Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sterowanie PWM pompą obiegową Grundfos Alpha1L
#1
Czy LK może sterować pompą obiegową Grundfos Alpha1L która to ma możliwość sterowania przez PWM?

Chciałem zrobić sterowanie w zależności od temperatury.
<t></t>
Odpowiedz
#2
Jeśli pompa ma rzeczywiście wejście PWM wysokoimpedancyjne (czyli wejscie bierze mały prad) to można podłączyć.
Natomiast sterowanie - tu należałoby się przyjrzeć funkcji regulacyjnej w zakłądce PWM pod nazwą PID.
Jest to aproksymacja cyfrowa analogowego sterowania nadążnego do wyznaczonego parametru (np właśnie temperatury).
Rozumiem, że tutaj pompa ma zmieniać wydajność aby odbierajac ciepło od wymiennika utrzymać stąłą temperaturę?
Ale ustawienie może być kłopotliwe, normalnie PID w wersjach analogowych był robiony (współczynniki) dla konkretnego układu sterowania o znanych parametrach.
W ciepłownictwie to pojemności cieplne układu, moce itp. Ja nie podejmuję się wyliczenia tych współczyników ;-)
<t></t>
Odpowiedz
#3
po co pwm.... jeśli już to ustawione na stale w pompie...
1. źle dobrane napięcie może doprowadzić do stanu ze pompa nie ruszy -- sprawdzone na sobie do tego grundfosa potrzebujesz przynajmniej triak lub cos takiego https://allegro.pl/oferta/konwerter-sygn...2763632908
2. pobór energii spada o znikome ilości - szkoda zachodu
3 na jakiej zasadzie zrealizujesz pełna moc w przypadku nadmiaru ciepła w buforze lub źródle ciepła

ja mam to rozwiązane inaczej sterownik załącza mi cyklicznie pompę na interwale w momencie gdy osiągnie temperaturę termostatu 55 który jest przytwierdzony do wylotu z pieca i pompy - wspólny odcinek - zwiera na stale przekaźnik
dodatkowo mam termostat 75 bezpośrednio na kotle który tez zwiera na stale przekaźnik
efekt poniżej 35st pompa nie pracuje, po jej przekroczeniu pracuje cyklicznie w interwalach ustawionych w sterowniku lk
po przeskoczeniu temp na piecu 75st lub buforze 55 pracuje ciągle rozładowując nadmiar ciepłą

dlaczego tak... bo jak padnie LK to wzrost temp spowoduje włączenie pracy pompy niezależnie od tego co by było w niej ustawione przy pwm będziesz miał kłopot z jej włączeniem awaryjnie
e-chata.hyzne.com | LK1 - sterowniki akwarystyki | LK2 - sterowniki ihome | LK3 - niezliczone ilości wersji/nakładek na farmach PV i nie tylko | LK4 - testy bezprzewodowe
Odpowiedz
#4
Ale w poście było ze jest we PWM nie 0-10V, ale faktycznie pompa nie ruszy jak wypełnienie PWM będzie za małe.
Natomiast sterowanie on/off od temperatury jest faktycznie proste, można tak tez sterować pompką obiegową CWU.
<t></t>
Odpowiedz
#5
(11-18-2022, 01:28 PM)notek napisał(a): Ale w poście było ze jest we PWM nie 0-10V, ale faktycznie pompa nie ruszy jak wypełnienie PWM będzie za małe.
Natomiast sterowanie on/off od temperatury jest faktycznie proste, można tak tez sterować pompką obiegową CWU.

ta pompka nie jest sterowana pwm tylko napięciowo - chyba że są jakieś inne modele lub sposoby podpięcia o których nie wiem
  

przynajmniej ja mam taką do kompletu przy pompie ciepła i pompa zmniejszając obroty sprężarki wysterowuje obroty pompki regulując napięcie w zakresie od 5 do 12v na /filmie 6min mowa o 15v fizycznego napięcia sterownika/
przy czym odbywa się to tak że wpierw podaje 12v by wzbudzić pracę wirnika a następnie zniża do odpowiedniej wartości, a nie że jedzie od zera w górę bo szansa na ruszenie jest ale w okolicach 9-10v co właśnie zmierzyłem. 
i link na poparcie tego twierdzenia https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewto...4#19660604

należy dodać ze owe wyjście można znaleźć też w tańszym modelu i podróbkach grounfosa gdzie zamiast elektroniki z led jest zwykły potencjometr - wyjście jest tam pod dwoma pniami owego potencjometru.
w teorii taka prostszą podróbkę można by podpiąć pwm z LK bezpośrednio pod nóżki optoizolacji z pominięciem rezystora i powinno też śmigać bez konwertera 5-->10v 

Elektronika z ledami to cyfrowa wersja potencjometru podająca skokowo wypełnianie w zakresie od 50 do 100% co przekłada się na obroty w zakresie od 20 do 100% modulacja sinusoidy przez optoizolowany scalak 3x mos-fet z pominięciem kondensatora przesunięcia fazy

Dodam też ze pompą można sterować w odwrotnym kierunku na pinie out w zależności od prędkości wirnika pojawia się napięcie w przedziale od 2 do 5v - zmierzone też przed chwilą z ciekawości
e-chata.hyzne.com | LK1 - sterowniki akwarystyki | LK2 - sterowniki ihome | LK3 - niezliczone ilości wersji/nakładek na farmach PV i nie tylko | LK4 - testy bezprzewodowe
Odpowiedz
#6
Tak, istnieje możliwość sterowania pompą obiegową Grundfos Alpha1L za pomocą sygnału PWM (Pulse Width Modulation). LK (prawdopodobnie LK3.8, jak wspomniałeś wcześniej) jest zaawansowanym kontrolerem, który ma możliwość sterowania różnymi urządzeniami, w tym pompami obiegowymi.

Aby skonfigurować sterowanie pompą Alpha1L przez LK w zależności od temperatury, będziesz musiał podłączyć czujnik temperatury do kontrolera i odpowiednio skonfigurować ustawienia. LK może monitorować temperaturę i na tej podstawie regulować pracę pompy obiegowej za pomocą sygnału PWM.foodle
Odpowiedz
#7
(07-05-2023, 07:05 AM)mariahcarey napisał(a): Tak, istnieje możliwość sterowania pompą obiegową Grundfos Alpha1L za pomocą sygnału PWM (Pulse Width Modulation). LK (prawdopodobnie LK3.8, jak wspomniałeś wcześniej) jest zaawansowanym kontrolerem, który ma możliwość sterowania różnymi urządzeniami, w tym pompami obiegowymi.

Aby skonfigurować sterowanie pompą Alpha1L przez LK w zależności od temperatury, będziesz musiał podłączyć czujnik temperatury do kontrolera i odpowiednio skonfigurować ustawienia. LK może monitorować temperaturę i na tej podstawie regulować pracę pompy obiegowej za pomocą sygnału PWM.foodle

Proszę o praktyczne udokumentowanie ww teoretycznych teorii. Sterowanie jest możliwe ale nie bezpośrednio z LK przy pomocy sygnału z wyjścia pwm. Sprawdzone w praktyce na kilku wersjach pomp Alpha1L
e-chata.hyzne.com | LK1 - sterowniki akwarystyki | LK2 - sterowniki ihome | LK3 - niezliczone ilości wersji/nakładek na farmach PV i nie tylko | LK4 - testy bezprzewodowe
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości