Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
LanKontroler V3
#21
Witam,

Troszkę odgrzeję temat...
Proszę określić czy protokół Modbus będzie obsługiwany przez LK3 - sprzętowo wygląda, że kontroler jest przygotowany nawet do wersji RTU. Otworzyło by to furtkę do integracji systemów sterowania, szczególnie, że LK obsługuje dużo czujników, które normalnie nie są obsługiwane przez "rasowe" sterowniki PLC a te mogły by dobrać się do tych danych.
<t></t>
Odpowiedz
#22
mariuchol post_id=13182 time=1504679507 user_id=5705 napisał(a):Proszę określić czy protokół Modbus będzie obsługiwany przez LK3 - sprzętowo wygląda, że kontroler jest przygotowany nawet do wersji RTU. Otworzyło by to furtkę do integracji systemów sterowania, szczególnie, że LK obsługuje dużo czujników, które normalnie nie są obsługiwane przez "rasowe" sterowniki PLC a te mogły by dobrać się do tych danych.
Czyli rozumiem, że LK v3 byłby konwerterem z RS485 na TCP i jednocześnie odczyty własnych czujników wkładał w ramki TCP do dalszego odbioru przez sterownik PLC?
<t></t>
Odpowiedz
#23
LK3 w przypadku Modbus RTU mógłby pracować jako master (obsługa liczników energii po RS485, zdalnych modułów we/wy) edycja i obróbka danych z rejestrów zdalnych urządzeń oraz prezentacja na swojej hhtp, w przypadku Modbus TCP jako slave - udostępniając rejestry dla nap sterowników PLC.
<t></t>
Odpowiedz
#24
mariuchol post_id=13249 time=1504902657 user_id=5705 napisał(a):LK3 w przypadku Modbus RTU mógłby pracować jako master (obsługa liczników energii po RS485, zdalnych modułów we/wy) edycja i obróbka danych z rejestrów zdalnych urządzeń oraz prezentacja na swojej hhtp, w przypadku Modbus TCP jako slave - udostępniając rejestry dla nap sterowników PLC.
Tak, ale zabawa w prezentację danych ze zdalnych urządzeń to jest ogrom pracy na poznanie ich rejestrów, konieczność ich przetestowania itp.
Mam licznik energii z Modbusem, jest interesujący ze względu na swoje możliwości, zobaczymy najpierw jak z tym pójdzie.
Jakieś jeszcze inne proste we/wy, ktore bedą jednak funkcjonalnie inne niż te w Lk v 3 Pan proponuje?
<t></t>
Odpowiedz
#25
Witam,
Ja myślałem żeby może zrobić to na zasadzie np. dziesięciu pól(Modbus RTU z poziomu http), w które użytkownik wpisywałby adresy rejestrów np. licznika energii bez wnikania w ich zawartość - po prostu tylko odczyt i pokazanie ich zawartości co jakiś interwał a w przypadku rejestrów r/w z przyciskiem "zapis" obok pola tekstowego z wartością, którą chcemy ustawić - może nie za bardzo elegancko ale uniwersalnie. A gdyby była mozliwość delikatnej obróbki odczytanych danych (przesunięcia znaku lewo/prawo, mnożenie lub dzielenie) to już w ogóle byłoby fajnie.

Snując te pomysły mam świadomość możliwych ograniczeń sprzętowych i tak bardzo dobrze przemyślanego urządzenia, więc proszę mi wybaczyć jeśli mnie ponosi :-)

Oprócz tego, że ćwiczę mocno Wasz LK to jeszcze bawię sie raspberry PI i sterownikami PLC. Na Raspberry jest taki system Nettemp się nazywa i on mi obsługuje wybrane urządzenia po Modbus RTU np. licznik energii Orno OR504 (niestety urządzenie oparte jest na systemie linux i nie nadaje się ze względu na ryzyko zwisu systemu - do sterowania jakimiś procesami jedynie do akwizycji danych)
<t></t>
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości