Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czujniki temperatury LK V3
#1
Cześć witam wszystkich jestem tu nowy Big Grin
Moje pytanie do zaawansowanych użytkowników odnośnie czujników temperatury.
Chciałbym by LK badało temperature w kotłowni w trzech punktach piec, zbiornik wody, solary, kotłownia jest oddalona od LK 15 metrowym przewodem
skrętka UTP kat7. I tu pytanie jak to najlepiej zrobić ???
Z góry dzięki za pomoc !
Odpowiedz
#2
Pomoże ktoś ???
Zastanawiam się nad zakupem v3 i chciałbym wiedzieć jak to z nim jest.
Odpowiedz
#3
Witam . Big Grin
Z chęcią pomogę Ci , lecz musisz sprecyzować problem/pytanie.
LK3 może obsługiwać kilka rodzai czujników temperatury , w tym najbardziej dokładne i zarazem b. popularne czujniki cyfrowe
firmy Dallas - DS18b20.
Domniemuję że pisząc : " odnośnie czujników temperatury" mialeś właśnie je na myśli.

Na początek proponuję Ci dokładne przeczytanie instrukcji a szczególnie strony nr 4,5 i 6 gdzie m. innymi pokazana jest "rozpiska" przyłącza mgistrali 1-Wire , pod którą podpinamy czujniki DS1b20.
Niezależnie od powyższego, zalecam lekturę o standardzie 1-Wire a jest tego w necie multum. Im więcej poczytasz o tym, im więcej pooglądasz schematów połączeń tym mniej będziesz miał później problemów z praktycznym działaniem.
Kończąc powiem tylko że ja zaczynałem swoją przygodę z czujnikami Dallas od własnoręcznego wykonania interfejsu
1-Wire =>>RS232 i podłączenia go do komputra z odpalonym digitempem.

Dziś pracuje u mnie LK3 z 6 czujnikami DS18b20 w tym 1 szt na przewodzie ok 22 m .
Pozdrawiam
ps. pierwsze zdanie w tym poście jest aktualne. :roll:
<t></t>
Odpowiedz
#4
LK v3 chciałbym mieć w rozdzielni, rozdzielnia jest oddalona od kotłowni 15m kablem ekranowanym UTP kat7.
Kabel ma 8 żył które mogę wykorzystać do podłączenia Ds18b20 lub zakupić SPLITER RJ12 1Wire/i2c/ który bym umieśćił w kotłowni razem z czujnikami połączony tym ekranem z LK .
Które z tych rozwiązań sprawdziło by się lepiej przy takiej odległośći ?
Odpowiedz
#5
Tongue
A więc po kolei .
Jeżeli czujniki DS18b20 będą w jednej lokalizacji to nawet spliter nie będzie potrzebny. Po prostu podłączysz 3 przewody z skrętki UTP do LK3 z jednej strony (w rozdzielni ) a z drugiej strony skrętki ( W kotłowni ) pod te same przewody podłączasz 3 lub więcej czujniki. I to wszystko.
Kabel UTP nie musi być w ekranie. U mnie zdaje egzamin zwykła skrętka UTP5.
Rozumiem że oprócz chęci posiadasz również lutownicę z podstawową znajomością jej obsługi. Znakomicie ułatwiło by Ci cały proces montażu instalacji.
<t></t>
Odpowiedz
#6
Z podłączeniem nie będzie już problemu Big Grin
Pytam dlatego że gdzieś na forum ktoś poruszał temat długich przewodów i nie działających na nich czujnikach Smile
Wolałem spytać jak to się ma do 15 metrowego kabla.
A jeśli bym zastosował spliter to mam możliwość rozbudowy układu w kotłowni ???
Odpowiedz
#7
DS-y moga chodzin na naprawde dlugich kablach, ja mam do jednego okolo 20 metrow skretki UTP po prowadzonej podtynkowo. DS-y chodza po transmisji co oznacza ze nie musisz puszczac osobnych kabli od kazdego czujnika do kontrolera, a mozesz podlaczyc krotkimi kablami do np. splitera i jednym dlugim pociagnac do LK. Problem byl z AM2320 na dlugim kablu ale po dolozeniu rezystorow podciagajacych chodzi. Do pieca mozna zastosowac tez PT1000.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości