Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zabezpieczanie przy utracie komunikacji 1-wire
#1
Witam
W jaki sposób mogę zlikwidować automatyczne załączenie się przekaźników na płytce przekaźnikowej w razie utraty komunikacji z czujnikami DS18B20 ?

LK3.7 steruje pracą bufora i zlicza liczniki energii inpd1 modbus i obsługuje DS18B20 - 8 szt, OLED, dodatkowy moduł wejść. 
Sterownie buforem odbywa się zdarzeń:
1.  OUT2 termostat sterujący zał. od zadanej temperatury 60stC z histerezą 15stC grzałki w buforze ciepła
2.  OUT3 = 1 jeśli temperatura jest <90stC - jako dodatkowe zabezpieczenie
obydwa wejścia są połączone szeregowo i sterują  stycznikiem który załącza grzałkę w buforze.
Dzisiaj miałem sytuacje w której bufor mi się nagrzał do 101stC wszystkie przekaźniki 1-4 były załączone taka sytuacja nie powinna mieć miejsca, pomógł zdjęcie zasilania. Później zauważyłem że znikły mi odczyty temperatur (pojawiło się -60stC)  i znów się załączyły wszystkie przekaźniki na płytce. Odłączyłem jeden DS który ma najdłuższy przewód na razie jest ok ale nie pokoi mnie zachowanie LK nawet jak padną wszystkie DS nie powinno dochodzić do takiej sytuacji.

Pozdrawiam
Tomasz
Odpowiedz
#2
Jesli dany czujnik nie zostanie wykryty to po kilku sekundach wskazuje -60 co oznacza brak komunikacji. Ustawione zadanie to widzi i reaguje na te -60. Sugerujesz zeby w takim przypadku odczytu -60 nie brać pod uwagę przez moduł sterowany zadaniami.
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#3
U mnie regularnie jest utrata komunikacji z czujnikami temperatury. 
Nie zaufał bym temu urządzeniu żeby sterować jakiś proces czujnikiem temperatury.
Odpowiedz
#4
(11-24-2020, 09:36 AM)rt@cnc.info.pl napisał(a): U mnie regularnie jest utrata komunikacji z czujnikami temperatury. 
Nie zaufał bym temu urządzeniu żeby sterować jakiś proces czujnikiem temperatury.

Być może zbyt długie kable, generalnie czujniki na 1-wire nie lubią długich kabli, tu jest opis jak sobie z tym radzic https://www.maximintegrated.com/en/desig...1/148.html.
Do zastosowań w sterowaniu jakimś procesem, lepiej użyć PT1000, lub termistora NTC (dodamy ich obslugę w niedługim czasie).
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#5
(11-23-2020, 12:20 PM)wilkxt napisał(a): Jesli dany czujnik nie zostanie wykryty to po kilku sekundach wskazuje -60 co oznacza brak komunikacji. Ustawione zadanie to widzi i reaguje na te -60. Sugerujesz zeby w takim przypadku odczytu -60 nie brać pod uwagę przez moduł sterowany zadaniami.

Ok, zgadzam się więc dlatego były dwa warunki:
 1. Termostat Out2=1 jeśli temperatura była w zakresie 45 -75 stC,  pozostałym jest Out=0  (jeśli dobrze  interpretuje dla warunku T DS3 < 60  i histereza 15 i tak to normalnie działa z wykresów ) , więc dla -60stC nie powinno nastąpić złączenie przekaźnika OUT2  a był załączony  
 2. Druga reguła faktycznie bledną Out 3 = 1 był dla -60stC
Szkoda że w instrukcji tego nie pisze Sad
Testowałem 3 mc na biurku i żadnych zaników komunikacji z DS nie miałem. Po odpięciu najdłuższego DS na razie anomali brak.

Ale zabezpieczyłem się dodatkowo 2 regułę ustawiając przedział 10-85 stC jako OUT3=0 i podłączając się pod styk NC, oraz dokładając jeszcze przekaźnik pomocniczy z alarmu sterownika UNI2. Także teraz raczej nie ma prawa nic się stać. 
Przewody nie są zbyt długie maksymalnie może 35 m ale podłączone do LK3.7 najdłuższy ma 12 reszta koło 5-6m na skrętce kat 6. 
Resztę czujników i tak zbiorę na DS2482-800 bo mam topologie gwiazdy i za dużo czujników.

Docelowo sterowanie pójdzie na PLC WAGO ale na razie nie mam na to czasu a niestety jest zimno i trzeba grzać. 

Tomasz 

 
Tomasz
Odpowiedz
#6
(11-24-2020, 09:36 AM)rt@cnc.info.pl napisał(a): U mnie regularnie jest utrata komunikacji z czujnikami temperatury. 
Nie zaufał bym temu urządzeniu żeby sterować jakiś proces czujnikiem temperatury.
posiadam osobiście kilka wersji lk a w kilkadziesiąt zamontowałem u klientów i moja skromna uwaga na temat zaufania do takiego cyfrowego termostatu jest dość wysoka.
zasada jest jedna Tanio nie znaczy bezawaryjnie
pomoże dobre okablowanie do czujników ja stosuje ekranowane 3zyłowe LIYCY 3x1 uziemione a nie tania chińska skrętka to samo dotyczy się DSów które padają mi częściej niż sam sterownik.
W sterowniku najczęściej przegrzewa się zasilanie magistrali... ale to przy pełnym obłożeniu czujnikami i kilku latach pracy nonstop. ma prawo wybaczam...


ponadto piszesz

1.  OUT2 termostat sterujący zał. od zadanej temperatury 60stC z histerezą 15stC grzałki w buforze ciepła
2.  OUT3 = 1 jeśli temperatura jest <90stC - jako dodatkowe zabezpieczenie
obydwa wejścia są połączone szeregowo i sterują  stycznikiem który załącza grzałkę w buforze.
Dzisiaj miałem sytuacje w której bufor mi się nagrzał do 101stC wszystkie przekaźniki 1-4 były załączone taka sytuacja nie powinna mieć miejsca

i masz racje nie powinna lecz to nie wina LK a twojego rozumienia zabezpieczenia przed przegrzaniem na podstawie 2 przekaźników pracujących w szeregu sterowanym nadal z jednego urządzenia . idąc twoim myśleniem palec w lufie zabezpieczy broń przed wystrzałem Smile

kup najprostszy termik KSD9700 10A/250V NC 90C T2 i wepnij go pomiędzy outx LK a przekaźnik sterujący lub zasilanie płytki przekaźnika to będziesz miał niezawodne zabezpieczenie nawet jeśli ktoś ci shakuje LK a jest taka możliwość

Ale zabezpieczyłem się dodatkowo 2 regułę ustawiając przedział 10-85 stC jako OUT3=0 i podłączając się pod styk NC, oraz dokładając jeszcze przekaźnik pomocniczy z alarmu sterownika UNI2. Także teraz raczej nie ma prawa nic się stać.

masz to puszczone na świat Smile jeśli tak to strach pomyśleć co się stanie po DDosie IOT w sieci ogólnodostępnej (internet) jest dość łatwym celem zalecam VPN lub co najmniej mac rules access na routerze
e-chata.hyzne.com | LK1 - sterowniki akwarystyki | LK2 - sterowniki ihome | LK3 - niezliczone ilości wersji/nakładek na farmach PV i nie tylko | LK4 - testy bezprzewodowe
Odpowiedz
#7
(11-26-2020, 01:15 AM)stAch napisał(a):
(11-24-2020, 09:36 AM)rt@cnc.info.pl napisał(a): U mnie regularnie jest utrata komunikacji z czujnikami temperatury. 
Nie zaufał bym temu urządzeniu żeby sterować jakiś proces czujnikiem temperatury.
posiadam osobiście kilka wersji lk a w kilkadziesiąt zamontowałem u klientów i moja skromna uwaga na temat zaufania do takiego cyfrowego termostatu jest dość wysoka.
zasada jest jedna Tanio nie znaczy bezawaryjnie
pomoże dobre okablowanie do czujników ja stosuje ekranowane 3zyłowe LIYCY 3x1 uziemione a nie tania chińska skrętka to samo dotyczy się DSów które padają mi częściej niż sam sterownik.
W sterowniku najczęściej przegrzewa się zasilanie magistrali... ale to przy pełnym obłożeniu czujnikami i kilku latach pracy nonstop. ma prawo wybaczam...


ponadto piszesz

1.  OUT2 termostat sterujący zał. od zadanej temperatury 60stC z histerezą 15stC grzałki w buforze ciepła
2.  OUT3 = 1 jeśli temperatura jest <90stC - jako dodatkowe zabezpieczenie
obydwa wejścia są połączone szeregowo i sterują  stycznikiem który załącza grzałkę w buforze.
Dzisiaj miałem sytuacje w której bufor mi się nagrzał do 101stC wszystkie przekaźniki 1-4 były załączone taka sytuacja nie powinna mieć miejsca

i masz racje nie powinna lecz to nie wina LK a twojego rozumienia zabezpieczenia przed przegrzaniem na podstawie 2 przekaźników pracujących w szeregu sterowanym nadal z jednego urządzenia . idąc twoim myśleniem palec w lufie zabezpieczy broń przed wystrzałem Smile

kup najprostszy termik KSD9700 10A/250V NC 90C T2 i wepnij go pomiędzy outx LK a przekaźnik sterujący lub zasilanie płytki przekaźnika to będziesz miał niezawodne zabezpieczenie nawet jeśli ktoś ci shakuje LK a jest taka możliwość

Ale zabezpieczyłem się dodatkowo 2 regułę ustawiając przedział 10-85 stC jako OUT3=0 i podłączając się pod styk NC, oraz dokładając jeszcze przekaźnik pomocniczy z alarmu sterownika UNI2. Także teraz raczej nie ma prawa nic się stać.

masz to puszczone na świat Smile jeśli tak to strach pomyśleć co się stanie po DDosie IOT w sieci ogólnodostępnej (internet) jest dość łatwym celem zalecam VPN lub co najmniej mac rules access na routerze

Do komunikacyjnych mam skrętkę polskiego producenta kat 6A a, a sygnały binarne i/o RDY(ST)Y 8x2x0,5 i LiYCY 8x0,5 w zależności co mieli na hurtowni  Z moich obserwacji lepiej pracuje na 1wire na skrętce.
Cóż jak widać z niezawodnością możne być rożnie ja musiałem wymienić gniazdo RJ12 bo były zimne luty. Ma tez troszeczkę niedoróbek jak zanikanie stanów wyjść event po zaniku zasilania lub restarcie. Co powoduje wypadanie nastaw z Scheduler`a ,ale z tego co widzę to projekt się cały czas rozwija.
Pomysł z bimetalem najpewniejszy dzięki za info.

 Wracając do tematu o co chodzi z tym puszczaniem w świat ? Wszytko jest za routerem i firewallem Smile nie ma przekierowania portów z zewnątrz ani DMZ na LK.

Tomasz
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości