Forum Tiny Control Solution

Pełna wersja: Lodówka na lankontrolerze
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Hejka

Jako ze swieta to wygospodarowalem troche czasu i stuningowałem swoja stara lodowke o nowe sterowanie.

[Obrazek: chlodziarko-zamrazarki-2-drzwiowe-whirlp...p12739.jpg]

Jest to lodówka bezszronowa WHIRLPOOL z parownikiem w zamrazarce i "klapkowym" dozowaniem powietrza do komory chlodziarki. Kupilem ją jako złom (w folii) ze spalonym sterowaniem. Sam moduł sterujacy to koszt okolo 550 na owe czasy. W miedyczasie sterowanie wykonywane bylo przez dwa sterowniki firmy DANFOSS bodajże EKC202D.

Uprzedze pytania po co i w jakim celu. Otóż mam zacięcie do majsterkowania jak również lubie mieć wgląd w to co się dzieje w domu u mnie na wsi, do którego mam okolo 60 km. Bywam tu tylko w weekendy i np nie potrzebuje komory chłodziarki w pełni wychłodzonej ( w nowych lodówkach opcja "wakacje").

Lankontroler ma podlaczone 3 czujniki temperatury 1-wire w schemacie dwu-przewodowym oraz kontaktron z lodówki i czujnik położenia klapki chłodziarki. Wykorzystałem łącznie 6 przekaźników jak również metodą prób i błędów wykonałem prostą automatykę termostatową i odszraniającą parownik zamrażarki.

Schemat, nie wiem czy komuś coś powie. Do wysterowania klapki musiałem użyć aż dwóch przekaźników

[Obrazek: 81schemat_lodowka.jpg]




Jeszcze w trakcie kalibracji czujników ale coś już widać po wykresach

https://thingspeak.com/channels/102995
i wykresy rejestratorów

[Obrazek: 43chlodziarka_tn.jpg]

[Obrazek: 85zamrazarka_tn.jpg]
Dzisiaj z racji urlopu udalo mi sie sprzegnac lodowke (lankontrolera) z domoticzem

Wysylanie danych o czujnikach pochodzi z lankontrolera. Laczy sie dokladnie taka sama metoda jak z thingspeak. Dodatkowy skrypt LUA przesyla dane do poszczegolnych sensorow w domoticzu.

Najwiekszym problemem okazalo sie wstawienie termostatu. Odbywa sie to rowniez w skrypcie LUA. Gdy ustawienie termostatu w domoticzu ma inna wartosc niz zapisana w lankotrolerze wysyla konfiguracje przez WWW do lankotrolera.

Gdyby byl ktos zainteresowany to zapraszam do zadawania pytan.

[Obrazek: 13700977_1165121106841320_916841804187493206_o.jpg]