Forum Tiny Control Solution

Pełna wersja: Events config - problem
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Witam,
Juz dawno mialem o tym pisac ale jakos zawsze mi umykalo. Mamy taki problem: raz, czasami kilka ale raczej nie wiecej niz dwa-trzy razy na dobe dostaje mejlem informacje o przekroczeniu ustawionych wartosci w events config. Wszystkich, ktore maja ustawione wysylanie mejli. Poczatkowo myslalem, ze jest to fajtycznie problem przekroczenia tych wartosci ale kiedy np chodzi o spadek napiecia zasilania do 0V to dziwne, ze uptime LK na to nie wskazuje. Podobnie jest z temperatura - dostaje nagle mejla, ze temperatura jest nizsza niz 12*C podczas gdy w monitorowanym pomieszczeniu NIGDY nie spadla ponizej 25*C.
Problem dotyczy m.in.
HW:1.2 SW:2.39 S/N:5442
HW:1.2 SW:3.08 S/N:5716
HW:1.2 SW:3.12 S/N:5718
HW:1.2 SW:3.12 S/N:6080
Jest to bardzo frustrujace, bo na tych alarmach w ogole nie mozna polegac i stosowanie ich mija sie z celem.
a sprawdzales na najnowszym sofcie? Była mala zmiany w tablicy zdarzen
W tamtych przypadkach nie sprawdzalem na nowszym sofcie bo mialem problemy z jego wgraniem (pisalem o tym w osobnym watku) a dodatkowym problemem jest to, ze te LK sa o kilkadziesiat km ode mnie. Jak bedzie okazja to zmienie soft i dam znac.
Aktualizacji jeszcze nie robilem ale mam nowy trop. Patrzylem, ze ostatnio jednak w wiekszosci przypadkow kiedy dostaje mejla uptime jest liczony od zera. Zasilanie oczywiscie caly czas jest. Wyglada na to, ze z jakichs powodow LK sie restartuje i przy okazji wysyla mejle z events config jak leci. Czy ktos moze jeszcze potwierdzic ten problem? Dotyczy on u mnie wszystkich wymienionych wersji FW.
czyli 2 -3 razy na dobe sie resetuje? Lk masz w jakiejśc wiekszej sieci (dużo broadcastów)?
Z restartowaniem bywa roznie - czasem 3x na dzien, czasem raz na 3 dni. Czy duza siec? Akurat ta, gdzie mam te LK ma kilkadziesiac hostow. Broadcastow raczej malo - tam gdzie mozna to sa wycinane.
zrobie wersje softu, taka testowa i wrzucisz na takiego LK co sie czesto resetuje, bedzie informacja czy powodem resetu był np. spadek napiecia czy cos innego.
Ok, nie sadze jednak ze to kwestia wahan napiecia bo ten problem wystepuje przy LK zasilanych z roznych zrodel: zasilacz AC-DC i zasilacz buforowy (odbiornik podlaczony bezp. do akku).
Mam jednak kolejna ciekawostke. Nie wiem czy to moze miec zwiazek ale kto wie. Otoz jeden z LK, ktory najbardziej 'sra' eventami pracuje w pomieszczeniu gdzie temperatura wynosi okolo 25C. Oprocz mejli z temperaturami 'od czapy' (np 7C) o ktorych pisalem wczesniej pojawiaja sie czasem mejle z temperatura minimalnie wyzsza lub rowna tej ustawionej w events config. Np ustawione jest 29C a ja dostaje dziennie 50 mejli z informacja o przekroczeniu temperatury o 0.1C czy z temperatura identyczna jak ustawiona albo nawet o 0.1C nizsza. Do tej pory to zlewalem ale gdy za ktoryms razem zwiekszylem o kolejne kilka stopni prog (teraz mam 30C) a takie mejle (+- 0.1C) ciagle przychodzily uznalem ze cos jest nie tak. Kilkanascie razy zaraz po otrzymaniu takiego mejla logowalem sie na LK i sprawdzalem jaka jest temperatura PCB i oscylowala ona zawsze kolo 25C. Moze to miec zwiazek z poprzednimi zgloszeniami ale moze wskazywac tez na problemy z odczytem czujnika na plytce (kolejny argument zeby analogowy czujnik zastapic DS1820). Co o tym sadzic?
a masz ustawionma histerezę, wtedy nie powinno tak zarzucac mailami?
Co do czujnika analogowego to jest on mniej podatny na zakłocenia niz cyfrowy DS i raczej nie ma z nim problemów. Jedynie przy starcie LK moze miec niższe wartosci i wtedy wysylac maila, ale zmieni sie to w kolejnym sofcie.
Rzucanie mailami to nie jest problem w tej chwili - zastanawia mnie dlaczego dostaje alert z temperatura, ktora nigdy nie zostala osiagnieta a gdy prog alertu zwieksze to okazuje sie ze i na wieksza temperature lapia sie alerty. Opisalem to w poprzednim poscie i uwazem ze na teraz to jest podstawowy problem a nie poprawna czy nie histereza. Co do DS1820 to sie srednio zgodze. W jednej z instalacji mamy kilkanascie czujnikow na jednej magistrali (i to z parasite power), odczyty za pomoca digitempa (gnu/linux) via DS9097/RS232C i nigdy nie bylo problemow (pomimo braku zasilania czujnikow i magistrali podwojnej gwiazdy o maks odleglosci okolo 25m). Dla pewnosci we wszystkich strategicznych punktach mamy po dwa czujniki obok siebie (bez odstepu, dotykaja sie) i soft patrzy przy kazdym odczycie czy roznia sie odczyty o wiecej niz 0.5C. jesli nie - wartosc jest usredniana. Jesli tak, to sprawdzany jest trend i automatycznie ingorowany jest bledny odczyt. Poki co taka sytuacja miala miejce RAZ - gdy ds18s20 po prostu padl... (a instalacja chodzi od 5 czy 6 lat) [oczywiscie nie wspominam o problemach z odczytem gdy gdzies sie zrobi zwarcie czy uszkodzi okablowanie]

EDIT: jak to pomoze to moge skonfigurowac aby wyslal mejle do Ciebie, moze bedzie latwiej namierzyc problem (moge dac tez dostep z zewnatrz)
Stron: 1 2