Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
LK3 i piec gazowy
#1
Witajcie,

Zastanawiam się nad montażem pieca gazowego do domu. I stąd pytanie.
Czy ktoś ma coś sprawdzonego na LK3 co by mi monitorowało parametry środowiskowe (czujnik gazu, tlenku węgla itp.)
Odpowiedz
#2
(11-05-2022, 10:53 AM)marcinb napisał(a): Witajcie,

Zastanawiam się nad montażem pieca gazowego do domu. I stąd pytanie.
Czy ktoś ma coś sprawdzonego na LK3 co by mi monitorowało parametry środowiskowe (czujnik gazu, tlenku węgla itp.)

ja kiedyś miałem MQ-7 do roku ok później wariował potem walczyłem z MQ-135 poddałem się i kupiłem dla świętego spokoju profesjonalny alarm czadu 
od niedawna podobno pojawiły się czujniki MQ-2 w nowej generacji/technologii które są mniej awaryjne - może warto spróbować na takim
https://www.google.com/search?q=arduino+mq2+gas+sensor
e-chata.hyzne.com | LK1 - sterowniki akwarystyki | LK2 - sterowniki ihome | LK3 - niezliczone ilości wersji/nakładek na farmach PV i nie tylko | LK4 - testy bezprzewodowe
Odpowiedz
#3
A czy ktos mi poleci cos co zmierzy pobór gazu ?
Odpowiedz
#4
(03-29-2023, 04:43 PM)marcinb napisał(a): A czy ktos mi poleci cos co zmierzy pobór gazu ?
Zacznijmy od tego że gaz ziemny – głównie metan – różni się od gazu płynnego właściwościami fizycznymi. Podstawową różnicą jest to, że gaz płynny jest cięższy od powietrza (ok. dwukrotnie), w przeciwieństwie do gazu ziemnego, który jest o połowę od niego lżejszy! czy sprawdzi się przepływomierz turbinowy... otóż nie... gaz to wredny czynnik. Niemniej jednak coś tam pokazywać będzie.

jaki masz limit środków bo tu dość duży rozstrzał cenowy od kilkuset do kilku tysięcy...
kwestia 2 masz pozwolenie na ingerencje w instalacje za licznikową gazu. bo to trzeba gdzieś wkręcić po liczniku.

Najtaniej paradoksalnie kupisz używany miechowy licznik gazu (od 50zł) - demontujesz z niego moduł zliczający a w jego miejsce przyklejasz czujnik halla lub modyfikujesz ów moduł zliczający
https://ai-speaker.discourse.group/t/bez...stant/2288

albo kupić krócieć z masowym czujnikiem przepływu ale to już koszty od kilku tyś w górę.

można też na wariata ... czujnik przepływu gazu (do instalacji LPG) samochodowy, który działa jak czujnik masowy, więc zakręcasz zawór główny wkrętarka i dziura w rurce trochę dobrego kleju i kilka dni bez gazu.
Ja w momencie projektowania instalacji zażyczyłem sobie trójnik na głównym pionie by tam wkręcić korek z tak "profesjonalnie przygotowanym czujnikiem" ale do dziś nie mam ziemnego i nadal korzystam z butli 500l która sam tankuje na stacji paliw.. 
Koszt takiego nowego czujnika zaczyna się od 250zł. https://www.ms-motorservice.com/pl/techn...powietrza/  

Jeśli masz gaz butlowy tak jak ja to pomoże tensometr. Ważysz butle. Prościej i bezpieczniej, bez ingerencji w instalacje....


Załączone pliki Miniatury
   
e-chata.hyzne.com | LK1 - sterowniki akwarystyki | LK2 - sterowniki ihome | LK3 - niezliczone ilości wersji/nakładek na farmach PV i nie tylko | LK4 - testy bezprzewodowe
Odpowiedz
#5
(03-29-2023, 04:43 PM)marcinb napisał(a): A czy ktos mi poleci cos co zmierzy pobór gazu ?

licznik gazu???
jak podstawisz od spodu kontaktron / hallotron to na najmniej znaczącym kółku licznika jest magnesik który daje 1 impuls na 1 obrót. kontaktron (najmniejszy taki na 1 cm musi być bo większy może nie być wystarczająco czuły) łapie te impulsy a LK je zlicza. Możesz podpiąć przekaźnik pod piec ( zawór 3 drożny) i przełączać wejścia cyfrowe LK i mierzyć osobno zużycie na CO a osobno na CWU


Załączone pliki Miniatury
   
<t></t>
Odpowiedz
#6
(03-29-2023, 10:56 PM)krzychor napisał(a):
(03-29-2023, 04:43 PM)marcinb napisał(a): A czy ktos mi poleci cos co zmierzy pobór gazu ?

licznik gazu???
jak podstawisz od spodu kontaktron / hallotron to na najmniej znaczącym kółku licznika jest magnesik który daje 1 impuls na 1 obrót. kontaktron (najmniejszy taki na 1 cm musi być bo większy może nie być wystarczająco czuły) łapie te impulsy a LK je zlicza. Możesz podpiąć przekaźnik pod piec ( zawór 3 drożny) i przełączać wejścia cyfrowe LK i mierzyć osobno zużycie na CO a osobno na CWU

tylko czujnik halla tańszy i bardziej czuly i niezawodny - kontaktron to epoka prl
e-chata.hyzne.com | LK1 - sterowniki akwarystyki | LK2 - sterowniki ihome | LK3 - niezliczone ilości wersji/nakładek na farmach PV i nie tylko | LK4 - testy bezprzewodowe
Odpowiedz
#7
(03-30-2023, 01:10 AM)stAch napisał(a):
(03-29-2023, 10:56 PM)krzychor napisał(a):
(03-29-2023, 04:43 PM)marcinb napisał(a): A czy ktos mi poleci cos co zmierzy pobór gazu ?

licznik gazu???
jak podstawisz od spodu kontaktron / hallotron to na najmniej znaczącym kółku licznika jest magnesik który daje 1 impuls na 1 obrót. kontaktron (najmniejszy taki na 1 cm musi być bo większy może nie być wystarczająco czuły) łapie te impulsy a LK je zlicza. Możesz podpiąć przekaźnik pod piec ( zawór 3 drożny) i przełączać wejścia cyfrowe LK i mierzyć osobno zużycie na CO a osobno na CWU

tylko czujnik halla tańszy i bardziej czuly i niezawodny - kontaktron to epoka prl
oczywiście. ale ja mam jeszcze z prlu zapas kontaktronów :-)  i wystarczy tylko 2 przewody a do halla 3 :-)
<t></t>
Odpowiedz
#8
Jeśli to ziemny i licznik ma możliwość robisz wniosek do gazowni o pozwolenie zdjęcia plomb w którym zawrzesz schemat (pamiętaj o separatorze iskrobezpiecznym ATEX ). Potem jak odpowiedzą i pozwolą zdejmujesz zaślepkę i montujesz kontaktron od producenta licznika no i zgłaszasz fakt montażu. I mniej więcej to wsio z tego co pamiętam.

Jak zobaczą, ze coś doklejasz do licznika to masz kontrolę pewną.

Jak LPG to w sumie nie wiem

A w ogóle takie piece np. ariston w apce podają ile gazu zużyły na dom ile na cwu i można pod HA podpiąć i to najtaniej czyli kup piec z możliwością podglądu ile zużywa.
<t></t>
Odpowiedz
#9
Mowa tu o zdjęciu plomb certyfikujących poprawność odczytu. Plomby inkasenckie (monterskie) są tylko na śrubunkach przyłączeniowych.

Wszelka ingerencja w każdy licznik czy to energia czy inny czynnik  np gaz, to nie tylko kontrola ale i spora kara oraz najpewniej wniosek do sądu o uszkodzenie mienia.
Nie pomoże też myk na ustalenie własności granicznej urządzeń. Bo pomimo iż użytkownik płaci za przygotowanie tgz "WLZ" to przechodzi ono na własność każdego dostawcy.
Coś wiem na ten temat kilka miesięcy temu otrzymałem poniższą odpowiedź zakładu elektrycznego na mój wniosek umożliwiający montaż w skrzynce z licznikiem własnego elementu odczytu lub udostepnienia złącz licznika

Podchodząc do tego czysto prawnie, to tylko w dobrym geście dostawcy medium jest umożliwienie takiej instalacji ale pod kilkoma zasadami.
Licznik po takiej modyfikacji poddawany jest certyfikacji i ponownej kalibracji.
Wszak nikt z osób montujących i plombujących nie jest kompetentny by orzec czy aby coś nie zostało zmodyfikowane tak by np nie zaniżać wskazania licznika. Zatem nie może on założyć plomby certyfikującej.

Oczywiście certyfikacja na wniosek jest możliwa i możesz sobie kupić na własność liczydło (plomba tgz fabryczna) i zamontować oraz uiszczać opłaty wg jego wskazań, ale po uzyskaniu takiego certyfikatu zgodności który akceptuje dostawca medium. Cały proces dość kosztowny i czasochłonny bez gwarancji że uzyska się ów. certyfikat. Prościej dać podlicznik.


---------------------------------------------------------------------------------------
Dzień dobry,
PGE Dystrybucja S.A Oddział XXXXXXXXXXXX informuje:
Dla PPE: 48xxxxxxxxxxxxx78 - BUDYNEK MIESZKALNY / xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx zgodnie z umową ADXXXXXXXXXXXXXX
granicą własności urządzeń  stanowią zaciski odejściowe rozłącznika izolacyjnego  100A/4.
W złączach kablowo-pomiarowych będących na majątku OSD Odbiorca nie ma prawa instalować własnych urządzeń bez zgody Rejonu Energetycznego XXXXXXXXXXXXXXX.

Zabrania się podłączania dwóch WLZ - tów  w urządzeniach po licznikowych ( wł. OSD) , oraz zabrania się umieszczania jakichkolwiek urządzeń w urządzeniach PGE, zabrania się mocowania jakichkolwiek urządzeń na zewnętrznej części urządzeń PGE.

Dla licznika typ NORAX3 złącze komunikacyjne impulsowe oraz RS485 Modbus pozostaje nie dostępne dla odbiorcy.
W związku z powyższym OSD nie akceptuje montażu podlicznika oraz innych urządzeń w przedziale pomiarowym, wszelkie urządzenie należy instalować w niezależnej skrzynce/ obudowie po za złączem kablowo-pomiarowym.
Z poważaniem xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
-----------------------------

PS. prywatnie podczas rozmowy z przemiłą panią z PGE do której składałem wniosek odwołania, dowiedziałem się że były już przypadki gdzie ogarnięty użytkownik był w stanie przez modyfikację czasu zaniżać opłaty bo licznik liczył dłużej II taryfę  - i faktycznie można ustawić godzinę na niektórych apatorach przez RSa, ta opcja jest odblokowana do zmiany czasu lato - zima w tgz licznikach sieciowych gdzie inkasent zbiorczo odczytuje wszystkie informacje z jednego terminala. Wiec można mieć zamiast 12h II taryfy w dzień aż 14 wystarczy wysłać 4x w ciągu dnia odp komendy lub pobawić się guzikami. (co i jak każdy zainteresowany znajdzie w sieci)

Kwestia 2... (o której też wspomniała) każdy dostawca może sobie w dowolnym czasie zmienić liczydło na inne, bez podania przyczyny, by zweryfikować czy coś nie jest na rzeczy. U mnie po odmowie pierwszego wniosku zakład energetyczny (dystrybucja) niemalże natychmiast dokonał takiej wymiany kontrolnej. Przekonałem się o tym fakcie z pisma o zmianie nr licznika które dostałem pocztą po jakimś czasie - nie było nikogo więc nawet nie zauważyłem ze coś majstrowali. Hipotetycznie mając dostęp do RSa i będąc niejako współ/właścicielem liczydła nie mogli by go wymienić bez mojej obecności. By przekazać go do ewentualnego kontrolnego certyfikowania też musieli by uzyskać moje pozwolenie i mieć uzasadnione podejrzenia o jego przekłamaniach i spisać odp. protokół demontażu oraz dokonać prawidłowo jego zabezpieczenia i przekazania. Ktoś za takie certyfikacje musiałby zapłacić. A tak zdejmujesz, dajesz inny i jeśli wskazania nie odbiegają od normy to nic się nie robi.

Chętnie się dowiem czy udało Ci się uzyskać taką zgodę Smile na liczniku abonenckim. Ja od ponad roku pisze pisma do PGE Smile dzięki temu mam wreszcie licznik który nie przekłamuje i nie zawyża mi rachunków - ale to inna dłuższa historia...
uszkodzone Apatory w stanie spoczynku też liczą kilowaty - miesięcznie nawet kilkadziesiąt.
e-chata.hyzne.com | LK1 - sterowniki akwarystyki | LK2 - sterowniki ihome | LK3 - niezliczone ilości wersji/nakładek na farmach PV i nie tylko | LK4 - testy bezprzewodowe
Odpowiedz
#10
Dwa wnioski pozytywne w PSGAZ.
Pierwszy parę lat temu to prościzna ale teraz bardzo pilnują i nie za bardzo pozwalają.
Trzeba było schemat narysować i opis ze specyfikacją zrobić dopiero jak pozwolili to wpinałem kontaktron do licznika.
Potem zgłoszenie instalacji a oni sobie już przy okazji skontrolowali.

Z racji że to gaz to bez bariery ATEX w życiu się nie zgodzą.
<t></t>
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości