Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wniosek o funkcje autorestartu
#1
Witam,

Dawno nie zaglądałem do kontrolera, ale gdy wychodząc na nockę zauważyłem, że czujnik ruchu w kamerze + czujnik zmierzchowy nie powodują włączenia oświetlenia przy spełnionych obu warunkach, stwierdziłem brak reakcji lampy. Co ciekawe, na wykresach mqtt oba parametry są odczytywane prawidłowo, dane dostarczane na bieżąco. Próbowałem się więc zalogować do kontrolera, ale załadował się tylko jakiś rozjechany html, z opcją do logowania, oraz de facto funkcjami, które powinny być widoczne dopiero po pomyślnym zalogowaniu :geek: .
Ale mniejsza o to. Sprawa jest prosta - kontroler działa poprawnie, ale po jakimś czasie się rozjeżdża. Przy czym nie wystarczy stwierdzenie jakimś watchdogiem, że przydałby się restart, bo urządzenie odpowiada na pingi i działają poprawnie schedule do zraszania ogrodu. Krótko mówiąc nie wiesza się, ale traci funkcjonalności, głupieje. Nie mam siły z tym walczyć, więc prosiłbym o funkcję umożliwiającą ustawienie cyklicznego resetu (np co tydzień). Na uptime mi nie zależy, niech już tylko sam się leczy z błędów resetem, skoro inaczej się nie da...
Odpowiedz
#2
jakiej wersji softu uzywasz?
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#3
Podłączę się do tego wątku...
Mam wersję softu 1.49b6, a ponieważ mam wystawione LK3 na zew. adresie i zdarza się, że niepowołane kraje z daleka atakują mnie (zapewne synflood) czy tu jest gdzieś możliwość autostartu całego urządzenia o określonej godzinie ?

PS> dlatego w innym wątku pisałem o możliwości dodania prostego firewalla i logów systemowych...
<t>-----------------------------<br/>
pozdrawiam </obercik></t>
Odpowiedz
#4
możemy dodac tą fukcje ale to troche obejscie temtau, lepiej wyłapac co jest przyczyna zwisu
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#5
Ja używam 1.48b1
U mnie raczej na pewno nie ma problemu pochodzącego z zewnątrz, bo urządzenie jest za firewallem, a zadania same z siebie są banalne.
Mam nawet kabel do konsoli, ale musiałbym wygospodarować ekstra komputer, żeby tylko zbierał zrzuty. Czasem zawiesi się po 3 miesiącach, a czasem po tygodniu.
Mój kontroler nie ma jakichś krytycznych zadań, więc nie mam aspiracji do zmierzania na rekord z uptime'm, wystarczy mi tylko, żeby działał w miarę niezawodnie, nawet kosztem ciągłych restartów.
Gdyby urządzenie gromadziło logi lokalnie, ale w jakiejś niegasnącej pamięci, lub chociaż umożliwiało zrzuty na zdalnego sysloga, to byłbym gotów zrzuty podsyłać.
Odpowiedz
#6
Testuję obecnie czujnik wilgotności. Zastosowanie jest takie, że mam w pralnio-suszarni także miejsce, w którym mogę myć psa. Jako że pomieszczenie jest kiepsko wentylowane, chciałbym wymuszać pracę wentylatora w określonych warunkach. Na razie zmierzyłem wzrost wilgotności przy suszącym się praniu, oraz po kąpieli psa. Wpływ jest zauważalny (wzrosty wilgotności o 15-25%). Tylko że to wszystko są wartości względne. Wilgotność w pomieszczeniu zmienia się i bez prania oraz kąpieli psa. Chciałbym, aby wentylator włączał się przy nagłej zmianie w określonym czasie - czyli np gdy wzrost jest bardzo szybki - np 20% w ciągu 10 minut.
Przydałoby się zatem, aby w zdarzeniach możliwe było także śledzenie delty dla jednego parametru o zadaną wartość i w zadanym czasie.
Odpowiedz
#7
Wojtek post_id=15885 time=1540723487 user_id=5990 napisał(a):. Chciałbym, aby wentylator włączał się przy nagłej zmianie w określonym czasie - czyli np gdy wzrost jest bardzo szybki - np 20% w ciągu 10 minut.
A dlczego chcesz suszyc tylko przy nagłej zmianie? Jesli problemem jest wysoka wilgotnośc to powinienis suszyc nie parzac na zródło i szybkosc wilgoci. Cel to chyba osiagniecie w miarę suchego poieszczenia
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#8
Z tej prostej przyczyny, że wilgotność jest zależna nie tylko od czynników wewnątrz pomieszczenia, ale także na zewnątrz. Po trochę ponad tygodniu obserwacji odnotowałem takie wyniki (przerwy wynikały z niedyspozycji serwera mqtt, oraz zwiechy LK3 :roll: ).
[Obrazek: wilgotnosc.png]
wilgotność obrazuje linia niebieska
Czynniki zewnętrzne to chociażby wilgotność powietrza na zewnątrz. Jeżeli wentylator miałby uruchamiać się od takich wartości, to mógłby kręcić się bez przerwy i niczego nie wskórać. Wentylator skierowany na miejsca w których pies był kąpany, wycierany i gdzie się wytrzepał przynajmniej doraźnie wpływa na bezpośrednie i intensywne źródła wilgotności w pomieszczeniu, do tego najbardziej podatne na ewentualne pojawienie się pleśni.

Wykres zaczyna się w momencie, gdy w pomieszczeniu nic się nie suszyło, i tak samo się kończy. Jak widać po ostatnim peaku wartość skrajna po wykąpaniu psa, mniej więcej równa jest wartości wilgotności w pomieszczeniu gdy było zupełnie sucho. Wiadomo - gdybym miał bardzo precyzyjnie suszyć tylko okolice brodzika, gdzie woda pojawia się w sposób bezpośredni, to powinienem mierzyć najlepiej czujnikami na interesującej mnie powierzchni, a nie wilgotność pomieszczenia, no ale bez przesady... to jest amatorski projekt. Stąd wystarczy mi pośrednia informacja o wilgotności, ale jednak uzyskiwana w sposób względny. Zmiana w określonej jednostce czasu i w określonej skali (wartości bezwzględne, lub procentowe). Z tego co widzę, czas powrotu pomieszczenia do poprzedniej wilgotności to około jeden dzień. Z wentylatorem byłoby szybciej ale także wentylator nie musiałby pracować do momentu "wyzerowania delty", ale chociaż do momentu zbicia ostatniego peaku o połowę.
Odpowiedz
#9
[Obrazek: lc.png]

I tak się pałujemy... tracę cierpliwość do tej zabawki.
Wszystkie stałe zadania wyłączone, działa tylko czujnik światła, wilgoci+temperatury, raz na jakiś czas sygnał 12V z kamery, żeby przekaźnik włączał oświetlenie przy wejściu i to wszystko.
Odpowiedz
#10
zmien soft na 1.49b6
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości