Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czas z NTP
#1
Witam,

Widziałem, że już inni użytkownicy zwracali uwagę na wieszanie się kontrolera, przynajmniej części odpowiedzialnej za komunikację z siecią.
Postanowiłem, że albo zrobię sobie watchdoga na kontrolerze, albo zwyczajnie cykliczne restartowanie. Np poprzez podłączenie LK3 przez wbudowany przekaźnik na złączu NC.
Problem jest jednak jeden - po restarcie zegar nie synchronizuje się z NTP, dopóki ręcznie nie kliknę "save" w panelu konfiguracji.
Możliwe, że próby synchronizacji przebiegają zanim nastąpi pomyślne połączenie z siecią (np w trakcie timera 50s na spanning tree). Myślę, że prostym obejściem tego problemu mogłoby być inicjalizowanie synchronizacji zegara co minutę przez pierwsze 5 minut. Potem to już np co godzinę.
Oczywiście - zawsze mogę resetować LK3 o takiej godzinie, żeby po restarcie wstawał równo o północy, ale nadal nie będę miał daty, dni tygodnia, nie mówiąc o tym, że po paru takich cyklach zegar rozjechałby się zupełnie.
Odpowiedz
#2
Masz rację. Ja ma podłączony do zasilania router LTE i zanim "wstanie" LK3 nie zaktualizuje czasu. Jednak w opcjach zegara jest opcja "Przedział czasowy". Niestety LK3 nie synchronizuje co wskazany czas zegara. Jest to zapewne błąd oprogramowania. Gdyby było ok mógłbyś ustawić czas co np 600 sekund i wówczas po 10 minutach od restartu powinien LK3 zsynchronizować czas.
LK3.6 + 2x ASC711EX_15, 5x DS18B20, BME280, WATCHDOG (router, kamera), ALARM (uzbrajanie, 2x PIR, syrena), ogrzewanie, CWU, podgrzewanie przyłącza wody, poziom szamba, zmierzch, wykres danych od 2016 r.
Odpowiedz
#3
czas się synchronizuje co określony czas, tylko ze ten czas podajemy w minutach nie sekundach.
Przy wolnym starcie modemu moze byc aka sytuacja ze LK synchronizuje czas dopiero przy ponownej próbie.
Można tez dokupic moduł RTC z bateryjką, któ©a bedzie podtrzymywac czas w czasie zaniku napiecia lub restartu nawet jak nie ma sieci
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#4
A ja myślałem, że w sekundach. Upss...
LK3.6 + 2x ASC711EX_15, 5x DS18B20, BME280, WATCHDOG (router, kamera), ALARM (uzbrajanie, 2x PIR, syrena), ogrzewanie, CWU, podgrzewanie przyłącza wody, poziom szamba, zmierzch, wykres danych od 2016 r.
Odpowiedz
#5
Moim skromnym zdaniem większy sens ma skuteczne zsynchronizowanie z serwerem ntp przy starcie systemu (do 5 minut po), niż walka o jego utrzymanie w razie restartu lub częstsze synchronizacje. Raz na dobę wystarczy. Nie mówiąc już o tym, że lepiej żeby LK3 się po prostu nie wieszał, to nie trzeba będzie go restartować, zużywając do tego jeden z przekaźników :lol:
Odpowiedz
#6
Wojtek post_id=14221 time=1511813542 user_id=5990 napisał(a):Moim skromnym zdaniem większy sens ma skuteczne zsynchronizowanie z serwerem ntp przy starcie systemu (do 5 minut po), niż walka o jego utrzymanie w razie restartu lub częstsze synchronizacje. Raz na dobę wystarczy.
Zmienimy to, zeby było miej wicej tak jak piszesz.

Wojtek post_id=14221 time=1511813542 user_id=5990 napisał(a):Nie mówiąc już o tym, że lepiej żeby LK3 się po prostu nie wieszał, to nie trzeba będzie go restartować, zużywając do tego jeden z przekaźników :lol:
Przydała by sie pomoć uzytkowników w tym zakresie, już kilka razy o tym pisalem w różnych wątkach ale jeszcze tu napisze,chodzi o podpiecie LK3 przejsciówka uart-useb do komputera(minikomputera) i zlogowanie tego co wyrzuca na konsole.
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości