeli warunki są aktywne. Chodzi o to że w przypadku bariery może nastąpić jej stała aktywacja jeżeli coś pojawi się na jej trasie i nie zniknie (zostanie ustawiona przeszkoda) w tym przypadku dzwonek będzie działał przez cały czas jeżeli nie nastąpi kasacja i będzie to powodować fałszywe alarmy. Zastosowanie opcji "działaj przez" na dane zdarzenie wyeliminowało by ten problem.


Mam nadzieję że ten post będzie przydatny, a jeżeli ktoś uważa że powinien być w osobnym wątku to rozdzielę te tematy.


RE: Problem z e-mail oraz problem logistyczny. - SirAdams - 07-26-2023

Po czasie powróciłem do tematu i stwierdzam iż błędnie założyłem iż TLS będzie działał na porcie sugerowanym przez program czyli 587.
Po zmianie portu na 465, który w moim przekonaniu obsługuje SSL, okazało się że e-maile działają.
Może tutaj przydała by się funkcja która po zaznaczeniu TLS zmienia port na 465 lub zwykła informacja typu "TLS = port 465"

Natomiast w najnowszym oprogramowaniu pojawił się problem ze zmiennymi.
Jak ustawię w tekście e-mail np:
Czas: %0690
Data: %0700
to po zapisaniu ustawień i powrocie pojawia się:
Czas: !0690
Data: !0700
Również e-mail przychodzi z tekstem !0690 !0700 zamiast wstawionej daty i godziny.
SW 1.57a | HW 3.8


RE: Problem z e-mail oraz problem logistyczny. - wilkxt - 07-26-2023

w wersji 1.59 (załaczam) pwoinno byc OK
.zip   lk3_8_firmware_1_59.zip (Rozmiar: 584.25 KB / Pobrań: 50)


RE: Problem z e-mail oraz problem logistyczny. - SirAdams - 07-27-2023

Tekst używany przy spełnieniu warunku zdarzenia (eMail1)
zostały zaakceptowane i jest teraz % jednak dla:
Tekst używany przy wygaśnięciu warunku zdarzenia (eMail1)
i następnych, dalej % jest zamieniany na !


RE: Problem z e-mail oraz problem logistyczny. - SirAdams - 07-27-2023

Jest problem z działaniem Eventów.
Jeżeli Event ma ręcznie zmieniony status przez zakładkę "Status" to przestaje prawidłowo działać wyzwolenie z zakładki "Zdarzenia".
W wersji 1.59 restart LK nie pomógł. Natomiast pomogło wczytanie konfiguracji z kopii zapasowej.
Proszę aby się pochylić nad działaniem Eventów w zdarzeniach.
W załączniku projekt Inteligentnego dzwonka który nie zawsze działa prawidłowo.

Poniżej opis.
W sumie ten boks został kupiony tylko w celu uruchomienia go jako inteligenty dzwonek z powiadomieniami e-mail.
Dlatego byłbym bardzo wdzięczny za dopracowanie działania Eventów w zakładce Zdarzenia oraz przetestowanie załączanie eventów z harmonogramu ponieważ mam wrażenie że jak event 1 zostanie załączony/wyłączony z harmonogramu to cała reszta zaczyna wadliwie działać.
Opis załączam ponownie zdarzenia zostały przebudowane.

Cytat:EVENT1= Czy dzwonek aktywny (Sterowane z harmonogramu)
EVENT2= Czy blokada dzwonka aktywna
EVENT3= Kontrolka uruchamiana na określony czas po zdarzeniu
EVENT4= Druga kontrolka która ma spowodować określoną akcję jeżeli EVENT3 nie zostanie skasowany.

INPA1= Czujka zewnętrzna
INPA2= Czujka wewnętrzna
INPA3= Blokada dzwonka (przycisk dzwonkowy)
INPA4= Czujka wewnętrzna

Założenia są takie że LK ma służyć jako inteligentny dzwonek powiadamiający. Obecny kształt Listy zdarzeń został tak skonstruowany żeby w miarę możliwości uniknąć fałszywych dzwonków np. po włączeniu LK.
Wszystkie zdarzenia są uzależnione od tego czy dzwonek został oznaczony jako włączony.
Czasy na liście zdarzeń są ustawione na testowanie a nie na docelowe działanie.

Lista Zdarzeń
Pozycja - Założenie.
1 - Wydarzenie zostało dodane aby spełnić dwie funkcję. Pierwsza to umożliwić uwarunkowanie pozostałych reguł od tego czy dzwonek ma być aktywny czy nie a druga funkcja to jest wyłączenie czujników jeżeli nie są potrzebne.
2 - Jeżeli na czujce wewnętrznej zostanie wykryty ruch to ma blokować akcję dzwonienie (out0) na określony czas
3 - Jeżeli zostanie wciśnięty przycisk typu dzwonek to ma zablokować dzwonienie na określony czas.
4 - Jeżeli na zewnątrz pojawi się ruch w czujce to ma wyzwolić dzwonek. Nie zadziała jeżeli któreś z poprzednich zdarzeń zostało aktywowane.
5 - Wyzwala kontrolkę warunkową do określenia braku reakcji. (Określa czas w jakim musi wystąpić reakcja kasująca.
6 - Z braku innych możliwości ta kontrolka ma ustawiony opóźniony czas zadziałania aby określić czy wystąpił brak reakcji.
7 - Kontrolka wysyła e-maila przy braku reakcji na zdarzenie 4. Mogło by jej nie być gdyby przy opcji "wyślij e-mail" była dostępna opcja "opóźnienie włączenia"

Po wyłączeniu zasilania Wejścia Wewnętrzne mają status cały czas zwarty ze względu na to że są to czujki alarmowe a te po rozłączeniu prądu zamykają obwód.
Wejście zew. W dalszym ciągu pracuje ponieważ ma inne źródło zasilania.


RE: Problem z e-mail oraz problem logistyczny. - SirAdams - 07-28-2023

Dodatkowo zauważyłem że zmienne eventy są zapamiętywane i odtwarzane po restarcie.
Jeżeli zmienna Event 2 jest ustawiony na 1 i urządzenie zostanie zrestartowane to w moim przypadku zmiana statusu Event 2 przez czujkę jest niemożliwa. Event 2 pozostaje włączony co powoduje iż zewnętrzna czujka nie wyzwala dzwonka.
Teoretycznie można wyeliminować drugi wewnętrzny obwód i połączyć go razem z pierwszym co by wyeliminowało jedną zmienną ale tutaj jest drugi problem. co jak nastąpi odłączenie prądu z załączonym out0?
Po restarcie ten obwód będzie ustawiony na włączony i nie nastąpi jego rozłączenie przez warunek.
Rozwiązaniem problemu było by wymuszenie zmiany statusu Zmiennej event bez względu na to co zostało ustawione ręcznie.


RE: Problem z e-mail oraz problem logistyczny. - SirAdams - 07-31-2023

Jeżeli chodzi o oprogramowanie 1.59 i ten dzwonek to odkryłem że po ponownym odtworzeniu konfiguracji, jak by działał sprawniej. Czyli po samej aktualizacji do 1.59, ponownie wczytałem konfigurację i wygląda że w okrojonej wersji działa.
Na chwile obecną mam uproszczoną wersję tego oprogramowania z wykluczonym obwodem dodatkowe przycisku kasującego więc  jest tylko jedne zdarzenie zmieniające jedną zmienną zdarzenie.
   
Jest to ustawione na pracę w nocy więc nie testuję innych zmiennych jak ręczna zmiana zmiennej zdarzenie.
W dalszym ciągu % jest zamieniany na ! ale liczę że to zostanie poprawione w następnej wersji.

P.S. Nie pamiętam którą wersję wystawiłem w konfiguracji powyżej..