Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Moje boje z LK3
#1
Moje boje z Lan Kontrolerem
Od dłuższego czasu męczę LK3. Założenia zastosowania LK3 było sterowanie, monitoring i wizualizacja na urządzeniach mobilnych i zdalne sterowanie pod nie obecność użytkowników ogrzewaniem domku jedno rodzinnego. Samo sterowanie z założenia bardzo proste bo załączanie i wyłączane pomp ogrzewania podłogowego i kaloryferów w zależności od temperatury pomieszczeń. Po zapoznaniu się z ofertą sterowników, rozmowach telefonicznych z producentem LK doszedłem do wniosku że LK3 spełnia moje założenia i oczekiwania. Do czasu aż zacząłem uruchamiać ten układ.
Przede wszystkim nie jestem osobą a-techniczną i mam spore doświadczenie w branży elektrycznej. Od 19 lat zajmuje się urządzeniami elektrycznymi w przemyśle ciężkim. Montażem, wdrażaniem, uruchamianiem, konserwacją, diagnostyką, naprawami szerokiej gamy urządzeń automatyki przemysłowej, mechatroniki, diagnostyki wizualizacji oraz nadzoru sieci nN i SN. Wymagania co do urządzeń w mojej pracy są wysokie bo wszystkie urządzenia muszą być w budowie przeciw wybuchowej i iskrobezpiecznej.
Żadne urządzenie w pracy zawodowej nie sprawiło mi tyle kłopotu co LK3, zastanawiam się tylko co robi znaczek CE na obudowie sterownika – oznacza China Eksport czy faktycznie spełnia normy dyrektywy UE a jak już to jakie. Bo tych zdeklarowanych przez producenta nie spełnia wszystkich. Wiec zastanawiam się czy dalej walczyć z LK3 czy zwrócić producentowi na nie zgodność z deklarowanymi parametrami.

Ale do rzeczy. LK3 ma podłączone aktualnie 3 czujniki Dallas, w tym jeden jako dwu przewodowy. Dwa czujniki LM35 na wejścia analogowe jako przetwornik temperatura-napięcie. Czujnik AM2320 na przewodzie 10m. Na wejścia cyfrowe mam podłączone cztery przyciski NO do sterowania lokalnego. Wyjscia sterownika sterują czterema przekaźnikami.
1.Zacznijmy od instrukcji. Najmniejszy minus jest taki że nie ma opisanych podłączeń wszystkich obsługiwanych czujników a jak się okazuję nie jest to takie oczywiste w przypadku podłączenia np. AM 2320 i Dallasów.
2.Nie stabilna praca LK3, wiesza się w naj mniej oczekiwanych chwilach. Najdluzej działał mi około 3 dni.
3. Problemy z zalogowaniem się do LK3 z urządzeń mobilnych przez Internet jak i w sieci lokalnej.

Ad.1 Może wydaje się projektantom proste i oczywiste podłączenie czujników ale nie koniecznie może być to oczywiste dla użytkownika nie znającego systemu. Najwięcej problemów nastręczył mi AM23230, jak się okazuje do poprawnej pracy potrzebuje rezystorów podciągających do magistral danych – powinno to być opisane w instrukcji. Podobnie Dallasy do poprawnej pracy potrzebują rezystora podciągającego bo inaczej pokazują jakieś pomiary nie wiadomo skąd powyżej 137stC. Choć na jednym Dallasie podłączonym dwu przewodowo okresowo są piki powyżej 137stC Do tej pory nie udało się mi uruchomić wyświetlacza OLED- jak ożyje to wyświetla same śmieci.
Ad.2. Do nadzoru ogrzewania szczególnie w zimę chyba się nie nadaje bo po co mi zaawansowany sterownik skoro co chwile i tak musze chodzić i sprawdzać czy się nie zawiesił i go restartować. Pół biedy jak się zawiesi przy załączonych pompach ale co będzie gdy przy mrozach zawiesi się bez ogrzewania? Problemy z ustawieniem zdarzeń w Schedulerze - po zapisaniu kasują się wszystkie albo wysypoją sie opisy-udał sie mi zapisać trzy zdarzenia. W zdażeniach nie moża przyjąć sterowania jednym wejściem czy czujnikiem kilku zdażeń, wykonuje sie tylko to które pierwsze było wprowadzone.
Ad. 3 nawet jak sam sterownik nie jest zawieszony i wykonuje funkcje sterowania to jest problem z zalogowaniem się do panelu-nie przyjmuje hasła i loginu, „wykrzacza” się w przeglądarce albo po zalogowaniu nie wyświetla wartości.

Reasumując chyba lepiej postawić na inny system albo samemu zrobić na bazie Arduino i Maliny.


Załączone pliki
.jpg   LK3 Panel – Opera 2017-10-25 090708.jpg (Rozmiar: 39.62 KB / Pobrań: 3,764)
.jpg   LK3 Panel – Opera 2017-10-25 090810.jpg (Rozmiar: 56.72 KB / Pobrań: 3,771)
.jpg   LK3 Panel – Opera 2017-11-01 201042.jpg (Rozmiar: 55.71 KB / Pobrań: 3,765)
Odpowiedz
#2
Tutaj jeszcze panel logowania i anomalie da Dallasie dwuprzewodowym


Załączone pliki
.jpg   LK3 Panel - Mozilla Firefox 2017-10-25 090454.jpg (Rozmiar: 120.63 KB / Pobrań: 3,747)
.jpg   Graph - series group Viewpanel mqtt.ats.pl – Opera 2017-10-25 091436.jpg (Rozmiar: 68.04 KB / Pobrań: 3,742)
Odpowiedz
#3
Większość problemów, które Pan opisał znamy i na bierząco poprawiamy. Proszę sobie załądować wersje softu 1.45b6 z linku http://tinycontrol.pl/forum/viewtopic.ph...813#p14005, sa tam poprawione problemy z zawieszaniem i złymi wpisami w schedulerze.
Co do DSow i odczytów 85, oznacza to ze czujnik, nie przeliczył dobrze temperatury, co moze być spowodowane słabym zasilaniem(dwu przewodowe) i długimi kablami, dlatego na dłuższych odcinkach zaleca sie podłaczenie 3 przewodowe. Jak Już Pan musi uzywac dwóch przewodów to proszęspróbować zmienićwartość rezystora podciągającego, który nalezy dać przy DSie.

Problemy z wczytaniem strony (to juz chyba opisywalemw innym wątku) wynikają z tego ze na magistrali I2C gdzie są wpinane Am2320 i OLED jest rownież pamieć eeprom z ustawieniami, gdy jest jakis problem z czujnikami lub sama magistralą to równiez odczyt z eeproma jest niepoprawny i strona sie źle wczyuje.
MIeliśmy już to zgłaszane i pojawi się niedługo wersja softu, która rozwiąże ten problem, dane o ustawieniach beda w innej pamieci.
Na chwile obecnę do AM2320 prosze dac rezystory podciągające 4,7k-10K(chyba juz toPan zrobił) i jeśli używa Pan tego splitera http://tinycontrol.pl/pl/spliter-rj12-cz...ontrolera/
to proszę do gniazd oznaczonych białymi liniami i tymi nad nimi nie wpinać czujników DS18B20. Na tych gniazdach jest wyprowadzona magistrala I2C, jesli wpina Pan tam czujnik DS(który ma 4 przewody, jeden nie uzywany) to ten nieużywany przewód przedłuża linie magistarli I2C i to moze powodować zakocenia w odczycie. Dlatego lepiej tych gniazd nie uzywac do DSów lub odciąc od wtyczki z DSem ten jeden przewód nieużywany.

p.s LK3 jest projektowany i produkowany w Polsce
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#4
Storm007 post_id=14037 time=1510833565 user_id=6076 napisał(a):W zdażeniach nie moża przyjąć sterowania jednym wejściem czy czujnikiem kilku zdażeń, wykonuje sie tylko to które pierwsze było wprowadzone.
Proszę pokazać wpisy z zdarzeń gdzie występuje problem, przeanalizujemy to.


Oleda prosze najpierw podłączyć samego bez innych czujników na krótkim kablu i zobaczyc jak działa. Oled musi byc wpiety przed startem LK, a jak gopodpinamy w trakcie to trzeba w menu najpierw wybrać wyłacz a pożniej ponownie wałaćz zeby przeszedł poprawna inicjalizację
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#5
Co do produkcji to wiem ze jest to produkt krajowy ale zeby cos oznaczac znakiem CE produkt musi spelniac wymagania odpowiednich dyrektyw. Po pierwsze musi spelniac to co deklaruje producent a jak sie okazuje nie do konca tak jest.
Mam OLED-a 1.54 cala, jest to siedmio pinowy wyswietlacz. Probowalem go podlaczac jak zalecaliscie przed startem LK, ale bez efektu. Chyba ze zle go podlaczam. Opisy wejsc na wyswietlaczu: GND, VDD SCL, SDA RES, DC, CS. Wersje oprogramowania zmienie jak bede mial wiecej czasu.
Nie uzywam fabrycznego splitera tylko spliter zrobiony przezemnie (plytak zrobiona wlasnorecznie). AM2320 jest podlaczony z pominieciem splitera. W skrzynce mam zrobione dwa gniazda polaczone krotkim kabelkiem z LK3, do jednego podpinam spliter a do drugiego bezposrednio AM2320. Ale nie sadze ze problemem jest wolna linia danych. Przy takich dlugosciach przewodow pojemnosci kabli nie powinny miec znaczenia.
Odpowiedz
#6
Hi, sorry for intruding, I also connected thru a DYS splitter with the same result, AM2320 and a 0.96 inch OLED, both connected to the 5V wire available on RJ12 connector and no display .... but then I switched the OLED display on the 3.3V wire and "voila" it lit up and working since (a reset or a enable/disable OLED is needed to force initialize it).
Maybe will work for u 2.
Regards.
Odpowiedz
#7
Storm007 post_id=14092 time=1511168643 user_id=6076 napisał(a):Mam OLED-a 1.54 cala, jest to siedmio pinowy wyswietlacz. Probowalem go podlaczac jak zalecaliscie przed startem LK, ale bez efektu. Chyba ze zle go

Jaki model dokładnie bo nie wiadomo czy jest obsługiwany?
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#8
Mam juz od tygodnia zainstalowane nowe oprogramowanie na LK w wersji 1.45b i musze powiedziec ze diametralnie poprawila sie stabilnosc pracy. LK przestal sie wieszac. Czyli pod tym wzgledem jest dobrze. Tuz po uruchomieniu na nowym sofcie na jakis czas - na dobe stracily sie piki na czujniku dwuprzewodowym. Choc teraz wrocilo to do "normy" i kilka razy na dzien wskazanie skacze do niebotycznych wartosci. A niestety musze wykorzystac dwa przewody bo kabel mam polozony podtynkowo i na razie nie mam mozliwosci polozyc nowego.
Dolozylem jeszcze czujnik SDS011. W zwiazku z tym wedlug mnie mozna by bylo wprowadzic mozliwosc ustawiania czestotliwosci pomiarow bo szkoda zeby czujnik pracowal caly czas a sadze ze dokladnosc co do 1 sekundy nie jest potrzebna. Przedluzyloby to zywotnosc czujnika. Moznaby wprowadzic interwaly pomiarow np. od 1 do 10 sekund.
Wedlug mnie troche zle jest pomyslana funkcja czasowa wyjsc - uaktywnia sie juz po zaznaczeniu tej funkcji a przydaloby sie aby mozna bylo jeszcze aktywowac ta funkcje jakims zdarzeniem bo po co ma sie to przelaczac bez celu. Tera zeby to wykorzystac z sensem trzeba poswiecic jakies inne wyjscie aby wlaczyc ta "czasowke" w obwod. Ja z tego powodu wolalem dolozyc osobny przekaznik czasowy.
W zdarzeniach powinno byc tak zeby wynik operacji zmianial stan wyjscia na wysoki lub niski - do wyboru jak jest zrobione w schedulerze a nie ze po prostu dzialal na wyjscie zmianiajac stan na przeciwny niz jest.
W zdarzeniach moznaby jeszcze dodac mozliwosc ustawiania wspolzaleznosci pomiedzy czujnikami czy wejsciami.
Co z nie wykorzystanymi pinami GPIO? Moze dodac mozliwosc dowolnego skonfigurowania ich przez uzytkownika wedle potrzeb jako wejscia czy wyjscia. Mi osobiscie brakuje wyjsc na LK3.
Oleda nie udalo mi sie jeszcze uruchomic. Jest to OLED z Ali 1.54 ver1 bede mial chwile to posle zdjecie.
Odpowiedz
#9
1.Odnosnie DSa i kabla dwuprzewodowego to jakiej długosci jest kabel? Chciabym u siebie wygenerowac takie problemy i wtedy być moze zaradzę?
2.Czestotliwosc pomiaru SDS011 bedzie dodana opcja regulacji.
3.Czasowe załaczanie bedzie dodane do zdarzen.
4.Zalaczanie wyjsc w zdarzeniach, bedzie dodana opcja wyboru.
5.GPIO niewykorzystanych nie ma za duzo, ale pomyslimy nad samodzielnym ich konfigurowaniem. Wyjscia PWM tez moga pracowac w trybie on/off.
6. Ten wiekszy OLED mial przeważnie inny sterownik, prawie kompatybilny z SSD1306 ale była delikatna różnica i dlatego nie bedzie dobrze wyswietlał dnych
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#10
wilkxt post_id=15530 time=1512150442 user_id=61 napisał(a):1.Odnosnie DSa i kabla dwuprzewodowego to jakiej długosci jest kabel? Chciabym u siebie wygenerowac takie problemy i wtedy być moze zaradzę?

6. Ten wiekszy OLED mial przeważnie inny sterownik, prawie kompatybilny z SSD1306 ale była delikatna różnica i dlatego nie bedzie dobrze wyswietlał dnych
Dokladnie nie pamietam ile moze miec ten kabel bo kladlem go na etapie budowy pare lat temu ale sadze ze tak kolo 8m. Bede chcial sprawdzic jeszcze jedna rzecz - czy to nie wina czujnika, przyszly mi nowe DS-y i jak bede mial czas to podmienie.
Co do tego OLEDA to szkoda bo wolalbym wiekszy ze wzgledu na czytelnosc, czekam na ten mniejszy i sprawdze.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości